Kezdődik a parlagfűszezon: 7 tipp allergiásoknak

A parlagfű évről évre megviseli az allergiásokat, „szeretgetni” kifejezetten ciki. Az NNK tájékoztatása szerint a gyomnövény pollenjére érzékenyek már a hét végén számíthatnak a tüntetek megjelenésére, ezért érdemes idejében elkezdeni a gyógyszeres kezelést. Mit tehetnek még ezen kívül az allergiások, hogy könnyebben viseljék a parlagfűszezont? Mondjuk.
Itt a parlagfűszezon
A parlagfű pollenkoncentrációja a hét végén több helyen is elérheti a tüneteket okozó közepes szintet, ezért a parlagfűre érzékenyek már számíthatnak az allergiás tünetek megjelenésére – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Mint írják, az idei évben a parlagfű tömeges pollenszórása várhatóan augusztus első napjaiban veszi kezdetét, ekkor már országszerte tüneteket okozhat a parlagfű virágpora.
A szezon erősségét nagyban befolyásolja az augusztus és szeptember hónapok időjárása. A pollenterhelést a tartós, esős időszakok átmenetileg visszavethetik, azonban a záporok, zivatarok csak rövid időre tisztítják meg a levegőt. A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján augusztus végén, szeptember elején várható.
A Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer (PPRR+) térképes előrejelzése idén is segíti az allergiásokat, így könnyebben felkészülhetnek a várható tünetekre, azok kezelésére, illetve megtervezhetik utazásaikat.
Egyre több az allergiás
Az allergiások száma évről évre 2-3 százalékkal emelkedik, becslések szerint ma már több mint 2 millió magyar küzd allergiás tünetekkel. Egy tanulmány szerint a fiúknál nagyobb eséllyel fordul elő parlagfűpollen-allergia, mint a lányoknál. Az allergiás betegségek a felnőtt lakosság nagyjából 10-30 százalékát érinti, míg a gyermekek esetében ez 40 százalék. A betegség leggyakrabban légúti allergiás tünetekkel jelentkezik.
Az NNK a tünetek erősségének mérséklése érdekében azt javasolja, hogy a parlagfű virágporára érzékenyek mielőbb kezdjék meg a gyógyszeres kezelést, vagy keressék fel kezelőorvosukat a megfelelő kezelésért. A gyógyszer hasznos és szükséges lehet, de mit tehetünk még, hogy könnyebben vészeljük át a parlagfűszezont?
7 tipp allergiásoknak: mit tegyünk és mit ne?
A következő tanácsokat érdemes megfogadni:
- Száraz, meleg, szeles napokon lehetőség szerint minél kevesebbet tartózkodjunk a szabadban. Kerüljük a szabadtéri tevékenységeket, a sportolást, kirándulást, sátorozást időzítsük máskorra (ha tehetjük).
- A pollenidőszak alatt tartsuk zárva az ablakokat, ajtókat. A levegő pollentartalma általában a reggeli, délelőtti órákban a legmagasabb, ekkor ne szellőztessünk. Ezt inkább este 10 és reggel 4 között végezzük el, de figyeljünk arra, hogy elalvás előtt minden ablakot becsukjunk.
- Hetente cseréljük le az ágyneműt, mossunk gyakrabban hajat. A fésűket, hajkeféket is érdemes alaposan kitisztítani.
- A ruhákat, ágyneműket, törölközőket ne szárítsuk a szabadban.
- Ha megoldható, akkor a portörlést, porszívózást, fűnyírást bízzuk valaki másra.
- Ha egyes ételeket nem bír a szervezetünk (pl. alma, mogyorófélék, zeller, kivi, görögdinnye, fűszerek), elképzelhető, hogy ez összefüggésben van a pollenallergiával. Ezt nevezik keresztallergiának, tisztázása fontos, mindenképpen keressük fel az orvost!
- A tüsszentési roham vezetés közben életveszélyes lehet. Autózás közben a levegőztető berendezést kapcsoljuk ki, az ablakokat tartsuk zárva. A légszűrőt gyakran tisztítsuk vagy cseréljük.