Kinek jár ingyenes betegszállítás? Sokan nem ismerik a lehetőséget

Mást jelent a betegszállítás, mást a mentés. Míg mentőt bárki hívhat vészhelyzet esetén, addig betegszállítás csak bizonyos esetekben kérhető. Cikkünkből kiderül, mikor vehető igénybe a szolgáltatás, kinek jár ingyenes betegszállítás és hogy mikor kell fizetnünk érte.
A mentés igénybevételéhez való jog Magyarország területén – állampolgárságra vagy egészségbiztosítási jogviszony fennállására való tekintet nélkül – mindenkit megillet. Ezzel szemben a betegszállítás az egészségbiztosítás keretében nyújtott ellátás, amelyet orvosnak, egészségügyi dolgozónak (ápoló, asszisztens) kell megrendelnie. Betegszállítást ugyanakkor mi is kérhetünk, viszont ezért fizetnünk kell.
Mikor vehető igénybe betegszállítás?
A betegszállítás célja, hogy biztosítsa az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést abban az esetben, ha mentőápolói felügyeletet nem igényel az eset, és az egészségügyi ellátás elérhetősége másként nem biztosítható.
Ezt akkor lehet megállapítani, ha a beteg
- szállításra szorul, de egészségi állapota nem indokolja mentés igénybevételét,
- csak speciális testhelyzetben szállítható,
- mozgásában korlátozott, járóképtelen, vagy egészségi állapota nem teszi lehetővé tömegközlekedési vagy más szokásos közlekedési eszköz használatát,
- fertőzésveszély vagy kóros magatartása miatt közforgalmú járművet nem vehet igénybe,
- ellátásának eredményességét tömegközlekedési vagy más szokásos közlekedési eszköz hiánya vagy annak igénybevételéből eredő késedelem vagy más tényező veszélyeztetné.
A betegszállítás egészségbiztosítás keretében orvosi vizsgálatra vagy gyógykezelésre, illetve egészségügyi intézményből a beteg otthonába szállítás céljából vehető igénybe.
Az jogosult betegszállításra, aki:
- a beutalása szerinti intézményben elvégzendő ellátásra – az egészségi állapota miatti – szállítása másként nem oldható meg,
- a szállítás művesekezelés, sugárterápiás kezelés, vagy kemoterápiás kúraszerű kezelés céljából történik.
A gyógyintézetből elbocsátott beteg részére az otthonába szállítására akkor kérhető betegszállítás, ha a gyógyintézetet más módon nem tudja elhagyni, és
- szállításra szorul, de egészségi állapota nem indokolja mentés igénybevételét,
- csak speciális testhelyzetben szállítható,
- mozgásában korlátozott, járóképtelen, vagy egészségi állapota nem teszi lehetővé tömegközlekedési vagy más szokásos közlekedési eszköz használatát,
- fertőzésveszély vagy kóros magatartása miatt közforgalmú járművet nem vehet igénybe.
A beteg otthonába történő betegszállítás rendelhető még, ha az otthonába eljutása az elbocsátás napján, illetve más esetben ésszerű időn belül másként nem biztosított.
Kinek jár ingyenes betegszállítás és mikor?
Röviden, ha azt az orvos rendeli el. Olyan esetekben vehető igénybe ingyenesen, ha pl. orvosi vizsgálatra, gyógykezelésre kell mennie a betegnek, vagy ha hazaküldik a kórházból, és másként nem tudják megoldani a szállítást. (Fentebb ezt részleteztük.)
A betegszállítás az orvos betegszállítási utalványon való beutalása alapján térítésmentes, de szükség szerint térítés ellenében bárki rendelhet betegszállítást. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel szerződött betegszállító szolgáltatók listája itt olvasható.
Kísérő is mehet?
Csak abban az esetben, ha a kocsiban van hely. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a betegszállítók éppen annyira túlterheltek, mint maga a magyar egészségügy. Sokan éppen ezért nem tartanak igényt a térítésmentes betegszállításra, mert nem biztos, hogy a kísérő is a beteggel tarthat. A túlterheltség miatt számítani lehet késésre, adott esetben többórás várakozási időre.