Támogatások

Ezen az oldalon összegyűjtöttük az állami vagy önkormányzati támogatásokat. Válassz a kiemelt kategóriákból, vagy kattints a részletes keresőre és használd a megjelenő szűrőket!

Gyorskereső:

Egyéb rászorultság (24)Családok (45)Egyéb támogatások (7)Babaváró hitel (1)Diákhitel (3)Kedvezmények (3)Ápolásra szorultak (30)Nagycsaládok (44)Szegénységben élő (16)Részletes kereső »

Részletes kereső
Támogatás típusa
Kinek van rá szüksége?

45 találat

Távolsági utazás - Sajátos nevelési igényű gyermek és kísérő

Sajátos nevelési igényű gyermek és legfeljebb két kísérője díjmentes utazásra jogosult a MÁV és a Volán járatain. Az igazoláshoz az intézmény által kiállított igazolás szükséges, a kísérő esetében pedig az utazás nyilvántartó-lap.

Helyi tömegközlekedés - Sajátos nevelési igényű gyermek és kísérő

Sajátos nevelési igényű gyermek és kísérője a helyi tömegközlekedésre általában nem kap kedvezményt. Érdemes az adott helyi szolgáltató oldalát felkeresni, vagy telefonon érdeklődni.

Helyi tömegközlekedés - Minden család

Kisgyerekes bérletet vehet az a helyi lakos, aki GYES-ben, GYET-ben, GYED-ben vagy CSED-ben részesül. Ez a legtöbb helyi tömegközlekedési vállalatra igaz, de érdemes mindezt megérdeklődni.

Távolsági utazás - Magasabb összegű családi pótlékban részesülő személyek

Az a fogyatékos vagy tartósan beteg személy, aki magasabb családi pótlékban részesül korlátlan és díjmentes utazásra jogosult a MÁV és a Volán járatain.

A  helyjegyköteles (feláras) vonatokon a felárat meg kell fizetni, akárcsak az első osztályú kocsin vagy prémium szakaszon, illetve helyi járatokon.

A személy kísérője díjmentesen utazhat a MÁV és a Volán járatain (csak abban az esetben, ha egyszerre utaznak).

A kedvezményes utazáshoz az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (2015. április 1-jét megelőzően a Magyar Államkincstár) által kiállított Hatósági Igazolvány és személyazonosságot igazoló okmány szükséges. A MÁV utazások esetén elegendő a magasabb összegű családi pótlékról kiadott igazolás is. 

Helyi tömegközlekedés - Magasabb összegű családi pótlékban részesülő személyek

A magasabb összegű családi pótlékban részesülő személyek ingyen utazhatnak a helyi tömegközlekedésen. Az ingyenes utazáshoz az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (2015. április 1-jét megelőzően a Magyar Államkincstár) által kiállított Hatósági Igazolvány és személyazonosságot igazoló okmány szükséges.

Gyermekápolási táppénz - Minden család

Gyermekápolási táppénzt igényelhet az a szülő, aki 12 évesnél fiatalabb gyermeke* miatt nem képes keresőtevékenységet folytatni és társadalombiztosítási járulékot fizet. A támogatás igényléséhez az alábbi három feltételt kell teljesíteni: 

  • legyen fennálló biztosítási jogviszonya 
  • legyen a társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett 
  • az orvos megállapította és igazolta a keresőképtelenséget 

 

A támogatás havi rendszerességű, az összeget a táppénz összege alapján számítják. 

  *12-18 év közötti gyermek esetén méltányosságból állapítható meg a táppénz.

Diákhitel - Egygyermekes családok

Már az egygyermekes családokban is igényelhetik a  Diákhitel törlesztésének felfüggesztését az anyák. A terhesség 91. napjától kérhetik a maximum 3 éves törlesztési felfüggesztést, de legfeljebb a CSED, GYED, vagy GYES végéig - ez idő alatt tehát nem kell fizetni törlesztőrészleteket. 

 

A 30 év alatti anyák kérelmezhetik a diákhitel tartozásuk teljes elengedését a gyermek születését vagy örökbefogadásának véglegessé válását követő hatvan napban. A kedvezményt csak azon anyák tudják igénybe venni, akik felsőoktatási tanulmányaik alatt, vagy a diploma szerzésüket követő két évben szülnek vagy fogadnak örökbe.


A tartozás elengedését a Diákhitel1-re, Diákhitel2-re és a Diákhitel Pluszra is kérelmezhetik a Diákhitel oldalán.

Diákhitel - Kétgyermekes családok

A kétgyermekes családokban bármelyik szülő igényelheti a  Diákhitel törlesztésének felfüggesztését a gyermek születése után. Kérvényezni maximum 3 éves felfüggesztést, de legfeljebb a CSED, GYED, vagy GYES végéig lehet igényelni - ez idő alatt tehát nem kell fizetni törlesztőrészleteket.. Az anya már  korábban, a  terhesség 91. napjától kérheti felfüggesztést. Emellett kizárólag az anyák számára a diákhitel tartozás felét elengedik.

 

30 év alatti anyák kérelmezhetik a diákhitel tartozásuk teljes elengedését a gyermek születését vagy örökbefogadásának véglegessé válását követő hatvan napban. A kedvezményt csak azon anyák tudják igénybe venni, akik felsőoktatási tanulmányaik alatt, vagy a diploma szerzésüket követő két évben szülnek vagy fogadnak örökbe.


A tartozás elengedését a Diákhitel1-re, Diákhitel2-re és a Diákhitel Pluszra is kérelmezhetik a Diákhitel oldalán.

