Mennyit ér a vérplazma? Mindent a megosztó témáról

Ki adhat és vannak-e veszélyei? Tényleg sok pénzt lehet keresni a vérünkkel? Egyáltalán mennyit ér a vérplazma? A donoroknak járó költségtérítést idén emelték, ettől függetlenül senkit sem biztatunk arra, hogy testnedveivel keressen pénzt. Nézzük, mit kell tudni vérbizniszről!

Vannak olyan gyógyszerek, melyek alapanyagait mesterséges úton nem lehet előállítani, ilyen alapanyag a vérplazma is. A vérplazma gyűjtése első hallásra hasonlónak tűnhet a véradáshoz, azonban jelentős különbségek vannak.

Hogyan veszik le a vérplazmát?

A véradásnál a teljes vérre, annak minden összetevőjére szükség van, míg plazmaferezisnél – így hívják az eljárást – a vért egy gépen engedik keresztül, amely centrifuga segítségével elválasztja a plazmát a vér többi alkotóelemétől. A plazmától elválasztott komponenseket visszajuttatják a donor szervezetébe, a plazma felhasználásával pedig olyan gyógyszerek készülnek, amelyeket pl. a hemofíliás betegeknél alkalmaznak.

Ki lehet donor? Hányszor adhatunk plazmát?

Minden egészséges, 18 és 60 év közötti felnőtt lehet plazmaadó, akinek a testsúlya 50 és 140 kg között van és sikeres alkalmassági vizsgálaton esik át. Bizonyos esetekben a gyógyszerszedés vagy meglévő betegség kizáró tényező lehet. Ha valaki tetováltatott, piercinget tetetett be, az 4 hónapig nem adhat plazmát.

Az alkalmassági vizsgálat előtt felveszik a donorjelölt személyes adatait (személyi igazolványra, lakcímkártyára, TAJ-kártyára is szükség van). Egy kérdőív segítségével felmérik az jelölt általános egészségügyi állapotát, ezután kerül sor az orvosi vizsgálatra, ami alatt vért vesznek (még nem plazmát). Akkor lehet donorjelöltből donor, ha az eredmények bizonyos határértékek közé essenek.

Kevésbé megterhelő, mint a vérdadás, ezért lehet gyakrabban plazmát adni: a magyar előírások szerint 72 óránként és 365 nap alatt maximum 45 alkalommal mehetnek a donorok. Ahhoz, hogy rendszeres plazmaadó lehessen valaki,  évente legalább egyszer részt kell vennie egy teljes véradáson.

Hol lehet plazmát adni?

Plazmagyűjtő pontokon, jellemzően a nagyobb városokban. A plazmaadás nagyjából egyórás elfoglaltság, amiért a donorok rendeletben szabályozott mértékű költségtérítést (a mindenkori minimál órabér ötszöröse készpénzben), valamint egyéb juttatásokat kapnak.

Mennyit ér a vérplazma?

Magyarországon – és a fejlett világban – sem emberi szervet, sem szövetet nem lehet pénzért vásárolni, ezért a plazmának hivatalosan nincsen ára. Ahogy írtuk, a gyűjtőállomások költségtérítést adnak az elfoglaltságért.

A minimálbér idei emelkedésével ez a költségtérítés is nőtt, méghozzá bruttó 6670 forintra. A plazmaközpontok nemcsak költségtérítést, hanem ajándékutalványokat is adnak a donoroknak, sőt, van, ahol nyereményjátékokat is szerveznek. Helyenként változik, hogy milyen értékű utalványt adnak, de az első alkalmat kiemelten díjazzák.

Az egyik központnál pl. az első plazmaadás után 24 000 forint juttatás jár, amit készpénzben és utalványban fizetnek ki, egy másikban 20 000, egy harmadiknál csak 19 000. Általánosságban 8000-13000 forint támogatás/alkalommal számolhatunk, ehhez jöhetnek egyéb bónuszok.

Miért megosztó téma?

Közvetett módon valóban életeket ment a vérplazma, de mégiscsak üzletről van szó. A gyűjtőpontokon levett plazmát feldolgozva, értékes gyógyszerészeti alapanyagként adják tovább a gyógyszergyáraknak, amelyek azt piaci áron értékesítik. (Természetesen az árba a saját nyereségüket és egyéb költségeiket is beleszámítják, ennek fényében pedig a donoroknak járó költségtérítés csak aprópénz.)

Azt is számításba kell venni, hogy főleg pénzszűkében lévő emberek járnak plazmát adni, akiket az anyagiak motiválnak, nem feltétlenül a jótékonyság. Munkanélküliekkel, nagycsaládosokkal, közfoglalkoztatottakkal, egyetemistákkal egyaránt lehet találkozni a központokban. Könnyű pénznek tűnhet, de sok donor számol be gyengeségről, fáradékonyságról. A vérplazmát a szervezet képes 48 órán belül visszapótolni, viszont ez nem jelenti azt, hogy meg is teszi ennyi idő alatt: az adat a teljesen egészséges egészségesen táplálkozó, egészséges életmódot folytató fiatalokra vonatkozik. A szabályok szerint 72 órának kellet eltelnie két plazmaadás között, de figyeljünk oda szervezetünk jelzéseire.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Repülővel utazol? Jó hír, az ingyenes kézipoggyász mérete ennyivel nagyobb lett

A ryanair kézipoggyász változás szerint 2025 júliusától az utasok 40×30×20 cm-es, 24 literes ingyenes táskát vihetnek fel a fedélzetre, 5 cm-rel és 4 literrel nőtt a korábbi mérethez képest.

Ezen az apróságon múlhat a lakásod értéke – Erre jobb, ha figyelsz!

Egy egyszerű, mindennapi dolog is csökkentheti a lakás értékét: a nyári szárazságban pusztuló fák, bokrok is elriaszthatják a vevőket.

Túlfizetés vagy hátralék? Így ellenőrizhetjük a HIPA-egyenlegünket

Ha vállalkozóként vagy céges ügyintézőként nem szeretnél meglepetéseket, érdemes időről időre elvégezni a helyi iparűzési adó egyenleg lekérdezése folyamatát. Ezzel gyorsan kiderül, hogy túlfizetésed van, esetleg pótlékot kellene rendezned.

Áruhitel nyugdíjasoknak: kinek adnak és milyen kockázatokkal lehet számolni?

Bár a nyugdíjasok is gyakran szeretnének élni az áruhitel lehetőségével – pl. drágább...

800.000 forintra is büntethetnek Horvátországban gyorshajtásért: a közlekedési bírságokról érthetően

A büntetés akár 2000 euró is lehet autópályán vagy gyorsforgalmi úton.

Locsolási hibák, amik kinyírják a kertet: így élheti túl a gyep a kánikulát

A nyári forróságban is lehet egészséges a fű, ha betartod az alábbi alapszabályokat.