Hogyan kell igényelni a GYED extrát? A gyerek 1 éves kora előtt is jár munkavégzés mellett

A gyermekgondozási díj (GYED) egy havonta folyósított családtámogatási ellátás, amit a kisgyermekesek vehetnek igénybe. A GYED extra nem valamiféle új ellátás, hanem a GYED kibővítése. Cikkünkben kiderül, milyen „extrák” jöttek be, kik jogosultak a GYED-re és hogyan kell azt igényelni.

Amit a GYED-ről tudni kell

A GYED, azaz a gyermekgondozási díj egy nem szociális alapú, társadalombiztosítási jogviszonyhoz kötött családtámogatási ellátás. Kérhető az anya vagy az apa fizetésére, illetve a GYED extra óta hallgatók, nagyszülők is igényelhetik.

A feltételekről röviden

Az igénylőnek az elmúlt 2 évre visszamenőleg legalább 365 napnyi társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkeznie és saját háztartásában kell nevelnie a gyermeket. GYED-et nemcsak az anya igényelhet, hanem az apa, az örökbefogadó szülő, a gyám, illetve az az egyedülálló férfi is, aki CSED-ben részesült, és ahogy fentebb írtuk, hallgatók, nagyszülők. További részletek itt.

Mikor jár és meddig?

A gyermekgondozási díj (GYED) a csecsemőgondozási díj (szülési szabadság), illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2 éves koráig, ikrek esetén a gyermekek 3 éves koráig jár a szülőnek.

Mi a különbség a GYED és a GYED extra között?

A GYED extra valójában egy átfogó családtámogatási csomagot jelöl, ezek a legfontosabb intézkedések:

  • A GYED igénylője az ellátás folyósítása mellett újra munkába állhat a gyerek féléves kora után (ez korábban 1 év volt).
  • Ha testvér érkezik a családba, utána is igényelhető CSED, és az idősebb gyermek után sem kell lemondani a GYED-ről/CSED-ről, vagyis két ellátás egyidejűleg is igényelhető.
  • Bevezették a diplomás és nagyszülői GYED-et.

Mennyi a GYED összege 2023-ban?

A GYED 2023 évében változatlanul legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70%-a lehet, egyébként a szülő naptári napi jövedelmének a 70%-át nézik. 2023-ban GYED nettó maximális összege 243 600 forint havonta, kedvezmény nélkül. A diplomás GYED-et másként számolják, erről bővebben itt olvashat.

Hogyan kell igényelni a GYED-et 2023-ban?

A gyermekgondozási díj iránti kérelmet írásban „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon a foglalkoztatónál kell benyújtani. (Akkor is, ha a kérelmező a biztosítás megszűnését követően igényli a GYED-et.)

Be lehet adni a csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel együtt is, a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj együttes igényléséhez” nyomtatványt kell kitölteni.

Az álláskeresési támogatásban részesülőnek a munkaügyi központnál kell leadniuk a kérelmet.

Az egyéni vállalkozó, az őstermelő, valamint az önfoglalkoztató a székhelye, lakóhelye szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatalhoz elektronikus úton nyújthatja be a kérelmét, az „Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, örökbefogadói díj, baleseti táppénz igényléséhez” elnevezésű elektronikus nyomtatványon.

Mit kell még benyújtani a kérelemmel?

  • A gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermekre vonatkozóan más személy igényli, mint aki részére a csecsemőgondozási díjat megállapították.
  • Örökbefogadás esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot, a gyermeket örökbe fogadási szándékkal gondozó személy esetén az örökbe fogadási eljárás megindításáról szóló igazolást.
  • Családbafogadó gyám esetén gyámkirendelésről szóló határozatot.
  • A biztosítás megszűnését követően benyújtott gyed kérelemhez a korábban átvett „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt (ún. Tb. kiskönyvet) is mellékelni kell.

A szükséges nyomtatványokat itt, a Magyar Államkincstár oldaláról töltheti le.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.

Kipróbáltam a “kényelmetlen” módszert, és tényleg segít kézben tartani a mosást

A kényelmetlen módszer lényege, hogy nem rakod el a tiszta ruhákat kényelmes helyre, hanem olyan helyre teszed, ahol zavaróak. Így nem tudsz halogatni, mert mindig szem előtt lesznek.

Szülők, figyelem! Már csak 5 napig kérhető támogatás a lepusztult tornaterem felújításához

Idén is 9 milliót nyerhetnek az iskolák Decathlon pályázat keretében a mindennapos testnevelés...

Elvesztheted a családi pótlékot, ha erre a 9 dologra nem figyelsz: így jelentsd be, ha változás történik

Az ellátást igényelni kell, és ha valamilyen okból már nem él a jogosultság, azt jelezni kell.

Lándzsás útifű szirup házilag: a bolti ár töredékéből kijön egy nagy adag, pofonegyszerű elkészíteni

Ez a jelentéktelen növény az út szélén olyan, mint egy halk figyelmeztetés: nem minden gyógyír van polcra téve.

Mennyit ér a régi fém 200 forintos? Akár több százezret is kaphatsz érte, ezt nézd meg rajta

A lejárt bankjegyek beváltása még sok esetben lehetséges az MNB-nél, de ha van otthon régi 200 forintos érméd vagy papírpénzed, akkor akár egy kisebb vagyont is kereshetsz velük a gyűjtőpiacon.