Pénztárcabarát iskolakezdés: gyakorlati tanácsok pénzügyi szakértőktől

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi fogyasztóvédelmi kommunikációs kampányt indít, hogy segítsen a szülőknek megkönnyíteni az őszi iskolakezdés előtti pénzügyi döntéseket. Az MNB Pénzügyi Navigátor honlapján információhoz lehet jutni a kiadástervezésről, a beiskolázási és egyéb támogatásokról, a körültekintő hitelfelvételről. Mit mond az MNB, hogyan lehet pénztárcabarát az iskolakezdés?

A tanévkezdés kiadásai iskolás gyermekenként akár 50-60 ezer forinttal is megterhelhetik a családi kasszát. Egy többgyermekes család esetén ez százezreket jelent, amit nem egyszerű hirtelen, augusztus végén előteremteni. Ha előre kalkulálunk ezekkel a tételekkel, és betervezzük őket a családi költségvetésbe, akkor kisebb eséllyel jelentenek majd erőn felüli anyagi terhet. Ehhez csak egy jó családi költségvetés kell.

Tippek az MNB pénzügyi szakértőitől:

  • Számoljuk át háztartásunk költségvetését!
  • Mérjük fel az előre megbecsülhető kiadásokat, például: füzetcsomagok, iskolatáska, sportfelszerelések stb.
  • A nagyobb gyerekeket bátran vonjuk be a tervezésbe.

Pénztárcabarát iskolakezdés: támogatások, kedvezmények

Különböző állami, önkormányzati és akár munkáltatói támogatással is élhetünk. Egyes korosztályokban kedvezményes vagy ingyenes lehet a tankönyvcsomag, és bizonyos feltételek mellett az étkeztetésre is igényelhető támogatás. Egészségügyi alapon, betegségre való tekintettel vagy szociális alapon is jogosult lehet gyermekünk kedvezményekre.

Jól jön plusz 270 ezer?

Az egészség- és önsegélyező pénztári tagság sokaknak ismerős lehet, de nem mindenki tudja, hogy a pénztári számlán felhasznált összegből nemcsak egészségügyi termékekre, gyógyászati szolgáltatásokra költhetünk, hanem óvodai nevelési- és iskolai tanévkezdési, beiskolázási támogatás is igényelhető általa.

Aki egészség- és önsegélyező pénztári tagsággal rendelkezik, az a pénztárból is fedezhet bizonyos iskolai költségeket, így pl. a ruházatot, tankönyvet vagy taneszközt. Tanulónként éves szinten az érvényes minimálbér erejéig, azaz legfeljebb 266.800 forintig mehetünk el. A pénztárakon keresztül elszámolható még a magyar állami felsőoktatási intézményben tanuló, 25 évesnél fiatalabb hallgató tandíja, bizonyos térítési díjak, kollégiumi díj, albérleti díj.

A szakértők tippjei:

  • Nézzünk utána az állami, önkormányzati és munkáltatói támogatásoknak. (Kedvezményes intézményi gyermekétkeztetés, ingyenes tankönyvellátás, önkormányzati és munkahelyi támogatások.)
  • Amennyiben indokolt, érdeklődjünk a beteg gyermek után járó támogatások, kedvezmények lehetőségeiről.
  • Kalkuláljunk a szeptemberi családi pótlékkal, ami már augusztusban megérkezik. (Bár ez nem valami hatalmas segítség több tízezres és százezres kiadásoknál.)
  • Amennyiben egészség- és önsegélyező pénztári tagsággal rendelkezünk, érdeklődjünk a részletekről a pénztárnál. Korábbi cikkünk a témában itt olvasható.

Na hagyjuk, hogy átverjenek!

Az iskolakezdéshez szükséges eszközök – iskolatáskák, ruházat, de akár bútorok, elektronikai cikkek – beszerzésének költséghatékony módja, ha használtan vásároljuk meg ezeket. A különböző közösségi felületeken és online piactereken ez könnyen megy, de legyünk elővigyázatosak: a csalók kihasználják az ilyen felületek által biztosított anonimitást, és tisztességtelen módszerekkel, megtévesztéssel visszaélnek jóhiszeműségünkkel. Akár eladóként hirdetünk egy számunkra már szükségtelen, de más számára még hasznos tárgyat, akár vásárolni szeretnénk, mindig legyünk körültekintőek – tanácsolja az MNB.

Ha nem futja saját zsebből…

…akkor marad a hitel. Fontos szem előtt tartani, hogy már egy kisebb összegű hitel is jelentős és hosszú távú anyagi kötelezettséget jelent a család számára. Érdemes ezért körültekintően, több konstrukciót megvizsgálva és összehasonlítva választani. Ne csak egy szolgáltató különböző hiteleit, hanem lehetőleg minél több szolgáltató kínálatából származó ajánlatokat hasonlítsunk össze.

Kérdésed van a témával kapcsolatban? Másban szeretnél segítséget kérni? Keresd ügyfélszolgálatunkat, mindenképpen válaszolunk.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

SZÉP-kártyára lakásfelújítás: itt a részletes lista, mennyi mindenre költheted

2025-től új lehetőség nyílik azok előtt, akik a SZÉP-kártyájukon lévő összeget nemcsak pihenésre,...

Így csökkenthető az időskori esések és izomvesztés kockázata: a leucin hatása

Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az izomzat állapotára, hiszen a...

Nyugdíjasként dolgozik? Sok pénzt veszíthet, ha ezt nem teszi meg – A betegszabadságtól a táppénzig 5 fontos tudnivaló

Jó tudni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a nyugdíjas munkavállalóra.

Eláztattam a szomszédot, most mi lesz?! Kifizeti a biztosító vagy én állom a cehet? A jogász válaszol

Kit terhel a felelősség, ha beázás történik egy társasházban? Jogászunk válaszol.

Így gazdagodj meg használt étolajból – Videó

A használt sütőolaj újrahasznosítható – de csak akkor, ha összegyűjtjük. Minden literje, tehát minden cseppje pénzt ér. A használt étolaj leadása egyre több helyen lehetséges.

Mennyibe kerül az állami horgászjegy 2025-ben: mutatjuk az árakat és hogy kinek ingyenes

Magyaroszágon több mint egymillió horgász van, ez igen nagy szám: minden tizedik magyar...