Diákhitel - Nagycsaládosok

A három-, vagy többgyermekes családokban bármelyik szülő igényelheti a  Diákhitel törlesztésének felfüggesztését a gyermek születése után. Kérvényezni maximum 3 éves felfüggesztést, de legfeljebb a CSED, GYED, vagy GYES végéig lehet igényelni - ez idő alatt tehát nem kell fizetni törlesztőrészleteket.. Az anya már  korábban, a  terhesség 91. napjától kérheti felfüggesztést. Emellett kizárólag az anyák számára a diákhitel tartozás egészét elengedik.

 

30 év alatti anyák kérelmezhetik a diákhitel tartozásuk teljes elengedését a gyermek születését vagy örökbefogadásának véglegessé válását követő hatvan napban. A kedvezményt csak azon anyák tudják igénybe venni, akik felsőoktatási tanulmányaik alatt, vagy a diploma szerzésüket követő két évben szülnek vagy fogadnak örökbe.

 

A tartozás elengedését a Diákhitel1-re, Diákhitel2-re és a Diákhitel Pluszra is kérelmezhetik a Diákhitel oldalán.

Jelzáloghitel - Kétgyermekes családok

Jelzáloghitel-csökkentést igényelhetnek többgyermekes családok az adott vármegye székhelyén működő járási hivatalban. A kedvezményt a gyermek születése vagy örökbefogadásának véglegesítése utáni egy évben tudják igényelni.

A tartozás összegét az alábbiak szerint engedik el:

  • Második gyermek megszületésekor: gyermekenként 1-1 millió forint
  • Harmadik gyermek megszületésekor: összesen 4 millió forint
  • Harmadik gyermek után: gyermekenként 1-1 millió forint.
Babaváró hitel - Minden család

Babaváró hitelt házastársak, vagy bizonyos esetekben megözvegyült szülők 2 millió forinttól 11 millió forintig igényelhetnek szabad felhasználásra. A havi törlesztő részlet a kamattámogatás ideje alatt maximum 51 ezer forint. A hitel igénylésekor fontos kitétel, hogy a feleség minimum 18 éves legyen és még ne töltse be 35. életévét. További feltétel, hogy az egyik házastárs havi bevétele elérje a mindenkori minimálbér összegét és az elmúlt három évben folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezzen. Fontos: a hitelhez szükséges elvárt bevétel eltérhet az egyes bankoknál. A Babaváró hitelt igénylő házaspárok azonnal kamatmentesen törleszthetik tartozásukat. Fontos, hogy a gyermek születését vagy örökbefogadását egy éven belül be kell jelenteni a banknak - a támogatás tehát nem automatikus. 

 

A hitelfelvételt követő öt évben megszülető gyermek után a hitel a futamidő végéig teljesen kamatmentes, a törlesztést három évre felfüggesztik. 

A második gyermek megszületése után a fennálló hiteltartozás 30%-át kifizeti az állam, a törlesztést három évre felfüggesztik. 

A harmadik gyermek születése után a fennálló hiteltartozás 100%-át kifizeti az állam. 

 

Fontos, hogy az alábbi esetekben a kamattámogatás összegét vissza kell fizetni: 

  • Ha a házastársak elválnak a futamidő alatt (a Babaváró hitelből piaci kamatozású kölcsön lesz). 
  • Ha a gyermek nem születik meg, vagy nem fogadnak örökbe gyermeket. 
  • Mindkét házastársnak megszűnik a magyarországi lakcíme, vagy gyermeküket egyik házastárs sem saját háztartásában neveli.

Fontos változás: ha öt éven túl nem sikerült a gyermekvállalás, azonban az ezt követő öt évben mégis sikerül, akkor újra kérhetik a kamattámogatást és a törlesztés felfüggesztését.

ÁFA visszatérítés - CSOK-ot igénylő családosok

Az alábbi támogatás csak a falusi CSOK-nál preferált kistelepüléseken érhető el. A támogatásba bevonásra kerültek a külterületi lakóépületek és a tanyák / birtokközpontok is. 

Új lakás építésére és bizonyos esetekben lakások korszerűsítésére és/vagy bővítésére is igényelhetnek ÁFA visszatérítést családosok és bizonyos esetben egyedülállók is. A kivitelezésnél 27%-os ÁFA tartalomnak kell lennie. A visszatérítés a 2018. január 1-től épített, vagy korszerűsített ingatlanokra vonatkozik. 

 

5% ÁFA-t igényelhetnek vissza a CSOK-ot igénylő családosok újépítésű lakás vagy generálkivitelezéssel építtetett lakás esetén. A kedvezményt olyan ingatlanra igényelhetik, melynek hasznos alapterülete nem haladja meg a 300 négyzetmétert. A támogatást egy alkalommal vehetik igénybe.  

Mi számít bele az ÁFA visszatérítés összegébe?

  • A telekárat is tartalmazó vételár.
  • Az általános forgalmi adó (ÁFA).

 

Öt millió forintig ÁFA visszatérítést igényelhetnek azok, akik saját maguk építkeznek (tehát nem bíznak meg egy fővállalkozót vagy generálkivitelezőt).

A támogatást maximum 300 négyzetméteres hasznos alapterületű lakásra vagy az építési telek vételárára igényelhetik a bankoknál. A visszatérítést nem kötik CSOK felvételéhez, azonban, ha valaki CSOK-ot is igényel, akkor az ÁFA visszatérítést a CSOK-kal egyidőben kell kérelmeznie.


