A nyugdíjrögzítés szabályai: mikor érdemes kérni és hogyan kell?

Aki nem követi folyamatosan, hogy éppen mit módosítanak a nyugdíjtörvényen, könnyen lemaradhatott egy fontos hírről: megváltoztak a nyugdíjrögzítés szabályai. Ez némileg átalakította az eddigi rendszert, ami a nyugdíj előtt állók helyzetére is hatással van.

Jelenleg a nyugdíjkorhatár 65 év. Ha valaki eléri ezt a kort és rendelkezik elegendő szolgálati idővel, kérheti a nyugdíja megállapítását – persze nem kötelező, bárki dönthet úgy, hogy inkább tovább dolgozik. Ilyen esetben lehet(ett) kérni a nyugdíj megállapítását, majd az összeg rögzítését.

A szolgálati idő jelentőségéről itt írtunk. A nyugdíj összegének megállapításakor egy képletet használnak, amelynek egyik tényezője a szolgálati idő. Természetesen az is számít, hogy a munkával töltött évek alatt mennyit kerestünk, hogyan viszonyul ez a mostani bérekhez, illetve mennyi járulékot fizettünk. Erről részleten ebben a cikkben olvashat:

A nyugdíjrögzítés szabályai – megéri egyáltalán még valakinek?

A szabályok 2024 júliusában változtak, de ha pontosak akarunk lenni, lényegében teljesen eltörölték az egész nyugdíjrögzítést. A korábbi években ez lehetőséget adott arra, hogy valaki a korhatár betöltésekor megállapíttassa a nyugdíját, de azt ne vegye fel, hanem tovább dolgozzon. Ilyenkor a megállapított összeget „rögzítették”, erre jöttek rá a későbbi évek nyugdíjemelései.

Ha az illető elérte a nyugdíjkorhatárt, de visszavonulás helyett inkább dolgozott, és legalább 365 napnyi új szolgálati időt szerezett, akkor két választása volt a tényleges nyugdíjazásakor: vagy kérte a rögzített nyugdíjat az éves emelésekkel, vagy pedig beszámíttatta a munkával töltött időszakot, így magasabb összegű nyugdíjat állapíthattak meg. Ez a választási lehetőség szűnt meg tavaly júliusban. Az igénylő helyett a hivatal „dönt”: mindkét esetnél kiszámolják a nyugdíj összegét, és automatikusan azt állapítják meg a nyugdíjba vonulónak, amelyik a magasabb.

Maradt még kérdésed? Segítségre van szükséged? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát!

Mindez azt jelenti, hogy az illetőnek semmi sem kell kérni, sem latolgatnia, hogy a későbbiekben hogyan jár jobban. Ez egy nagyon is észszerű egyszerűsítés – több ilyen kellene!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Heti akciók: A legolcsóbb vacsora ötletek desszertekkel

A heti akciókban most a Lidl vívta ki a dicsőséget, de az ALDI vacsora összeállítása is említésre érdemes, ahogy az Auchan málna­tortája.

Gyermekápolási táppénz: Mennyi nap jár a beteg gyerek után? Mutatjuk!

A gyermekápolási táppénz – vagyis a gyáp – célja, hogy részben pótolja a...

Lecserélné az ablakot, ajtót? Ingyenpénzt kaphat rá az államtól és az önkormányzattól

Ablakcsere pályázat állami és önkormányzati támogatással vagy akár önerő nélkül. Ezek a lehetőségek.

Honnan tudod, hogy blokkoltak a Viberen? 5 árulkodó jel, ami megmutatja

Hogy ne kelljen tovább agyalnod, cikkünkben mutatunk 5 árulkodó jelet, amiből kiderül az igazság.

Szlovénia autópályáin utazol? Komoly bírság lehet a vége, ha erre nem figyelsz

Ha idén nyáron Szlovénián keresztül vezet az utad, van egy dolog, amit semmiképp sem hagyhatsz figyelmen kívül: a szlovén autópálya-matrica. Enélkül ugyanis elég kellemetlen meglepetés érhet: akár jelentős bírsággal is számolhatsz, ha az ellenőrzéskor kiderül, hogy matrica nélkül használod az autópályát.