Ahogy a régen lejárt élelmiszert sem esszük meg, úgy a régen felbontott sminktermékeket, kozmetikumokat sem kenjünk magunkra – legalábbis nem kellene. Nem vagy benne biztos, hogy melyik termék meddig jó? Segítünk eligazodni. Mikor romlik meg a rúzs, milyen gyakran kell cserélni a borotvát és még pár válasz olyan kérdésekre, amit nincs kitől megkérdezni.
Honnan tudhatom, hogy meddig jó egy kozmetikum?
Azokon a kozmetikai termékeken, amelyek zárt, nem felbontott állapotban 30 hónapnál rövidebb ideig tárolhatók, meg kell adni egy minimális eltarthatósági időt. A korlátozott eltarthatóságot ezen kívül a csomagoláson elhelyezett homokóra szimbólum teszi egyértelművé.
Ha zárt állapotban az eltarthatóság meghaladja a 30 hónapot, akkor nem kötelező a minimális eltarthatósági idő feltüntetése, azt azonban jelezni kell, hogy a termék felnyitás után meddig használható. Ezt a felnyitott tégely szimbólum jelzi, az időt hónapban adják meg. Ha a rajzolt tégelyben pl. 12M megjelölést látunk, akkor felbontástól számítva 12 hónapig használhatjuk az adott készítményt. Ha a flakonon, tubuson nem látjuk a gyártási vagy lejárati dátumot, akkor az valószínűleg azon a dobozon volt, amit már régen kidobtunk.
A termék csomagolása tehát mindig segít eligazodni szavatossági kérdésekben, de ettől függetlenül nem árt tudni, mit használhatunk meddig. Ezért készítettük el a következő listát, ami megmutatja, hogy a leggyakrabban használt kencéket, eszközöket milyen gyakran kell cserélni.
Mikor romlik meg a rúzs? 10 termék, amit talán már ki kellett volna cserélned
1. Rúzs, ajakbalzsam, ajakápoló: 6-12-18 hónap
A folyékony rúzsokat felbontás után 6 hónapig használhatjuk, a krém állagúakat 12 hónapig. A rossz hír, hogy a hűtőben való tárolással sem tudjuk kitolni ezt az időt. A szájfényekkel, ajakbalzsamokkal ne tervezzünk hosszú távra, mert csak 6 hónapig tarthatók el. (Bár van olyan ajakápoló, ami a csomagolás szerint 18 hónapig használható…) Vigyázzunk, hogy a tégelyes, „belenyúlós” termékeket csakis tiszta kézzel vagy ecsettel vigyük fel, nehogy baktériumok kerüljenek bele. Ugyanez áll minden nem pumpás kiszerelésű termékre.
2. Szempillaspirál: 6 hónap, de ajánlott 3 havonta cserélni
Szemünk különösen érzékeny, könnyen okozhat irritációt, viszketést egy lejárt szempillaspirál. Általában 6 hónapig használható, de a szakértők szerint érdemes 3 havonta cserélni. A sminktermékeket egyébként sem jó ötlet egymás között csereberélni, de a szemceruzáknál, -spiráloknál, -festékeknél erre nagyon figyeljünk oda.
3. Milyen gyakran kell új borotva?
Kakukktojás, mert nem kence, viszont érdemes ezt is tudni: 5-7 használat után indokolt a csere. Ezeket a termékeket nem az öröklétre tervezték, a rozsdás pengék, az elhalt bőrrel és szőrrel eltömődött borotvafejek irritációt, kiütéseket okozhatnak. Ne kockáztassunk, mert kapható viszonylag olcsó és jó eldobható borotva, ha pedig kevesebb szemetet termelnénk, akkor váltsunk biztonságira.