A Falusi CSOK által preferált kistelepüléseken ötmillió forintig lehet ÁFA visszatérítést igényelni. A támogatást a megvett anyagok és a bővítéshez vagy korszerűsítéshez szükséges szolgáltatások 27%-os ÁFA-jára igényelhetik. A visszatérítés kérelmezéséhez olyan számla szükséges, mely igazolja a 27%-os ÁFA-t.

ÁFA visszatérítés - Minden család

Az alábbi támogatás csak a preferált kistelepüléseken érhető el. A támogatásba bevonásra kerültek a külterületi lakóépületek és a tanyák / birtokközpontok is. 

Új lakás építésére és bizonyos esetekben lakások korszerűsítésére és/vagy bővítésére is igényelhetnek ÁFA visszatérítést családosok és bizonyos esetben egyedülállók is. A kivitelezésnél 27%-os ÁFA tartalomnak kell lennie. A visszatérítés a 2018. január 1-től épített, vagy korszerűsített ingatlanokra vonatkozik. A támogatást a számla kiállításától számított hat hónapon belül igényelhetik.  

 

Öt millió forintig ÁFA visszatérítést igényelhetnek azok, akik saját maguk építkeznek (tehát nem bíznak meg egy fővállalkozót vagy generálkivitelezőt).

A támogatást maximum 300 négyzetméteres hasznos alapterületű lakásra vagy az építési telek vételárára igényelhetik a bankoknál. A visszatérítést nem kötik CSOK felvételéhez, azonban, ha valaki CSOK-ot is igényel, akkor az ÁFA visszatérítést a CSOK-kal egyidőben kell kérelmeznie.


A Falusi CSOK által preferált kistelepüléseken ötmillió forintig lehet ÁFA visszatérítést igényelni. A támogatást a megvett anyagok és a bővítéshez vagy korszerűsítéshez szükséges szolgáltatások 27%-os ÁFA-jára igényelhetik. A visszatérítés kérelmezéséhez olyan számla szükséges, mely igazolja a 27%-os ÁFA-t. 27%-os visszatérítés az építés költségeire vagy a telek vásárlásra, 5%-os ÁFA-ra nyújtott támogatás esetén a támogatás összege az új lakás vételárának, az építési költség számláinak ÁFA-tartalma, de legfeljebb 5 millió Ft.

Illetékkedvezmény - CSOK-ot igénylő családosok

Nem kell illetéket fizetnie azoknak a családosoknak, akik Falusi CSOK / CSOK Plusz támogatással vásárolnak új vagy használt ingatlant. A kedvezményt gyermekesek és gyermeket tervező személyek is igénybe vehetik, ha az ingatlan adásvételi szerződését 2021. január 1-je után írták alá.

KRESZ vizsgaár visszatérítés - CSED, GYED vagy GYES támogatásban részesülők

Legfeljebb 25.000 forintos támogatást igényelhet az, aki a B kategóriás jogosítvány megszerzéséhez szükséges Közlekedési alapismeretek vizsga sikeres elvégzésekor CSED, GYED vagy GYES támogatásban részesült. A támogatást a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságánál tudják igényelni (a közlekedési alapismeretek vizsga teljesítését követő egy évben). Fontos kitétel, hogy csak a 2020 június 30-a után elvégzett tanfolyamra és vizsgára lehet igényelni a támogatást.

Nyelvvizsga árának visszatérítés - CSED, GYED vagy GYES támogatásban részesülők
  1. július 1-je után letett B2 vagy C2 szintű nyelvizsga, illetve térítésköteletes emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsga esetén visszaigényelhetik a nyelvvizsga árát, a vizsga teljesítésétől számított egy éven belül. A támogatás a komplex nyelvvizsgákra és eltérő időben teljesített szóbeli és írásbeli vizsgára is vonatkozik. Fontos, hogy utóbbi esetben a szóbeli és írásbeli vizsgát is 2020. július 1-je után teljesítse az adott személy, és ne teljen el a két vizsga időpontja között több mint egy év (egy év eltelte után csak a második részvizsga árát térítik vissza). A visszaigénylés egy éven belül kezdeményezhető. 

Fontos kitételek:

  • A támogatás nem minden nyelvre vonatkozik, részletesebben itt tájékozódhat: elfogadott nyelvek.
  • A támogatást csak egyszer vehetik igénybe.
  • A 2024-ben teljesített nyelvvizsgára maximum 66.700 forint, a 2025-ben teljesített nyelvvizsgára maximum 72.700 forint igényelhető.
  • A támogatás a honosított nyelvvizsga honosítására is igénybe vehető, ez esetben a támogatás összege az Oktatási Hivatalnak kifizetett honosítási eljárás díja

A támogatást a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságánál ezzel a formanyomtatvánnyal kell igényelni.

Nyelvvizsga árának visszatérítés - Nagyszülő GYED-ben részesülő személyek
  1. július 1-je után letett B2 vagy C2 szintű nyelvizsga, illetve térítésköteletes emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsga esetén visszaigényelhetik a nyelvvizsga árát, a vizsga teljesítésétől számított egy éven belül. A támogatás a komplex nyelvvizsgákra és eltérő időben teljesített szóbeli és írásbeli vizsgára is vonatkozik. Fontos, hogy utóbbi esetben a szóbeli és írásbeli vizsgát is 2020. július 1-je után teljesítse az adott személy, és ne teljen el a két vizsga időpontja között több mint egy év (egy év eltelte után csak a második részvizsga árát térítik vissza). A visszaigénylés egy éven belül kezdeményezhető.

