Csokos ingatlan eladása: a leggyakoribb kérdések és a válaszok

Alapvetően a támogatással szerzett ingatlant 10 évig nem lehet eladni, kiadni, illetve lebontani sem szabad. A szabályok szerint legalább ennyi ideig kell a szülőknek és a gyerekeknek a házban élniük, de vannak kivételes helyzetek. Lehetséges a csokos ingatlan eladása? Mi történik váláskor? Csok átvitele használt ingatlanra, van ilyen? Mutatjuk a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat.
Ha a család csokkal vásárol ingatlant, akkor a szerződések aláírásával a megvásárolt lakásra, házra, vagy újonnan felépített ingatlanra az állam jelzálogjogot, valamint elidegenítési és terhelési tilalmat jegyez be. Az állam javára bejegyzett jogok minden igénylőt egyformán érintenek, azaz nincs különbség aközött, hogy valaki 10 milliót vagy 1 milliót vett fel.
Csok: 10 évig ott kell lakni, de tényleg?
A csokkal vásárolt ingatlant csak különleges esetekben lehet eladni. Tudni kell azt is, hogy a csok szabályai szerint a támogatott személynek és a vele élő gyerekeknek 10 évig életvitelszerűen a támogatással megvásárolt ingatlanban kell élniük. Kivételt jelent ez alól, ha a gyerek nagykorúvá válik, illetve ha az egyik szülő másik városban kap munkát (ilyenkor legfeljebb 5 évig lehet másik településen élni).
Csokos ingatlan cseréje: mit tegyünk, ha költöznénk?
Van lehetőség arra, hogy a 10 év letelte előtt eladja a család az ingatlant, persze feltételekkel. Erre kell figyelni:
- 5 éven belül eladott ingatlan: Ha a csok segítségével új ingatlant vásároltak, akkor 5 év után lehet azt használtra cserélni. Amennyiben az igényléskor új ingatlanra kérték a támogatást, és ismét új lakásba vagy házba költöznének, nem kell megvárni az 5 évet.
- Használt ingatlan használt ingatlanra bármikor cserélhető, nincs időkorlát.
- Az újonnan épített vagy vásárolt ingatlan értékének és hasznos alapterületének meg kell haladnia az előző ingatlanét.
- Ha az új ingatlan vételára, vagy hasznos alapterülete alacsonyabb a meglévőnél, arányosan kell visszafizetni a támogatást.
- Ha a vételár és az alapterület is kisebb a leendő ingatlannál, kiszámítják az arányosan visszafizetendő részt mindkét esetre, és a nagyobbat kell vissza fizetni.
Milyen ügyintézéssel jár a csokos ház eladása?
Ha az eladástól számítva 60 napon belül új ingatlant vásárol a család, akkor a bejegyzett jogok automatikusan átkerülnek arra. Ez a legideálisabb megoldás. Fontos, hogy az adásvétel tényét, az adásvételi szerződés keltétől számított 30 napon belül jelentsék be a kormányhivatalnak!
Mi van, ha 60 napon túl vesszük meg az új ingatlant?
Ha 60 napnál több telik el a régi ingatlan eladása és az új megvásárlása (vagy megépítése) között, akkor a támogatás összegét egy letéti számlára kell befizetni. Így a visszafizetési kötelezettség meghatározott ideig felfüggeszthető.
1 éven belül meg kell vásárolni az új ingatlant, illetve ha építkezésről van szó, az új háznak 3 éven belül fel kell épülni. Az eladott ingatlant az állam tehermentesíti, és amint megvan az új, visszakapják a letéti számlán lévő támogatás összegét. Indokolt esetekben a türelmi idő hosszabbítható.
És ha előbb megvesszük az újat?
Az is egy lehetőség. Ilyen esetben 1 év van a csokkal vásárolt ház, lakás eladására.
Elölről kezdődik a 10 év elidegenítési kötelezettség, ha cseréljük az ingatlant?
Nem, a 10 éves elidegenítési tilalom a következő (új) házon, lakáson tovább folytatódik.
Csokos ház eladása válás után – vissza kell fizetni a támogatást?
A csok-szabályok azt is pontosan rögzítik, hogy mi lesz az ingatlannal és a támogatással a házasság felbomlásakor. Ha az igényléskor már megvoltak a gyerekek, és válás után is az ingatlanban fognak élni az egyik szülővel, akkor nincsen az állam felé visszafizetési kötelezettség. Ehhez azonban az kell, hogy a felek megállapodjanak a gyermekek elhelyezése és az ingatlan sorsa felől. (Az egyik félnek meg kell kapni a másiktól a csokkal kal vásárolt ingatlan tulajdonjogát.)
Más a helyzet, ha vagyonmegosztást a csokos ház eladásával akarják a szülők megoldani. Ebben az esetben vissza kell fizetni a teljes támogatást, hiszen nem teljesül a vállalt elidegenítési tilalom. A felek egyenlő arányban vállalnak szerepet a visszafizetésben, hacsak másként nem állapodnak meg.
Hogyan működik az önkéntes visszafizetés?
A korábban kapott támogatás önkéntes visszafizetésére is van lehetőség. Akik 2011.12.31. után igényelt támogatást fizetnek vissza önként, azok jogosultak lehetnek újabb csok igénylésre. A visszafizetést követően az állam javára bejegyzett jogok lekerülnek az ingatlanról, ezt követően pedig kevesebb megkötés mellett választhatjuk ki a következő ingatlant.
Az önkéntes visszafizetés akkor lehet előnyös, ha a család használt ingatlanra igényelt támogatást és most újba költözne, illetve ha még egy (vagy több) gyermeket vállalnának a szülők. Ekkor magasabb támogatásra és illetékmentességre is jogosultak lesznek.
Mikor nem kell visszafizetni a csokot?
Ha pl. a családnak átmenetileg költöznie kell, mert az egyik szülő más településen kapott munkát. Ilyen esetben 5 évig élhet az egész család a csokos ingatlantól távol. Ilyen esetben természetesen teljesíteni kell a kormányhivatalnál a ki- és bejelentkezési kötelezettséget.
Nem számít a bentlakási kötelezettség megszegésének, ha a gyerek tanulmányai miatt átmenetileg máshol lakik, vagy nagykorúvá válása után elköltözik. Az sem, ha valakit kórházban kezelnek, illetve ha családtagja ápolása miatt ideiglenesen elköltözik.