Most kell begyűjteni őket: 5 ingyen termő gyógynövény

A legtöbben gazként, legfeljebb tavaszi virágként gondolnak rájuk, pedig ezek a növények rengeteg egészségügyi problémára kínálnak megoldást. A pitypangot és a százszorszépet mindenki ismeri, azonban mára kevesen tudják, hogy eleink miért is gyűjtötték a kincset érő virágokat. Az ingyen termő tavaszi gyógynövények listája igen hosszú, mi most öt olyat mutatunk, amit a kezdő gyűjtögetők is könnyen felismerhetnek.

Ezért jó gyógynövényeket gyűjteni

A természetben barangolni remek családi program. A hosszú séták jót tesznek az egészségünknek, a növények keresgélése, felismerése és gyűjtögetése stresszoldó hatású. Sokféle bajra találhatunk gyógyírt: az egyik tavaszi gyógynövény a fájdalmat csillapítja, egy másik az emésztésre hat jótékonyan, a harmadik gazdag C vitaminban. Felhasználásuk is széleskörű: bizonyos típusú növények külsőleg alkalmazhatóak (pl. krémként, ecsetelőként), más típusúakból csinálhatunk szörpöt, főzeléket, esetleg salátát.

Megéri időt szánni a különböző gyógynövények megismerésére, hiszen ha tudjuk, hogy mit, mikor, hogyan kell szedni, betárazhatunk belőlük egész évre. Rengetegféle gyógytea, gyógykészítmény készül szabadon szedhető gyógynövényekből. Sokkal költséghatékonyabb, ha magunk gyűjtjük be ezeket, mint megvenni a bolti termékeket.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a gyógynövényeket megfelelő ismeretek birtokában kell gyűjteni és használni. Ha bármilyen egészségügyi problémával küzdünk, mindig konzultáljunk orvosunkkal vagy más egészségügyi szakemberrel, mielőtt bármilyen gyógynövény-készítményt használnánk.

Mielőtt belevágunk, mindenképpen tájékozódjunk az adott növény gyűjtési időszakáról. Ha bármilyen kétségünk van az azonosításukkal kapcsolatban, akkor forduljunk szakemberhez.

Milyen szabályokat kell betartanunk?

A gyógynövények begyűjtésénél alkalmazkodnunk kell a területi és természetvédelmi gyűjtési szabályokhoz. Akié a terület, azé a gyógynövény és minden más, ami ott megterem. Magánterületen csak úgy nem gyűjthetünk, a tulajdonos engedélye kell hozzá. Védett  természeti területen szintén.

Minden egyéb esetben szabadon szedhetjük a gyógynövényeket egy bizony mennyiségig: az egyéni szükségletünk 2 kg/fő/nap limithez van kötve. Ugyanez vonatkozik a gombákra, vadon termő gyümölcsökre is. Az így leszedett gyógynövényeket nem lehet kereskedelmi forgalomba hozni, illetve az egyéni szükségletet meghaladó vagy kereskedelmi forgalomba hozott gyógynövények gyűjtése, forgalmazása mindig engedélyköteles.

A mezei gyógynövényeket bárki gyűjtheti, de előtte tájékozódjunk, tanuljunk a témáról. Nagyon fontos, hogy csak akkor szedjünk le egy növényt, ha egyértelműen meg tudjuk állapítani róla, hogy melyik fajról van szó. Találkozhatunk a rájuk megtévesztésig hasonlító, mérgező társaikkal is, legyünk óvatosak!

Még egy szabály: védett növényt nem szabad gyűjteni, tartsuk ehhez magunkat!

Ingyen termő tavaszi gyógynövények

Ötöt ígértünk, íme:

Csalán (Urtica dioica)

A csalán rendkívül gazdag jótékony hatóanyagokban, megtalálható benne A-, B-, C-, K-, U-, P- vitaminok, vas, szelén, kalcium, klorofill, a csípősséget okozó hangyasav, továbbá különböző flavonoidok és egyéb fitokemikáliák, melyek jótékony hatással vannak a szív és keringési rendszerre, a kiválasztásra, emésztésre, illetve a női- és férfi ivarszervekre.

Akut magas vérnyomás és várandósság esetén nem ajánlott.

Tea, zöld turmix, sőt, még fasírt is készülhet belőle, receptek itt.

Forgalmas utaktól távol, tiszta környezetben gyűjtsük. A föld feletti részt kora tavasztól kezdve szedhetjük, egészen késő őszig. Begyűjtéséhez érdemes a telihold környéki időszakot választani. Lehetőleg a hajtások végét és a friss leveleket részesítsük előnyben. A gyökereket egész évben, lehetőleg újhold idején ássuk ki. Gyűjtés közben érdemes kesztyűt használni.