Fontos kitételek:

  • A támogatás nem minden nyelvre vonatkozik, részletesebben itt tájékozódhat: elfogadott nyelvek.
  • A támogatást csak egyszer vehetik igénybe.
  • A 2024-ben teljesített nyelvvizsgára maximum 66.700 forint, a 2025-ben teljesített nyelvvizsgára maximum 72.700 forint igényelhető.
  • A támogatás a honosított nyelvvizsga honosítására is igénybe vehető, ez esetben a támogatás összege az Oktatási Hivatalnak kifizetett honosítási eljárás díja

A támogatást a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságánál ezzel a formanyomtatvánnyal kell igényelni.

Anyasági támogatás - Minden család

65.125 forintos, ikrek esetében 85.500 forintos anyasági támogatást vehet igénybe az a szülő, aki 

  • várandósága alatt minimum négyszer várandósgondozáson vett részt (ha a gyermek koraszülött, elegendő egy várandósgondozás), vagy 
  • a gyermek örökbefogadása véglegessé vált (és a gyermeket maximum egy évig nevelték örökbefogadása előtt), vagy 
  • a gyermek születését követő hat hónapban gondozásba került és gyámjává vált.

A támogatás igénylésére a Magyar Államkincstár hivatalos weboldalán található formanyomtatványt kell kitölteni és beadni az adott település kormányhivatalába, vagy a munkahelyi családtámogatási kifizetőhelyre

CSED-anyák - Minden család

A csecsemőgondozási díjat a szülési szabadság idejéig, tehát maximum 24 hétig igényelhetik. Ez a támogatás havi rendszerességű, az utalt összeg pedig a hivatalos munkabér 100%-a (ez az összeg SZJA köteles). A támogatás mellett nem végezhet keresőtevékenységet az igénylő, kivéve, ha nevelőszülő.

 

Fontos, hogy a támogatás nem automatikusan jár. Olyan személyek vehetik igénybe, akik az elmúlt 2 éven belül minimum 365 napig biztosítottak voltak. Néhány eset kivételt képez, például, ha biztosítás megszűnését követő 42 napban születik a gyermek, vagy ha 42 nap után születik, de a szülőnek baleseti táppénzt folyósítanak, vagy a baleseti táppénz folyósítását követő 28 napban igénylik a CSED-et.


A támogatás igényléséhez a Magyar Államkincstár oldalán lévő nyomtatványt kell kitölteni és a munkáltatónál leadni (egyéni vállalkozóknak és őstermelőknek a kormányhivatalnál kell). A támogatást visszamenőlegesen is kérelmezhetik, azonban ez az idő maximum hat hónap lehet.

CSED-apák - Minden család

A csecsemőgondozási díjat a szülési szabadság idejéig, tehát maximum 24 hétig igényelhetik. Ez a támogatás havi rendszerességű, az utalt összeg pedig a hivatalos munkabér 100%-a (ez az összeg SZJA köteles). A támogatás mellett nem végezhet keresőtevékenységet az igénylő, kivéve, ha nevelőszülő. 

 

Az apa csak abban az esetben igényelheti a támogatást, ha a gyermek édesanyja elhalálozik, esetleg egészségügyi okok miatt kikerül a háztartásból. Ha egy férfi egyedül fogad örökbe gyermeket, akkor is megilleti a CSED.

 

Fontos, hogy a támogatás nem automatikusan jár. Olyan személyek vehetik igénybe, akik az elmúlt 2 éven belül minimum 365 napig biztosítottak voltak. Néhány eset kivételt képez, például, ha biztosítás megszűnését követő 42 napban születik a gyermek, vagy ha 42 nap után születik, de a szülőnek baleseti táppénzt folyósítanak, vagy a baleseti táppénz folyósítását követő 28 napban igénylik a CSED-et.


A támogatás igényléséhez a Magyar Államkincstár oldalán lévő nyomtatványt kell kitölteni és a munkáltatónál leadni (egyéni vállalkozóknak és őstermelőknek a kormányhivatalnál kell). A támogatást visszamenőlegesen is kérelmezhetik, azonban ez az idő maximum hat hónap lehet.

CSED-Örökbefogadó szülő vagy gyám - Minden család

A csecsemőgondozási díjat a szülési szabadság idejéig, tehát maximum 24 hétig igényelhetik. Ez a támogatás havi rendszerességű, az utalt összeg pedig a hivatalos munkabér 100%-a (ez az összeg SZJA köteles). A támogatás mellett nem végezhet keresőtevékenységet az igénylő, kivéve, ha nevelőszülő. 

 

Fontos, hogy a támogatás nem automatikusan jár. Olyan személyek vehetik igénybe, akik az elmúlt 2 éven belül minimum 365 napig biztosítottak voltak. Néhány eset kivételt képez, például, ha biztosítás megszűnését követő 42 napban születik a gyermek, vagy ha 42 nap után születik, de a szülőnek baleseti táppénzt folyósítanak, vagy a baleseti táppénz folyósítását követő 28 napban igénylik a CSED-et.


A támogatás igényléséhez a Magyar Államkincstár oldalán lévő nyomtatványt kell kitölteni és a munkáltatónál leadni (egyéni vállalkozóknak és őstermelőknek a kormányhivatalnál kell). A támogatást visszamenőlegesen is kérelmezhetik, azonban ez az idő maximum hat hónap lehet.

