Ödéma akkor alakul ki, amikor a testben folyadék felhalmozódik a sejtek közötti térben vagy a szövetekben. A duzzanat gyakran jár együtt érzékenységgel és fájdalommal az érintett területen. A legtöbben nem tulajdonítanak neki túl nagy jelentőséget, hiszen az egész napos talpalás után, vagy kánikula idején megszokott, hogy a lábak megduzzadnak, „vizesednek”. Baj akkor lehet, ha az ödéma nem múlik, és nem csak alkalmanként jelentkezik. Mitől vizesedik a láb, mi állhat a hátterében?

Mi az ödéma?

Az ödéma bárki számára könnyen beazonosítható duzzanat. Fontos megjegyezni, hogy nem kifejezetten betegségről van szó, hanem inkább tünetről. Létfontosságú szervek elégtelen működésekor, allergiás reakciók és fertőző betegségek következtében alakulhat ki. Ilyenkor ugyanis felbomolhat a szövetközti folyadék termelésének és elvezetésének egyensúlya és emiatt a szövetek közti térrészben vizenyő szaporodhat el.

Mitől vizesedik a láb?

Mielőbb ki kell deríteni, hogy a jelenség hátterében esetleg szív- érrendszeri betegség áll-e vagy valami más betegség. A szívelégtelenség vezető tünete az alsó végtagon megjelenő ödéma.

Ha a jelenség hátterében nem kardiológiai betegség áll, akkor a következő okok fordulhatnak elő: 

  • vesebetegség
  • endokrinológiai betegség
  • vénás keringési elégtelenség
  • nyirokkeringési zavar

A vesebetegség összefüggésben lehet a magas vérnyomással, ugyanis vesekárosodást okozhat. A vese fontos feladata a kiválasztás és a salakanyagok szűrése. Tehát ez által is kialakulhat egy légfontosságú szerv elégtelen működése, ami pedig ödémához vezethet. Ezen kívül a vesekárosodás még tovább tudja emelni a vérnyomást, növelve a szívbetegség és a stroke esélyét.

Gyakran előfordul, hogy mindennapi tevékenységeink miatt alakul ki az ödéma. Ilyen lehet a túl hosszú ideig tartó ülés, a túlzott só fogyasztás, a pre-mensturációs szindróma vagy a terhesség. De magas vérnyomás elleni gyógyszerek, szteroidok, gyulladáscsökkentők, ösztrogén-tartalmú szerek és bizonyos cukorbetegség elleni gyógyszerek melléhatásaként is kialakulhat vizesedés.

Kialakulás módja

Több folyamat összetett egymásra hatása vezet az ödémához, vizesedéshez. Lényegében amikor szívelégtelenség ellen küzd a szervezet, egyrészt adrenalint és noradrenalint szabadít fel. Ezek növelik a pulzusszámot, hogy több vért jusson a szervezetbe. Másrészt a vesék megpróbálják visszatartani a sót és a vizet. Ez pedig növeli a keringő vér mennyiségét, ami bár javítja a keringést, sajnos terheli is a szívet. Tehát ismét nő a szívelégtelenség és a felgyülemlő felesleges folyadék kilép a keringés rendszeréből az egyes testrészekbe. Így alakul ki az ödéma. Általában előbb a bokák dagadnak be, aztán a lábszárak vagy ha nagyon súlyos esetről van szó, akár az egész láb.

Hogyan kezelhető?

Az ödéma kezelése a kiváltó októl függ, a szakemberek gyakran diétás változtatásokat, gyógyszereket alkalmaznak. Fontos azonban az ödéma hátterében álló betegség vagy állapot diagnosztizálása és kezelése is. Érdemes szakorvoshoz fordulni, ha a duzzanat, vizesedés már régóta fennáll, vagy látszólag ok nélkül jelentkezik.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

8 kérdéses retró kvíz: a Trabi melyik népautónak volt a beceneve a szocializmusban?

A retró autók világa rengeteg izgalmas és nosztalgikus emléket idéz fel. Az akkori autók nem csupán közlekedési eszközök voltak, hanem szimbólumai is egy korszaknak,...

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...