Pitypang (Taraxacum officinale)

Az egész növény ehető, de a fiatal leveleket elsősorban a tőrózsa közepéből a legjobb gyűjteni. Gyűjthetjük a bimbókat és a virágzatot, de frissen a szárát is megehetjük. Gyökere szintén ehető, készülhet belőle tea vagy kávészerű ital. Virágából szörpöt is csinálhatunk. Nyersen és főzve is ehető minden része. A leveleket leginkább salátaként, bimbóit zöldségként fogyaszthatjuk, utóbbiból ecetes-sós kapriszerű savanyúság is készülhet. Szétbontott virágzata, sárga virágai is tehetők salátába, fűszervajba.

A pitypang levele jelentős mennyiségű káliumot, nyomelemeket, cukrokat, vitaminokat és inulint tartalmaz. Antioxidáns hatása is bizonyított. Több étvágyjavító és vizelethajtó teakeverék állandó összetevője, erősítő, emésztést serkentő, epeműködést elősegítő, vértisztító, májbajokat, anyagcsere-zavarokat gyógyító hatásáról ismert. Méregtelenítésre is használják.

Pásztortáska (Capsella bursa-pastoris)

A népi gyógyászatban a női bajok áldásos gyógynövényének tekintették. Nyugtatja a méhizmokat, így csökkentve a fájdalmat. Izomfájdalmakra is használják tinktúraként. Ehető növény, zsenge leveleit salátákba keverik, igen fűszeres ízű. Jelentős vértisztító hatása is.

Várandósság és szoptatás időszakában ne alkalmazzuk, mivel szülésmegindító hatású. 2 éves kor alatt nem adható, trombózisra, embóliára, infarktusra való hajlam, angina pectoris, illetve ezen állapotok múltban vagy jelenben fennállása esetén tilos alkalmazni!

Mivel gyakori az előfordulása, könnyen gyűjthető növény, azonban utak mellől, permetezett, műtrágyázott területekről vagy ezek közeléből ne gyűjtsük! A virágos, leveles szár legfeljebb harminc centi hosszú felső részét szedjük.

Százszorszép (Bellis perennis)

A százszorszép áprilistól novemberig szinte állandóan virágzik. Virágzata a nappali fényben kinyílik, ám szürkületkor ismét becsukódik. Gyógyászati célból elsősorban a virágzatát szokták leszedni, de sokan gyűjtik leveleit is, hisz mindkettő használható. Fontos tudni, hogy a százszorszép virágait közvetlenül szürkület előtt, azaz a becsukódást megelőzően érdemes leszedni, mert így őrizhetők meg leginkább a hatóanyagai.

Támogatja a májműködést, epe- és lépbetegségeknél ugyancsak remekül használható. Belsőleg kiválóan alkalmazható légzőszervi betegségekben, mivel segíti a nyák felköhögését, emellett gyulladásgátló, összehúzó és sebgyógyító hatású. A leveleiből készült kivonata az érfalak elzsírosodása ellen használható. Enyhe vizelethajtó. A százszorszépből készített tea csillapítja a menstruációs fájdalmat, javítja az anyagcserét, étvágygerjesztő, valamint enyhe fájdalomcsillapító és görcsoldó hatású.

Tyúkhúr (Stellaria media)

Teljes föld feletti részét gyűjtik fő virágzási időszakában, ami május és november között van. Legyünk óvatosak, mert könnyen összetéveszthető a halványkék virágú borostyánlevelű veronikával (nem ehető!) vagy a vörös virágú mezei tikszemmel. A tyúkhúr minden esetben fehér virágú!

Elősegíti a sebgyógyulást, csillapítja a köhögést, valamint tisztítja a vért. Napi egy csésze tyúkhúr tea pár hét alatt az elfogadott értékre viszi le a koleszterinszintet. Reggel éhgyomorra fogyasszuk. Epeműködés serkentésére és epekőhajtásra étkezés előtt naponta egy csészével, testsúly csökkentésre napi 2-3 csészével étkezés előtt igyuk – ajánlja a zoldujsag.hu.

A tyúkhúr íze kellemes, édeskés, friss fűízű, virágok is ehetőek, ízük semleges. A frissen szedett tyúkhúrból remek saláta készíthető, felhasználása teljesen megegyezik a rukkoláéval, de készíthető belőle főzelék, sőt leves is.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Rejtett hibák használt autónál: egy vagyon spórolhatsz, ha így vásárolsz

Rejtett hiba autóvásárlás után? Mutatjuk mire kell figyelni és hogyan orvosolható a probléma.

A józan apa és életre szóló ajándékai gyermekének – Böcskei Balázs írása

Mit adhat egy józan édesapa ajándékba a gyermekének, amit egy függő apa nem tud?

Meglepő, mire használható a SZÉP-kártya online: 12 alig ismert dolog, amit vehetünk rajta

Idén a SZÉP-kártyán lévő pénzt már lakásfelújításra - valójában lakásszépítésre - is költhetjük....

Így kérje az ingyenes amperbővítést az MVM-től, ha gyakran lecsap a biztosíték, elmegy az áram

32 amperig mindenkinek jár, de ingyenes semmiképpen sem lesz.

Vinted és adózás: kit érint a NAV figyelmeztetése?

Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a használt termékek értékesítéséről és annak adózásáról.