Általános GYED - Minden család

A gyermekgondozási díjat a szülési szabadság ideje után (168 nap) a gyermek második életévéig igényelhetik. Ikrek esetén a gyerekek harmadik életévéig jár. Ez a támogatás havi rendszerességű, a támogatás összege pedig nem haladja meg a havi bruttó 407.120 forintot. A támogatás SZJA és nyugdíjjárulék köteles.

 

Fontos, hogy a támogatás nem automatikusan jár. Olyan személyek vehetik igénybe, akik az elmúlt 2 éven belül minimum 365 napig biztosítottak voltak, vagy a CSED folyósítása alatt szűnt meg a biztosításuk (és a CSED előtt 365 napig biztosítottak voltak). 

 

Nem igényelhető a támogatás, ha az anya egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (a táppénz, baleseti táppénz, CSED, GYED, örökbefogadói díj, GYET, otthongondozási díj, álláskeresési támogatás, rokkantsági ellátás és rehabilitációs ellátás nem tartozik ide). Továbbá ha a gyermeket ellátást biztosító intézményben helyezték el, és nem folytat keresőtevékenységet vagy végez képzést az anya - kivételt képez az, ha a gyermeket rehabilitációs vagy habilitációs intézményben helyezik el. Akkor sem igényelhető, ha az anya előzetes letartóztatásban van, vagy büntetését/szabadságvesztését tölti.

Diplomás GYED - Minden család

Női hallgatók

Nappali tagozatos magyar vagy más EGT (európai) tagállamok egyetemi hallgatói diplomás GYED-re jogosultak az alábbi feltételek teljesítésével: 

  • a gyermek születése előtti két évben minimum 260 napig (tehát két aktív félévig) hallgatói jogviszonnyal rendelkezett
  • a hallgatói jogviszony alatt vagy a hallgatói jogviszony utáni évben születik a gyermek 
  • saját háztartásában neveli gyermekét és rendelkezik bejelentett magyarországi lakóhellyel 

 

A támogatás a gyermek születésétől a gyermek második életévéig jár. A juttatás havi rendszerességű, az alábbi kategóriák alapján sorolják be a hallgatókat: 

  • a felsőfokú alapképzésben, a felsőfokú szakképzésben, a felsőoktatási szakképzésben vagy a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató napi 6.785 forintos támogatásban részesül. 
  • a mesterképzésben, az egységes és osztatlan képzésben valamint a doktori képzésben részt vevő hallgatók napi 8.139 forintos támogatást kapnak. 

 

A támogatás folyósításának 169. napjától folytathatnak keresőtevékenységet.

Férfi hallgatók: 

Nappali tagozatos magyar vagy más EGT tagállamok férfi egyetemi hallgatói diplomás GYED-re jogosultak, ha a gyermek édesanyja elhunyt vagy nem jogosult GYED-re. A támogatás igényléséhez további feltételeket kell teljesíteni: 

  • a gyermek születése előtti két évben minimum 260 napig (tehát két aktív félévig) hallgatói jogviszonnyal rendelkezett
  • a hallgatói jogviszony alatt vagy a hallgatói jogviszony utáni évben születik a gyermek 
  • saját háztartásában neveli gyermekét és rendelkezik bejelentett magyarországi lakóhellyel 

A támogatás a gyermek születésétől a gyermek második életévéig jár. A juttatás havi rendszerességű, az alábbi kategóriák alapján sorolják be a hallgatókat: 

  • a felsőfokú alapképzésben, a felsőfokú szakképzésben, a felsőoktatási szakképzésben vagy a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató napi 6.785 forintos támogatásban részesül. 
  • a mesterképzésben, az egységes és osztatlan képzésben valamint a doktori képzésben részt vevő hallgatók napi 8.139 forintos támogatást kapnak. 

A támogatás folyósításának 169. napjától folytathatnak keresőtevékenységet.

Nevelőszülői GYED - Minden család

A gyermekgondozási díjat a gyermek nevelésbe vételétől a gyermek második életévéig igényelhetik. GYED-re csak egy gyermek után jogosultak. Ez a támogatás havi rendszerességű, a támogatás összege napi br. 3.732 forint. 

 

Fontos, hogy a támogatás nem automatikusan jár. Olyan személyek vehetik igénybe, akik az elmúlt 2 éven belül minimum 365 napig biztosítottak voltak, és nevelt gyermeküket saját háztartásukban nevelik.

Nagyszülői GYED - Minden család

Nagyszülői GYED-re jogosult a gyermeket szülő személy biztosított szülője, vagy a biztosított nagyszülő házastársa. Fontos feltétel, hogy az elmúlt két évben minimum 365 napig biztosított legyen, valamint az, hogy a szülők keresőtevékenységet folytassanak. A támogatás a szülési szabadság végétől a gyermek második életévéig jár (ikrek esetén a harmadik életévig). A juttatás havi rendszerességű, összege maximum bruttó 407.120 forint.

A nagyszülő a GYES folyósítása alatt nem végezhet keresőtevékenységet (kivéve az otthoni munkavégzést), a gyermeket pedig nem helyezhetik el napközbeni ellátást nyújtó intézményben. A GYES-t más családtagok nem igényelhetik a gyermek után. 

Általános GYES - Minden család

Gyermekgondozást segítő ellátást igényelhet az a személy, aki nem részesül/részesült CSED-ben vagy GYED-ben. A támogatás havi rendszerességű, jelenlegi összege bruttó 28.500 forint (melyből nyugdíjjárulékot vonnak). A támogatás az alábbi időszakra jár: 

  • a gyermek harmadik életévéig
  • ikergyermekek esetében a tankötelessé válásig 
  • tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetében tíz éves korig

 

A támogatás folyósításának első félévében nem vállalhatnak keresőtevékenységet és nem helyezhetik el nappali ellátást nyújtó intézménybe gyermeküket.  

