Terhesség alatt dolgozol? 6 alapból megillető munkajog, amiről sok kismama nem tud 

A terhesség alatti munkajogi védelem számos kismamának kulcsfontosságú, hiszen a várandósság idején is sokan szeretnének dolgozni. Fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a jogokkal, amelyek megilletnek minket, hogy biztonságban és megfelelő körülmények között tudjunk dolgozni várandósan is. A terhesség alatti munkajogi védelem számos különleges szabályt tartalmaz, amelyek mind a munkavállaló, mind a születendő gyermek egészségének védelmét szolgálják. Cikkünkben bemutatjuk, milyen munkajogi védelem illet meg minden várandós munkavállalót terhesség alatt.

1. Mikor kell bejelenteni a terhességet a munkahelyen?

A terhesség alatti munkajogi védelem egyik alapvető kérdése, hogy mikor kell a várandósság tényét közölni a munkáltatóval. Erre nincsenek konkrét jogszabályi előírások, azaz a törvény nem szab meg határidőt arra, hogy a terhes munkavállalónak mikor kell tájékoztatnia a munkaadóját. Ez azt jelenti, hogy a kismamák dönthetik el, hogy mikor érzik megfelelőnek a közlést. Ugyanakkor érdemes minél előbb jelezni a terhességet, mivel csak így tudja a munkáltató biztosítani a terhesség alatti munkajogi védelmet, és a várandóssághoz kapcsolódó különleges munkajogi szabályokat alkalmazni.

2. Felmondási védelem

Várandós kismama a munkahelyén.

A várandós munkavállalók felmondási védelem alatt állnak, ami azt jelenti, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg a munkaviszonyt rendes felmondással. Ez a védelem akkor is érvényes, ha a kismama a felmondás kézhezvételét követően értesül terhességéről. Ebben az esetben is visszavonhatják a felmondást, és a munkáltató köteles helyreállítani a jogviszonyt.

3. Terhesség alatti munkajogi védelem: biztonságos és egészségkímélő munkavégzés

A terhesség alatti munkajogi védelem egyik kiemelt eleme, hogy a kismamák biztonságos körülmények között dolgozhassanak. A munkáltatónak kötelessége megvizsgálni, hogy a várandós nő munkaköre és munkakörülményei nem jelentenek-e veszélyt sem a kismama, sem a születendő gyermek egészségére. Ha a feladatok nem felelnek meg a kismama egészségi állapotának, akkor a munkáltatónak fel kell ajánlania egy másik, egészségkímélő munkakört. Ha ez nem lehetséges, akkor a kismamát fel kell menteni a munkavégzés alól, és az alapeseti bérét ekkor is meg kell kapnia.

4. Munkaidő és pihenőidő szabályozása

Várandós kismama home office-ban.

A várandós munkavállalókra speciális munkaidőszabályok vonatkoznak. A törvény tiltja az éjszakai munkavégzést, valamint a túlórázást. A kismamáknak egyenlőtlen munkaidő-beosztást csak saját beleegyezésükkel lehet elrendelni, és biztosítani kell számukra a megfelelő mennyiségű pihenőidőt. Ezek a szabályok mind azt a célt szolgálják, hogy a várandós nők regenerálódhassanak, és ezáltal elkerüljék a túlzott fizikai vagy mentális terhelést.

5. A terhesség alatti munkajogi védelem: az orvosi vizsgálatok miatt nem érheti retorzió a munkavállalót

A terhesség alatt számos kötelező orvosi vizsgálaton kell részt venni. Ezek idejére a kismamák mentesülnek a munkavégzési kötelezettség alól, és ezen időszak alatt is megilleti őket a teljes fizetésük. Ez a mentesség csak a vizsgálatok idejére vonatkozik, de a munkáltatónak biztosítania kell a lehetőséget, hogy a kismama részt vehessen azokon. Fontos, hogy a munkavállaló irányába elvárás, hogy próbálja a vizsgálatokat munkaidőn kívülre időzíteni, de ha ez nem lehetséges, akkor a munkáltatónak rugalmasnak kell lennie.

6. Veszélyeztetett terhesség esetén járó táppénz

Ha egy kismamát veszélyeztetett terhesnek nyilvánítanak, akkor nem betegszabadságra, hanem táppénzre lesz jogosult. A táppénz mértéke általában a jövedelem 60%-a, és a maximális összege nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresének harmincad részét.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha ez a 2 tartozék nincs nálad: a kötelező felszerelések listája

Nem túlzás azt állítani, hogy az autó kötelező tartozékai nélkül ma már ki sem szabadna gurulni a garázsból. Ráadásul van két olyan cucc, ami nélkül nemcsak hogy bírságra számíthatsz, de szélsőséges esetben akár a forgalomból is kivonhatják az autódat.

Eláraszt a parlagfű? Intézkedik a hatóság, ha itt jelented be

Ne csak bosszankodj: létezik egy egyszerű bejelentés, amivel hatósági intézkedést kérhetsz.

Hogyan lesz újra puha a törölköző? Ezt tedd vele, hogy megint lágy és selymes legyen

Ezekkel az egyszerű házi praktikákkal újra pihe-puhák lesznek a törölközők.

Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk....

Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem? Az olvasók kérdezték, mi válaszoltunk.