Vizes a hűtő belseje? Így nézd meg, hogy eldugult-e a lefolyója

Eldugult a hűtő lefolyó? Esetleg nagyobb a baj? Segítünk, nem kell pánikba esni!
Ha a hűtőben áll a víz, az általában három okra vezethető vissza. Vagy túl hidegre van állítva, vagy eldugult a hűtő lefolyó, vagy nem jól záródik az ajtó. Sorra vesszük a jeleket, hogy mitől vannak és a megoldásra is adunk jó kis hóvégés javaslatokat.
Eldugult a hűtő lefolyó?
A hűtőben mindig keletkezik valamennyi nedvesség, ami részben a működésből eredő kondenzvíz, részben az ételekből kicsapódó pára eredménye. Normálisnak tekinthető a jelenség, amennyiben a hűtőszekrény belsejében, a hátsó falon egyenletesen peregnek le az apró cseppek, máshol pedig nincs víz. Az eldugult a hűtő lefolyó kitisztításához először is keressük meg a kis nyílást. Általában a hátsó falon a fiók felett egy kis párkány közepén van, ritkábban a hátsó fal alján középen.
Eldugult a hűtő lefolyó: a tisztítás
Öntsünk bele egy kicsi vizet, legfeljebb 1 decit. Ha gyorsan-szépen lefolyik, akkor nem ez a gond. Ha pangani kezd, akkor eldugult a hűtő lefolyó. Ez jó hír, mert nem kell szerelőt hívni. A tisztítást részletesen megírtam egy másik cikkemben, amit most ide beteszek, kipróbált módszer.
Alkalmazható túlzott jegesedés esetén is, de akkor először mindenképpen le kell olvasztani a gépet.
A hűtő túl hidegre van állítva
Ha nem eldugult a hűtő lefolyó, akkor a másik gyakori probléma lehet, hogy túl hidegre van beállítva a hűtőszekrény, folyamatosan megy a kompresszora, és az az ételekből kicsapódó pára gyorsan lecsapódik. A hűtőt nem érdemes 4 foknál hidegebbre állítani, ezen a hőmérsékleten sokáig elállnak az élelmiszerek, de nem fagynak meg, és az üzemeltetés jóval gazdaságosabb.
A hűtő ajtaja nem zár jól
Ennek általában más jele is van, mint a víz. A nem jól záródó ajtót feltűnően könnyű nyitni, nincs rászívódva a hűtőre. A nem záródó ajtó lóghat is, ezt onnan tudjuk, hogy 90 fokban nyitott állásban meg lehet emelni a kilincs felőli oldalát. Szintén gyanús, ha az ajtó szigetelése sérült, szakadt, elszíneződött, esetleg penészes. Szintén gyanús a rossz szag és a romló élelmiszerek. A lógó ajtó zsanérját meg kell húzni, a rossz szigetelést ki lehet cserélni, ezekhez viszont érdemes szerelőt hívni.
További tanácsok az egészséges hűtőért
A hűtőben mindig érdemes rendet tartani. Az ételeket nem szabad csupaszon tárolni. Tegyünk mindent műanyag vagy üveg dobozba, ami nincs az eredeti csomagolásában. A hűtőket érdemes kívül-belül időnként lemosni, vannak erre célzott szerek, de belül az ecetes víz is tökéletes, kívül inkább mosogatószeres. Ne hagyjuk belerohadni az élelmiszereket a hűtőbe, ami megromlott, ne őrizgessük, hanem dobjuk el, még jobb, ha eleve nem is rohasztjuk meg a maradékot, hanem időben elfogyasztjuk vagy odaadjuk valakinek, aki éhes.