Nagyszülői GYES - Minden család

Gyermekgondozást segítő ellátást igényelhet az a nagyszülő, akinek gyermeke írásban nyilatkozik a GYES lemondásáról és támogatja a nagyszülőnek való GYES juttatást. A támogatás havi rendszerességű, jelenlegi összege bruttó 28.500 forint (melyből nyugdíjjárulékot vonnak). A támogatás az alábbi időszakra jár:  

  • a gyermek harmadik életévéig
  • ikergyermekek esetében a tankötelessé válásig 
  • tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetében tíz éves korig

 

A támogatást a gyermek első életévének betöltésétől igényelhetik, fontos kitétel, hogy a gyermek gondozása továbbra is a szülői háztartásban történjen és a háztartásban nincs még egy olyan gyermek, aki miatt GYES-t folyósítanak.

 

A támogatás folyósításának első két évében nem vállalhatnak keresőtevékenységet és nem helyezhetik el nappali ellátást nyújtó intézménybe unokájukat.

Gyermekek otthongondozási díja - Minden család

A gyermekek életkorától függetlenül részesül GYOD-ban az a személy, aki  önellátásra képtelen, tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekét otthon ápolja. A juttatás havi rendszerességű, összege bruttó 290.800 forint (ebből 10% nyugdíjjárulékot levonnak). Ha a szülő több gyermeke is tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos akkor havonta bruttó 436.200 forintot kap.

Családi pótlék - Minden család

A családi pótlék két támogatásból, a nevelési ellátásból és az iskoláztatási támogatásból áll. 

 

A nevelési ellátást a gyermek születésétől a tankötelezetté válásig (azon év október 31-ig) folyósítják. Nevelési ellátásra jogosult a szülő, az örökbefogadó szülő, a gyám,  a gyermekotthon vezetője és a szociális intézmény vezetője. 

Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetében kérelmezhetik a nevelési ellátást akkor, ha a gyermek betöltötte a 18. életévét és nem jogosult már iskoláztatási támogatásra. 

A nevelési ellátás után a gyermek után iskoláztatási támogatást kapnak a szülők, mely tanulmányokat folytató gyermek esetén maximum 20 éves korig folyósítható (sajátos nevelési igényű gyermekek esetén 23 éves korig). Az ellátást a tankötelezettség (tehát 16 éves korig) kötelesek folyósítani. 

 

Iskoláztatási támogatásra jogosult a szülő, az örökbefogadó szülő, a gyám,  a gyermekotthon vezetője, a javítóintézet igazgatója és a szociális intézmény vezetője. 

Az iskoláztatási támogatást kivételes esetekben a tanulmányok befejezése után is igényelhetik, ha: 

  • a gyermek mindkét szülője elhunyt 
  • akit szülője egyedül nevelt és elhunyt 
  • aki kikerült a nevelésbe vétel alól 
  • akinek megszűnt gyámsága mivel nagykorúvá vált 
  • aki szüleivel nem él egy háztartásban 

A családi pótlék összege a gyermekek számától és egészségügyi állapotától függ.

Örökbefogadói díj - Minden család

Örökbefogadói díjra jogosult az a szülő, aki a gyermek nevelésbe vétele előtti két év alatt minimum 365 napig biztosított volt, gyermeke pedig betöltötte második életévét (ikergyermekek esetén harmadik életévüket). Fontos kitétel, hogy a gondozásba vétel előtt nem nevelte minimum egy évig gyermekét. A támogatás a nevelésbe vétel napjától 168 napig jár. Az összeg havi rendszerességű, maximum bruttó 407.120 forint. Ebből az összegből csak személyi jövedelemadót (SZJA) vonnak le. 

Nem igényelhetnek örökbefogadói díjat azok, akik rendszeres pénzellátásban részesülnek, vagy gyermeküket nappali ellátást biztosító intézménybe helyezték (kivéve ha keresőtevékenységet folytatnak, vagy rehabilitációs és/vagy habilitációs foglalkoztatást nyújtó intézménybe iratták gyermekük). 

Otthongondozási vagy ápolási díjban részesülő nők - 35-64 évesek

A gyermekek otthon gondozási díját azon szülők igényelhetik, akik súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg, önellátásra képtelen gyereküket gondozzák. A GYOD mellett naponta legfeljebb 4 órát dolgozhat a szülő (kivéve az otthoni munkavégzést).

A GYOD összege 290.800 forint (melyből 10% nyugdíjjárulékot vonnak le). A támogatás mellett igénybe vehetnek CSED-et, GYED-et, GYES-t és GYET-et.

A támogatás igénylését a lakóhely szerinti illetékes járási hivatalnál, a települési önkormányzat polgármesteri hivatalánál vagy a kormányablaknál igényelhetik.

Ápolási díjat az a személy igényelhet, aki súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg hozzátartozóját* gondozza. A támogatást nem lehet egyszerre igényelni a GYOD-dal.

Az ápolási díjat három kategóriában határozzák meg és folyósítják – az ápolásra szoruló személy állapotától függően.

  • az alapösszeg: br. 49.960 Ft.
  • emelt összeg: br. 74.940 Ft.
  • kiemelt összeg: 89.928 Ft.

