Ingatlanvásárlás pluszköltség nélkül: szerződéstől a birtokbaadásig, itt van minden tudnivaló

Megmutatjuk, hogyan bonyolíthatod le ingatlan adásvételedet teljesen kiszámíthatóan, plusz költségek nélkül. Egyszer már az összes szükséges dokumentumot összegyűjtöttük. Mielőtt bármibe belevágnál, mielőtt megkötnéd az adásvételt, kérj a Földhivataltól friss tulajdoni lapot (elektronikusan 4 800 Ft, papíron 10 000 Ft) és térképmásolatot (5 000–10 000 Ft). Ugyancsak szükséges az energetikai tanúsítvány, amelynek díja 20 000–40 000 Ft, bár társasházi lakásnál a közös képviselet ezt gyakran ingyenesen biztosítja. Ezek nélkül nem kezdheted meg biztonsággal a szerződéskötést.
Foglaló és banki értékbecslés
Az eladó gyakran kér foglalót – ez a vételár 5–10%-a. A foglaló biztosítja, hogy mindkét fél komolyan gondolja az üzletet: ha a vevő visszalép, elvész a foglaló, ha az eladó mondja le, köteles kétszeresét visszafizetni. Ha hitelből finanszírozol, a bank értékbecslést kér (10–30 000 Ft), hogy megállapítsa az ingatlan valós értékét, s így a kölcsön összegét – ezt is kalkuláld be a költségvetésbe.
Maradt még az eladással vagy vásárlással kapcsolatban kérdése? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink gyorsan és díjmentesen válaszolnak.
Közjegyzői szerződés e-úton díjmentesen
A szerződést kizárólag elektronikus úton, Ügyfélkapun keresztül kötve – mindkét fél és a közjegyző e-aláírásával – nem kell közjegyzői díjat fizetni . Ha papíron vagy ügyfélpont használatával intézed, 10 000–30 000 Ft a díj. Az e-eljárás gyorsabb, és több tízezer forintot spórolhatsz.
Ügyvéd és ingatlanos jutalék
Egyszerű, bankmentes tranzakció esetén ügyvéd nem kötelező, de hitel vagy bonyolult jogi háttér esetén ügyvédi ellenjegyzés (0,5–1% vételár, vagy 20 000–40 000 Ft/óra) biztonságot ad. Ha ingatlanost is igénybe veszel, a jutalék általában 2–5% a vételárból – ezt is döntsd el előre, mert külön tételként jelentkezik a vevői vagy eladói oldalon.
Illetéktervezés és kedvezmények
A vevő köteles a vételár 4%-át illetékként befizetni a közjegyzői aláírással egyidejűleg. 35 év alatti első lakásvásárlóknak részleges vagy teljes illetékmentesség jár, ha a vételár és az alapterület megfelel a NAV-feltételeknek . Mindig kérd ki a NAV-tól az illetékigazolást, hogy ne érjen meglepetés.
Banki átutalás és tranzakciós költség
A vételárat banki átutalással rendezd (készpénzt NE adj!), így a tranzakció nyomon követhető, és a bank által elfogadott fedezetigazolást kapod. Számolj banki tranzakciós díjjal (1 500 Ft körül), különösen nagyobb érték esetén.
Szerződés, határidők és birtokbaadás
A közjegyzői aláírást követően rögzítsétek a kulcsátadás napját és a közművek állapotát a szerződésben. Ha a vevő kulcsot kap, az jelenti a birtokbaadást: ettől az időponttól kezdve a vevő használhatja az ingatlant jogilag is.
A dokumentumok beszerzése (tulajdoni lap, tanúsítvány) általában 2–5 munkanapot vesz igénybe, az e-szerződés előkészítése pár órát, a közjegyzői elektronikus aláírás perceket igényel.
Késedelmi kamatok és büntetések
Ha a szerződésben előre meghatározott fizetési vagy birtokbaadási határidőt elmulasztjátok, a késedelmi kamat vagy napi díj a vételár alapján 0,1–0,5 %/nap is lehet. Mindig tartsd be a határidőket, hogy ne gyűljön fölös extra költség.
Ha pontosan követted a fenti sorrendet és kalkuláltad az összes tételt – tulajdoni lap, térképmásolat, értékbecslés, foglaló, e-szerződés, illeték, ügyvéd, ingatlanos jutalék, banki díj, késedelmi kamat – akkor az ingatlan adásvétel menete valóban plusz költség nélkül vihető végig. Így kerülhetsz el minden meglepetést, és zökkenőmentesen juthatsz el a szerződéstől a kulcsátvételig.