Ha te is így használod a vízforralót, akkor azonnal hagyd abba!

Nem mindegy, hogyan használjuk háztartási gépeinket. Mosógép, mobil klíma, s egyéb olcsó használt háztartási gépek, és azok fogyasztása. Ezeket mind sorra vettük, azonban most egy kevéssé szemelőtt tartott téma következik: a vízforraló használata. A háztartási vízforraló belső fűtőeleme kifejezetten víz felmelegítésére tervezett. Hőálló és korrózióálló anyagokból készül. Ha tejet, teafüvet, gyantát vagy bármilyen szerves anyagot – akár virslit! – teszel bele, a fehérjék, zsírok és rostok ráégnek a fűtőszálra. Ez nemcsak a készülék élettartamát rövidíti le, de a ráégett letapadások olyan baktériumirtó-ellenes biofilmet képezhetnek, amit már csak mechanikus úton (erős súrolás) tudsz eltávolítani.

A tejes katasztrófa: miért tilos a tej forralása?

Sokan napindító cappuccinót álmodnak meg, és tejet forralnak a vízforralóban. A tej azonban alacsonyabb hőfokon is gyorsan lecsapódik, kicsapódnak belőle a fehérjék (tejsavó), ragadós lerakódás keletkezik. Azonnal megég, kellemetlen szagú karbonizált réteget képez. Ez nem csak a fűtőszálat károsítja, de a következő forralásnál ez a kesernyés íz a következő vízbe is beleoldódik.

Tea- vagy kávézacc: mit ne próbálj meg?

Aki a tea­fűvel vagy kávézaccal próbálkozik, könnyen járhat úgy, hogy az apró részecskék eltömi a kifolyót, és a fűtőelem körül vastag szűrőréteg alakul ki. Ez lassítja a melegítést, így többet fogyaszt az áram­számlából, és idővel a készülék túlterhelődik. Még ha át is szűred, a vízforraló alján mindig marad némi zacc, ami elősegíti a baktériumok és algák elszaporodását a pangó vízben.

Gyanta és egyéb otthoni kísérletek

A gyanta felforrósításához sokan vízforralóval próbálkoznak. Ezzel azonban a vízforralóval együtt melegítik fel a gyantát, ami érthető módon beragad a belső falra és a fűtőszálra. A gyanta hőre lágyulva bevonja az egész elemet, amiből csak vegyszeres és mechanikus úton lehet kitisztítani. A maradék gyanta pedig kémiai reakcióba léphet a rozsdamentes felülettel.

Balesetveszély és elektromos kockázat

Ha nem csak víz kerül a tartályba, megnő a rövidzárlat kockázata. A tejes-lipos oldatok nem vezetik ugyan olyan jól az áramot, mint a víz, ezért előfordulhat, hogy a fűtőelem “szárazon” működik tovább – ilyenkor pillanatok alatt túlhevül és akár tönkre is mehet. További veszély, hogy a ragacsos lerakódások alatt forráspont alatt is keletkezhet gőz, ami a vízforraló automatikus kikapcsolását meghiúsítja, és a szike­rős hőgradiensek szétvethetik a műanyag burkolatot.

Kérdéseid maradtak a gépekkel kapcsolatban? Fordulj a Hóvége ügyfélszolgálatához, kollégáinktól ingyen és gyorsan kaphat választ.

Mire figyelj a tisztításnál?

A rendszeres vízkőmentesítés alapvető: savas (ecetes) vízzel, vagy vízkőoldóval átöblítve a belsőt, hogy a kemény vízben lerakódott mész ne rakódjon le a fűtőszálra. Minden hónapban egyszer engedj forrni 1 rész ecetet és 2 rész vizet, majd alapos öblítés után kizárólag tiszta vizet forralj át. A biofilm és élelmiszermaradékok eltávolításához önts egy-két csepp ultimátum igényű folyékony mosogatószert a forró vízbe, hagyd állni pár percig, majd kíméletes kefével tisztítsd a belsőt. Utána maradéktalanul öblíts.

Mit tehetsz helyette?

Ha nem csak vizet szeretnél forralni, használj multifunkciós elektromos edényeket (pl. instant pot, termosz, kotyogós kávéfőző), amik a belső főzőtál könnyen hozzáférhető, mosogatógépben tisztítható. A vízforralót pedig kizárólag vízfogyasztásra tartsd fenn: teát, főzőlevet, instant levest előbb kanalazd egy bögrébe, és forró vizet ráöntve készítsd el.

A vízforraló használata csak tiszta vízre vonatkozhat: ha tejet, teafüvet, gyantát, virslit vagy bármi mást teszel bele, a készülék gyorsan tönkremegy. A lerakódások alatt baktériumok és algák szaporodnak, és balesetveszély is kialakulhat. Ne kockáztass: a vízforraló csak vízre való.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mellfelvarrásra is jár tb-támogatás: 5 eset, amikor állja a NEAK a költségeket

Kizárólag akkor, ha az egészségügyi okból történik.

Mikor adómentes az örökölt ingatlan eladása? Tisztázzuk a félreértéseket

Egyszerű kérdésnek tűnik, ám van néhány félreértés ebben a témában, amit nem árt helyretenni, mielőtt megválaszolnánk.

Biciklivel jársz? Repül a bírság, ha így közlekedsz a városban

A kerékpáros közlekedés legfontosabb szabályai, amit nemcsak a bringásoknak kell ismerniük.

Elfogyott a pénz, de ételt muszáj venni – Így él sok magyar hó végén

A hó végi pénzhiány sokakat érint, de az állatok ellátásáról így sem mondanak...

Ingatlanvásárlás pluszköltség nélkül: szerződéstől a birtokbaadásig, itt van minden tudnivaló

Az ingatlan adásvétel menete egyszerűen és pluszköltség nélkül végigvihető.

Teljes eladósodásnál is távol tarthatod a végrehajtókat: ez az eljárás a megoldás

Gondot okoz a törlesztés? Beszéljünk a bankkal, van kiút a pénzügyi káoszból!