*házastárs, élettárs, egyeneságbeli rokon, örökbefogadott és nevelt gyermek.

Szülői szabadság

Minimum egy évig tartó munkaviszony után a gyermekes munkavállalónak gyermeke 3 éves koráig 44 nap szülői szabadság jár (mindkét házastárs igénybe veheti ezeket a szabadnapokat.) Ezekkel a szabadnapokkal a munkavállaló maga rendelkezik, de a kivétel előtt legalább 15 nappal erről értesítenie kell a munkaadót. 

Fontos, hogy a szülői szabadság idejére a munkáltató a távolléti díj maximum 10%-át köteles kifizetni.

Apasági szabadság

Az apák 10 napnyi szabadságot vehetnek ki gyermekük születése után (maximum az első négy hónapban). Az első 5 napban a távolléti díj 100%-át, a második 5 napban a távolléti díj 40%-át kötelesek megkapni. Az apasági szabadságról szintén a munkavállaló rendelkezik - azt legfeljebb két részletben ki kell adni. 

A szabadságot halva született gyermek esetén is ki lehet venni.

Éjszakai munkavégzés elutasítása

Női munkavállaló:

Nem osztható be éjszakai munkára az a munkavállaló, akinek várandosságát megállapították, vagy gyermeke nem töltötte be a harmadik életévét. 

Továbbá csak a dolgozó írásbeli hozzájárulásával osztható be az a munkavállaló, akinek gyermeke elmúlt három éves, de még nem töltötte be tizedik életévét. 

Gyermekét egyedül nevelő munkavállaló:

Nem osztható be éjszakai munkára az a munkavállaló, akinek gyermeke nem töltötte be harmadik életévét. 

Továbbá csak a dolgozó írásbeli hozzájárulásával osztható be az a munkavállaló, akinek gyermeke elmúlt három éves, de még nem töltötte be tizedik életévét.

Munkaszerződés módosítása - családosok

A munkaviszony első hat hónapja után a munkavállaló gyermeke négy éves koráig kérheti munkaidejének csökkentését, tehát a részmunkaidős foglalkoztatást. 

Ezen kívül szintén a munkaviszony első hat hónapját követően a munkavállaló gyermeke nyolc éves koráig kérheti a: 

  • munkavégzés helyének módosítását 
  • munkarendjének módosítását 
  • távmunkavégzést 
  • részmunkaidős foglalkoztatást 

A kérelmet írásban kell benyújtani a munkáltatónak.

Gyermekek miatti pótszabadság

Pótszabadságra jogosult az a munkavállaló, akinek gyermeke vagy gyermekei nem töltötték be tizenhatodik életévüket. Egy gyermek után évi két nap pótszabadság, két gyermek után évi négy nap pótszabadság, kettőnél több gyermek esetén összesen hét nap pótszabadság jár. A pótszabadsággal a munkavállaló rendelkezik és azt a szabadság előtt legalább 15 nappal kell jeleznie a munkaadónak. 

Fogyatékos gyermek esetén évi plusz két nap pótszabadság jár.

Személyi jövedelemadó kedvezmény - Családok

A családi kedvezmény a háztartásban résztvevők adócsökkentésére szolgál, az alábbi feltételekkel vehetik igénybe: 

  • az a személy, aki gyermeke után jogosult családi pótlékra (és a családi pótlékra nem jogosult házastársával egy háztartásban él) 
  • a várandósság 91. napjától az a várandós anya, aki együtt él házastársával (nem élettársával) 
  • a gyermeket jogerős bírósági nyilatkozat alapján felváltva nevelő elvált szülők (mindkét szülő 50%-ot érvényesíthet)
  • a családi pótlékra jogosult gyermek vagy egy vele egy háztartásban élő hozzátartozója 
  • a rokkantsági járadékra jogosult személy vagy egy vele egy háztartásban élő hozzátartozója 

A családi kedvezmény összege az eltartottak számától függ: 

  • egy eltartott után 66.670 forintból nem kell SZJA-t fizetniük (tehát nettó 10.000 forintot spórolnak meg) - 2025. július 1. és december 31. között 100.000 forintból nem kell SZJA-t fizetniük (tehát nettó 15.000 forintot spórolnak meg)
  • két eltartott után 133.330 forintból nem kell SZJA-t fizetniük  (tehát nettó 20.000 forintot spórolnak meg) - 2025. július 1. és december 31. között 200.000 forintból nem kell SZJA-t fizetniük (tehát nettó 30.000 forintot spórolnak meg)
  • három vagy több eltartott esetén 220.000 forintból nem kell SZJA-t fizetniük (tehát nettó 33.000 forintot spórolnak meg) - 2025. július 1. és december 31. között 330.000 forintból nem kell SZJA-t fizetniük (tehát nettó 49.500 forintot spórolnak meg)
  • ha az eltartott tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos, akkor 66.670 forinttal emelt összegben igényelhető - 2025. július 1. és december 31. között 100.000 forinttal emelt összegben igényelhető
Személyi jövedelemadó mentesség - 30 év alatti anyák

Személyi jövedelem adó kedvezményt kapnak azok a munkavállaló nők, akik betöltötték 25. életévüket, de nem múltak el 30 évesek. A mentességet csak abban az esetben igényelhetik, ha a gyermek 2022. december 31-e után született, vagy fogadta örökbe, vagy a várandósága eléri a91. napot. 

Az SZJA mentesség havonta maximum 656.785 forintig, évente pedig 7.881.420 forintig érvényesíthető. 