4. Naptej: általánosságban 24 hónap
Ahogy a legtöbb kozmetikai terméknek, úgy a napvédő krémeknek is lejár a szavatossága. Elhasználható-e idén a tavalyi naptej? Attól függ. Rengetegféle fényvédő kapható, az eltarthatóság termékenként, márkánként változhat. Ahogy fentebb írtuk, általában 24 hónapig használhatók fel, viszont ezt befolyásolja a tárolás is. A strandra magunkkal hurcolt, erős napfénynek, huzamosabb időn át magas hőmérsékletnek kitett napvédők hamarabb megromlanak. Ráadásul akármennyire is elővigyázatosak vagyunk, a kezünkről baktériumok kerülhetnek a tubusra, onnan pedig be a krémbe. Ha jót akarunk magunknak, inkább ruházzunk be egy új termékre, ami valóban védeni fog a káros sugaraktól.
5. Hidratáló krém: 6 hónap
A hidratáló arckrémeket félévente kell cserélni, mert veszítenek hatékonyságukból. Ha azt tapasztaljuk, hogy a korábban bevált termék irritációt, pattanásokat okoz, akkor lehetséges, hogy megromlott. Használjunk spatulát a tégelyes kiszerelésűeknél, így könnyeben elkerülhetjük a krém szennyeződését.
6. Korrektor: 1 év
Még akkor is megtalálható a neszeszerben, ha nem vagyunk nagy sminkesek. 12 hónapig biztonsággal használhatjuk, utána cseréljük le, mert az applikátoron könnyen megtapadhatnak a baktériumok. Ugyanez igaz a szivacsos és a stiftes változatokra is. Azt se felejtsük, hogy egy év alatt nemcsak a fedőképesség csökkenhet, hanem a szín is sötétedhet. Márpedig a látható korrektor rossz korrektor.
7. Arctisztító: 6-12 hónap
Terméke válogatja, érdemes használatbavételkor ellenőrizni a csomagolást. A lejárt arctisztítók több kárt csinálnak, mint hasznot, főleg az érzékeny bőrön. Azt is tartsuk észben, hogy a natúrvonalas krémek hajlamosabbak hamarabb megromlani.
8. Szemceruza: 2-3 év is lehet, de…
A szemkörnyékre szánt sminktermékek – különösen a szempillaspirálok – jelentik a legnagyobb kockázatot, mivel baktériumokat és gombákat juttathatnak a szem felszínére. A lejárt termékek szempírt és a szemszárazságot, komolyabb esetben kötőhártya-gyulladást okozhatnak. Mi a helyzet a szemceruzákkal? Sok helyen olvashatunk sokfélét, van, ahol 1 évnél tovább nem ajánlják a használatukat, máshol azt írják, 2-3 évig is elállnak. A legjobb, amit tehetünk, ha megnézzük a termék csomagolását. Tény, hogy a szemceruzák a legtovább tartható sminktermékek, de abban talán egyetértünk, hogy a fiók mélyén 1-1,5 évig kallódó daraboktól ideje megválni.
9. Agyagos arcmaszk: 6 hónap
Az agyagmaszk népszerű arcápolási termék, nem véletlenül: méregtelenít, megtisztítja a bőrt a szennyeződésektől, csökkenti a kitágult pórusok láthatóságát, eltávolítja az elhalt hámsejteket, egyenletesebbé teszi a bőrfelszínt, helyreállítja a bőr természetes egyensúlyát. Ha nagyobb kiszerelésben vásároljuk, akkor figyeljünk rá, hogy fél éven belül elhasználjuk.
10. Retinoidok: nézzük meg a csomagolást!
Az A-vitamin, más néven retinol és ennek különböző formái a bőrápolás vitathatatlanul hatékony összetevői. Rengeteg problémára nyújtanak megoldást a bőröregedéstől kezdve a pattanásokig, azonban érzékeny bőrű, rosaceás vagy ekcémára hajlamos felhasználók érzékenyek lehetnek rá. A különböző készítmények eltarthatósága változhat, ellenőrizzük a csomagolást. Általánosságban elmondható, hogy a retinolt vagy C-vitamint tartalmazó kozmetikumok hamarabb megromolhatnak, ha fény vagy levegő éri őket.