Iskolakezdés 2024/2025: szeptember 2-án hivatalosan elkezdődik a tanév. Ha eddig nem szereztük be a füzeteket, írószereket és miegymást, hétvégén még megtehetjük, nem vagyunk elkésve. A beiskolázás sajnos évről évre drágább, idén azonban nemcsak az árakat kell tudomásul vennünk, hanem az új szabályokat is: lesznek tiltólistás holmik és korlátozottan használható eszközök, állítólag a diákok érdekében. Ott vannak még a fontos határidők, iskolai szünetek, kirándulások – hogy lehet ezt mind észben tartani? Sehogy, de segítünk: ebben a cikkben minden lényeges, az iskolakezdéssel és a tanévvel kapcsolatos információt összeszedtünk.
Kezdjük az alapoknál. Mikor lesz micsoda?
A 2024/2025-ös tanév rendje
- Iskolakezdés 2024/2025, első tanítási nap: 2024. szeptember 2. (hétfő)
- Őszi szünet: 2024. október 26. (szombat) – 2024. november 3. (vasárnap)
- Téli szünet: 2024. december 21. (szombat) – 2025. január 5. (vasárnap)
- Első félév vége: 2025. január 17. (péntek). A tanulmányi eredményekről 2025. január 24-ig (péntek) értesítik a diákokat és a szülőket.
- Tanköteles tanulók beíratása az iskola első évfolyamára: 2025. április 10–11. (csütörtök és péntek)
- Tavaszi szünet: 2025. április 17. (csütörtök) – 2025. április 27. (vasárnap)
- Utolsó tanítási nap: 2025. június 20. (péntek)
- Nyári szünet: 2025. június 21. (szombat) – 2025. augusztus 31. (vasárnap)
Központi felvételi
- A központi írásbeli felvételire 2024. december 2-ig lehet majd jelentkezni,
- a középfokú iskolákba 2025. február 20-ig.
- A nyolcadikosok a központi írásbeli felvételi vizsgát 2025. január 18-án (szombat), 10 órakor írják.
- A pótvizsga 2025. január 28-án (kedd) lesz.
- A szóbeli felvételi vizsgákat 2025. március 3. és március 20. között tartják.
Őszi érettségi 2024
- Az őszi érettségi írásbeli vizsgái 2024. október 11-től (péntek) kezdődnek. Az első vizsga (magyar nyelv és irodalom) október 14-én (hétfő) lesz 8 órától. Az írásbeli vizsgák október 25-ig tartanak.
- Az emelt szintű szóbeli vizsgákat 2024. november 7-11., a középszintű szóbeli vizsgák pedig 2024. november 18-22. között tartják.
Tavaszi érettségi 2025
- Az első tavaszi írásbeli érettségi 2025. május 5-én (hétfő) lesz, 9 órakor. Az írásbeli vizsgák május 23-án érnek véget az olasz nyelvvel.
- Az emelt szintű szóbeli érettségiket 2025. június 3–11. között, a középszintű szóbeli vizsgákat 2025. június 16. és július 2. között tartják meg.
Az országos méréseket 2025. március 24. és 2025. május 30. között tartják.
- 4-5. évfolyam: szövegértési és matematika
- 6-11. évfolyam: szövegértés, matematika, természettudomány, és idegen nyelvi mérés az angol vagy német nyelvet első idegen nyelvként tanulók körében
- 5-11. évfolyam: digitális kultúra és történelem kísérleti mérés
De még mielőtt elkezdődne a tanév…
A beiskolázási nagybevásárlás: miből, mit, hogyan?
Iskolakezdési támogatás 2024
A munkaadó béren kívüli juttatásként iskolakezdési támogatást adhat a munkavállalóinak. Ez a juttatás vagy papíralapú, vagy elektronikus formában kibocsátott utalvány lehet, esetleg készpénz, amelyet taneszközök, ruházat megvásárlására használhatunk fel. Az utalványokat a tanév első napját megelőző 60. naptól a kibocsátás évének utolsó napjáig költhetjük el, tehát az iskolakezdés után, akár októberben, novemberben vagy decemberben is bármikor, az utalványon pedig jellemzően szerepel, hogy meddig lehet felhasználni.
Ha a támogatás készpénz formájában érkezik, úgy a juttatás kifizetéséből le kell vonni a 15% személyi jövedelemadót és a 18,5% társadalombiztosítási járulékot, míg a munkáltatónak a támogatás után 15,5% szociális hozzájárulási adóval és 1,5% szakképzési hozzájárulással kell számolnia. Ezzel szemben az utalvány ajándéknak minősül, ami után a támogatott félnek nem kell adóznia. Ilyen a munkáltató évente egyszer adhat, az értéke pedig nem haladhatja meg a minimálbér 10 százalékát.
Támogatást a közoktatásban tanuló gyerek – beleértve az óvodát is – mindkét szülője kaphat, amennyiben a gyereket egy háztartásban nevelik. A munkáltató iskolakezdési támogatást a munkahelyünkön kell igényelnünk, helyben adják ki az igénylőlapot, illetve közlik, hogy milyen dokumentumokat kérnek csatolni.
Iskolakezdési támogatás az önkormányzatoktól
Szinte minden önkormányzat kínál valamilyen segítséget a nehezebb anyagi helyzetben lévő családoknak. Járhat egyszeri pénzbeli juttatás, ami általában 5-20 ezer forint közötti összeget jelent, illetve kapható még utalvány, írószercsomag, tanszer.
A támogatási mértékéről, formájáról érdemes a tanuló lakhelye szerinti önkormányzatnál érdeklődni. Az igényléshez szükséges formanyomtatványt az önkormányzatok weboldaláról lehet letölteni. Hogy ezt meddig adhatjuk be, településenként változik, bátran kérdezzünk rá a önkormányzatnál!
Állami segítség az iskolakezdésre 2024/2025
A kormányzat szerint a családi pótlék előrehozott utalása „nagy segítség” a beiskolázáshoz. A szeptemberi családi pótlékot idén augusztus 23-án írták jóvá a számlákon. Ennyi az annyi:
- A családi pótlék 1 gyerek után 12.200 Ft (egyedülálló szülő esetén 13.700 Ft),
- 2 gyerekre 13.300 Ft gyerekenként (egyedülálló szülő esetén 14.800 Ft gyerekenként),
- 3 vagy több gyerekre 16.000 Ft gyerekenként (egyedülálló szülő esetén 17.000 Ft gyerekenként),
- tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyerekre 23.300 Ft (egyedülálló szülő esetén 25.900 Ft), illetve
- tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos nagykorú személyre 20.300 Ft.
Szokás még emlegetni az adó-visszatérítést mint állami támogatást. Ez nettóban egy- illetve két gyerek esetében plusz 10.000 forintot jelent, összességében azonban a környező országokban még mindig jobban járnak a családok. Erről itt írtunk részletesen.
Segítség: egészségpénztár
Az egészségpénztárak zöme önsegélyező pénztár is, melynek köszönhetően az oda befizetett pénzt nemcsak az egészséggel kapcsolatos kiadásokra lehet felhasználni, hanem számos más célra is. Pl. akár a beiskolázásához kapcsolódó költségekre. Ez lehet a tandíj, kollégiumi díj vagy albérlet is. A most felvett egyetemisták szülei is élhetnek vele. Ráadásul állami támogatás jár az egészségpénztári befizetés után.
Már az óvodával kapcsolatos kiadásokat is lehet fedezni ezzel a támogatással, pl.:
- ruházkodásra,
- taneszközökre,
- tankönyvekre és feladatgyűjteményekre is költhetjük.
Az általános és középiskolás gyermek után ez a lista kiegészül a kötelező olvasmányokkal is, de költhetünk sporteszközökre vagy hangszerekre is, ha sport- vagy zenetagozatos osztályba jár a gyermek. Ezekről igazolást is kell csatolni a számla mellé.