A mentesség igénybevételéhez elfogadott önálló és nem önálló bevételekre vonatkozóan a NAV tájékoztatójában írnak részletesen. 

A mentességet adóköteles társadalombiztosítási ellátásra (CSED, GYED, táppénz) vagy álláskeresési járadékra is igénybe vehetik.

Személyi jövedelemadó mentesség NÉAK - nagycsaládok

Nem kell SZJA-t fizetnie annak a nőnek, aki minimum négy gyermeket nevel és jogosult a családi pótlékra, vagy legalább 12 éven keresztül jogosult volt, esetleg már nem jogosult gyermeke elhalálozása miatt.  

Az adókedvezményre érvényes foglalkoztatási formákról a NAV oldalán talál pontos tájékoztatást. 

A mentességet adóköteles társadalombiztosítási ellátásra (CSED, GYED, táppénz) vagy álláskeresési járadékra is igénybe vehetik.

Személyi jövedelemadó mentesség - első házasok

Az első házasok adókedvezményt olyan társak vehetik igénybe, akik bejegyzett élettársak, vagy az egyik fél először házasodott (ennek ellenére az a házastárs is érvényesítheti a kedvezményt, aki már házasodott ezelőtt). 

A kedvezmény a házasság első 24 hónapjában vehető igénybe, együttesen havonta 33.335 forintból nem kell adózniuk, tehát nettó 5.000 forintot spórolnak meg. A támogatást önálló és nem önálló bevételűek is kérhetik.

Gyermektartásdíj megelőlegezése - Minden család

A gyermektartásdíj megelőlegezése abban az esetben igényelhető, ha a gyermektartásdíjat jogerősen megállapították, de a fizetésre kötelezett szülő nem fizeti a tartásdíjat (és ezt igazoltan nem tudják behajtani).

 

A támogatást akkor tudják igényelni, ha a fizetésre kötelezett szülő minimum 6 hónapja nem fizeti a tartásdíjat.

 

A támogatást maximum 3 évig folyósítják és a havi összege nem haladja meg a minimálbér 30%-át. Egy alkalommal további három évre még megigényelhetik. 

CSOK Plusz

A CSOK Plusz kedvezményt olyan házasok igényelhetik, akik gyermeket fognak vállalni (meglévő gyermek után nem jár a kedvezmény). További feltétel, hogy a feleség ne legyen idősebb 41 évnél (meglévő 12 hetes magzat esetén 2025 december 31-ig idősebb lehet 42 évnél). 

Gyermekszámtól függően 15, 30 vagy 50 millió forintos fix 3%-os kamatozású hitelt vehetnek fel maximum 25 év futamidőre. Gyermekenként maximum 10-10 millió forintot engednek el. 

A CSOK Plusz-t igénybe vevők számára nem elérhető az áfa-visszaigénylés. 

Fontos feltétel, hogy az adott ingatlanban minimum 10 évig életvitelszerűen kell élniük. Azok a házastársak, akik nem vállalnak gyermeket a megadott határidőig, a határidő letelte utáni 120 napban kötelesek visszafizetni a hitelt (kamattámogatás nélkül). Elváló házastársak számára akkor maradhat meg a hitel kamattámogatása, ha az egyik fél megtartja az ingatlan és valamennyi gyermekének lakóhelye marad.

Falusi CSOK - Minden család

A Falusi CSOK-ot tanyán, birtokközponton vagy preferált kistelepülésen élő, legalább egy gyermeket nevelő családok vehetik igénybe, amennyiben a feleség 41 év alatti. A támogatást a lakás vagy ház bővítésére és korszerűsítésére is igényelhetik. 

A támogatás összege a felhasználás céljától, a lakás vagy ház hasznos alapterületétől, valamint a gyermekek számától függ (600.000 forinttól egészen 15.000.000 forintig). 

A Falusi CSOK mellé kamattámogatott CSOK-ot, vagy akár CSOK Plusz-t is igényelhetnek. 

Ingyenes tankönyv - Minden család

A nappali közoktatásban résztvevő diákoknak 12. évfolyamig, valamint az első szakképesítés során a 13.-16. évfolyamig ingyenesen biztosítják a tankönyveket.

Ingyenes étkeztetés - Minden család

A gyermekek bölcsődei, óvodai, és általános iskolás éveik alatt ingyenesen étkezhetnek, középiskolában pedig féláron étkezhetnek ha az alábbi feltételeket teljesítik: 

Kik étkezhetnek ingyen az óvodában és bölcsődében?

  • a gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
  • tartósan beteg vagy fogyatékos, más kiskorú hozzátartozója tartósan beteg vagy fogyatékos
  • három vagy több gyermeket nevelnek a szülei
  • olyan családban él, ahol az 1 főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a kötelező legkisebb nettó munkabér 130%-át, azaz 230.648 Ft-ot
  • a gyermeket nevelésbe vették

Ki étkezhetnek ingyen az általános iskolában?

  • gyermekvédelmi kedvezményben részesül
  • nevelésbe vették
  • olyan gyerekek is kaphatnak ingyenes étkezést, akik már nem általános iskolások, de nevelésbe vették őket vagy utógondozói ellátásban részesülnek
  • fogyatékosok intézményében helyezték el 

 Kik étkezhetnek 50%-os kedvezménnyel?

  • a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő diákok az általános iskola után féláron étkezhetnek
  • az általános iskolában az a gyermek aki három vagy többgyermekes családban él
  • azok a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermekek, akiknek nem jár ingyenes étkezés.
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél