Nem vagytok házasok? Így kerülhet az apa neve a gyermek anyakönyvébe

Mi az apasági nyilatkozat menete? Mikor van rá szükség és milyen következményekkel jár?
Ma Magyarországon az a szabály, hogy nem házasságba születő gyermek esetén apai elismerő nyilatkozatot kell tenni ahhoz, hogy a gyermek az apja nevére kerülhessen. Házaspárok esetén (tetszik, nem tetszik), erre nincsen szükség, a férj lesz az apa, és alapból megkapja a gyermek az apja nevét. Vagy azt a nevet, amiben a házasságkötéskor a férj és a feleség megállapodtak. Ez ugye nem muszáj, hogy az apáé legyen, hiszen manapság gyakori például az is, hogy kötőjellel írva megkapja mindkét szülő nevét, sőt ettől eltérően is lehet nyilatkozni.
Az apasági nyilatkozat Magyarországon egy hivatalos jogi eljárás, amelyben egy férfi elismeri, hogy ő egy gyermek apja. Ezt jellemzően akkor teszik, ha ez a gyermek nem házasságban születik. Ritkábban akkor is, ha az apa személyét nem lehet automatikusan megállapítani. Az eljárás ingyenes, azonban komoly jogi következményei vannak. A nyilatkozattétel után a férfi, vagyis az apa a gyermek törvényes szülőjévé válik, így az apasági nyilatkozat menete szülői felügyeleti jogot, tartási kötelezettséget és öröklési kapcsolatot is eredményez.
Mi az apasági nyilatkozat menete?
Az apasági nyilatkozat menete egyszerű. A nyilatkozatot meg lehet tenni bármikor a terhesség 12. hete után, a születéskor a kórházban, illetve később is bármikor. Az ország bármely anyakönyvi hivatalában (önkormányzatnál) meg lehet tenni, időpontot sem kötelező előre foglalni. Fontos viszont, hogy az apa és az anya együttes megjelenésére van szükség. Amennyiben pedig a gyermek már elmúlt 14 éves, neki is ott kell lennie a nyilatkozattételkor.
További családjogi kérdésed van? Ügyfélszolgálatunk megválaszolja, csak két nap, és ingyenes!
Az anyakönyvvezető előtt a férfi nyilatkozik arról, hogy ő a gyermek apja, az anya ezt elfogadja, ha a gyermek már 14 éves, ő is hozzájárul. A nyilatkozat akkor érvényes, ha mindenki önkéntesen és teljes bizonyossággal teszi meg.
Szükség van a személyi igazolványra, lakcímkártyára minden résztvevőtől, valamint már megszületett gyermek esetén a születési anyakönyvi kivonatra is. Ha az anya házas vagy korábban házas volt, akkor a házassági anyakönyvi kivonat is kell. Ha pedig elvált, akkor a válást igazoló okirat is kelleni fog. Mint írtuk, a házastárs mindentől függetlenül, automatikusan apának számít. Házas nő gyermeke esetében apasági nyilatkozat csak akkor tehető, ha a férj nem ismeri el az apaságot, vagy a bíróság az apaság vélelmét megszünteti.