Beiskolázás és hitel
Akár több százezer forintba is kerülhet a tanévkezdés a családoknak, függően attól, hogy hány gyermek és milyen iskolában kezdi meg vagy folytatja a tanulmányait. Ha a támogatás és a megtakarításunk nem elég, akkor marad a hitel. Több lehetőségünk is van: a meglévő folyószámlához igényelhetünk folyószámlahitelt vagy attól függetlenül lehet hitelkártyánk is, ezekkel azonban óvatosan kell bánni, mert elég magasak a kamatok. A szabad felhasználású személyi kölcsön is olyan hitel, amit gyorsan megkaphatunk, de itt jóval kedvezőbbek a kamatok. Ebben cikkünkben megmutattuk, hogy milyen feltételekkel lehetne felvenni 1 millió forintot, 24 hónapos futamidőre, ha az igazolt nettó jövedelmünk legalább 450 ezer forint.
0 százalékos hitel – túl szép, hogy igaz legyen?
A kisebb nagyobb elektronikai eszközöket a tanévkezdés előtt egyre több üzletben kínálják 0 százalékos hitellel. Ez azt jelenti, hogy ingyenes az áruhitelt. Tehát részletfizetésre vehetünk meg egy terméket, és azon felül semmiért nem kell fizetni. Leggyakrabban akkor lehet csak 0 százalékos THM-mel hitelre venni egy eszközt, ha vállaljuk, hogy 6 vagy 10 hónapon belül visszafizetjük a teljes árat. Ritkább esetben előfordul 22 hónapos futamidő is.
A trükk: érdemes megnézni, hogy a 0 százalékos áruhitellel kínált termék ára mennyire kedvező, sokszor ugyanis a hitelt a termékkel fizetjük meg. Legyünk körültekintők, nézzünk körül több helyen, nehogy túlárazottan vásároljunk meg valamit csak azért, mert olcsó hitellel csábítanak a megvételre.
Szigorításokkal indul az iskolakezdés 2024/2025-ös tanévben
Lesznek tiltott és korlátozottan használható eszközök. A tiltottakat két kategóriába osztották: olyan tárgyak, amelyeket tilos bevinni, illetve azok az eszközök, amelyek korlátozottan használhatók. Utóbbi csoportba tartoznak az okoseszközök, ezeket a diákoknak a tanítás kezdete előtt le kell adnia.
A korlátozott tárgyak birtoklását az igazgató vagy a pedagógus engedélyezheti, ezt viszont minden esetben rögzíteniük kell majd a tanulmányi rendszerben. Bizonyos tanórákon engedélyezhetik a laptop, tablet vagy mobiltelefon használatát, persze csakis tanítási célból.
A tiltott tárgyak közé tartoznak a „közbiztonságra különösen veszélyes eszközök és az azokkal kapcsolatos egyes tevékenységek”. Ide értendő minden olyan tárgy, amelynek birtoklása a szabálysértési törvény vagy a Büntető törvénykönyv szerint büntetendő, és minden olyan termék, amit 18 év alatti nem is vásárolhat. A lista itt található.
Iskolakezdés 2024/2025: Első a biztonság!
A Magyar Gyermekmentő Alapítványnak van egy fantasztikus applikációja: gyakorlatilag egy zsebben elférő gyermekorvosi ügyelet, ami a legkritikusabb pillanatokban tud adni megnyugtató válaszokat adni.
Az app megmondja pl., hogy mikor kell egyből mentőt hívni, de azt is megmutatja, mit tegyünk addig, amíg az kiér. A következő esetekben jelenthet segítséget: ájulás, eszméletvesztés, allergiás reakció, áramütés, csillapíthatatlan magas láz, lázgörcs, égési sérülés, erős fájdalmak, félrenyelés, rángatózás, görcsölés, kiszáradás, hányás, hasmenés, csonttörés, esés, fejsérülés, mérgezések, nehézlégzés, újraélesztés, vérzés, vízbefulladás. Az alkalmazásról itt írtunk részletesen.