Mit jelent az SNI? A 3 legkorábbi jele

Egyre több családot érint, hogy a gyerek nem „átlagosan” viselkedik. Sok esetben nagyon nehéz eldönteni, hogy ez valóban problémát jelez, vagy „majd úgyis kinövi”. A szokatlan viselkedés mögött rengeteg dolog állhat, ezeknek jártunk utána. Ahhoz, hogy tisztán lássunk a témában, fontos tudni, mit is jelent az SNI.
Mit jelent az SNI?
Az SNI, vagyis „sajátos nevelési igény” nem egy orvosi kategória, hanem egy iskoláztatási kategória. A sajátos nevelési igényű gyerekeket többletjogosultságok illetik meg az iskoláztatás során. Ez egy elég tág kategória, amelybe beletartoznak a fizikai, pszichés, intellektuális, családi vagy szociális okok miatt a többségtől eltérő tanulási-nevelési szükséglettel rendelkező gyerekek. Ide tartoznak még a tanulási és beilleszkedési nehézséggel küzdő gyerekek, illetve azok, akik valamilyen magatartászavarral vagy kivételes képességekkel rendelkeznek.
Az SNI korai jelei
- Mozgásfejlődés zavarai: kimaradnak a nagymozgások, a mozgásfejlődés egyes lépései. Például kimarad a kúszás, a mászás, az ülésbe fordulás.
- Hozzátápláláskor felmerülő nehézségek: a gyerek nem tud darabosat enni, sokféle ételt elutasít, nem szeret rágni.
- Szenzorosság: testi kontaktus elutasítása vagy nagyon zavaró a gyerek számára a zaj, a sok gyerekkel való együttlét, csoportos helyzet.
Ki állapítja meg azt, hogy SNI-s a gyerek?
A korai jelek felismerésében segíthetnek a gyermek környezetében lévő szakemberek. Amikor a szülő úgy érzi, hogy gyermeke eltér a viselkedési-fejlődési sztenderdtől, akkor első körben érdemes a védőnővel, gyermekorvossal, óvodapedagógussal vagy tanítóval beszélni.
A következő lépés a Nevelési Tanácsadó, ahol a szakemberek a családdal közösen beszélik át a problémát, majd személyre szabott fejlesztést és segítséget nyújtanak a gyerek számára. Jó tudni, hogy az első találkozás csak a szülőkkel történik, majd bevonják a gyereket is és személyre szabott fejlesztést kap.
Milyen fejlesztésre van szükség, ha megállapítják az SNI-t?
Ez attól függ, hogy miben van lemaradás, miben késik a fejlődés. A kétféle SNI kategória alapján a korai fejlesztésbe tartozik például a bölcsődei fejlesztés, amely során a beszédet és a mozgást is egyszerre fejlesztik, hiszen kihatnak egymásra. Később igénybe vehető külön logopédus, konduktor, fejlesztés vagy gyógypedagógus segítsége.
Mit jelent az SNI a mindennapokban és hogyan segítheti a szülő a gyermekét?
A szakemberek véleménye szerint a speciális fejlesztést mindig bízzuk szakemberre, ezek ingyenesen igénybe vehetők a Nevelési Tanácsadókon keresztül vagy az óvodában, iskolában. Természetesen magánúton is igénybe vehető gyógypedagógus vagy egyéb speciális fejlesztés, torna. Ez alkalmanként 8-10.000 forint.
A legtöbbet a gyerek számára az otthoni elfogadó és támogató közeg nyújtja. Úgy tudjuk a legnagyobb segítséget adni, ha elfogadjuk, hogy bizonyos dolgokban máshogy működik és biztonságos közeget teremtünk otthon, illetve oktatási szinten is – már amennyire lehetséges.
Milyen plusz jogok illetik meg az SNI-s gyereket?
Amikor egy gyereket SNI kategóriába sorolnak, az azt jelenti, hogy olyan óvodát és iskolát kell számára választani, ahol elérhető integrált oktatás és külön fejlesztés.
Emellett az SNI kategóriába tartozó gyerekeknek:
- ingyenes tankönyv
- ingyenes bölcsődei, óvodai étkezés
- kedvezményes iskolai étkezés
- emelt összegű családi pótlék
- közgyógyellátás
- gyermekek otthongondozási díja jár.