14 év után jöhet az igazságtétel a devizahiteleseknek? Megalakult a Banki Károsultak Fogyasztóvédelmi Szövetsége

A devizahitelesek kálváriája hosszú évek óta tart Magyarországon. Rengeteg család került kilátástalan helyzetbe, amikor az eredetileg alacsony kamatú, devizaalapú hiteleik törlesztőrészletei hirtelen az egekbe szöktek az árfolyamok elszabadulása miatt. Sokmilliós hitelek, teljes pénzügyi csőd, kilakoltatás – következmények, amelyek elkerülhetők lettek volna, ha a bankok megfelelő tájékoztatást nyújtanak az ügyfeleknek. 14 év után ismét napirendre került a károsultak ügye, és megalakult a Banki Károsultak Fogyasztóvédelmi Szövetsége.
Mi volt a baj a devizahitelekkel? Nagyon sok minden. A probléma gyökere, hogy a hitelezéskor a bankok nem hívták fel kellőképpen az ügyfelek figyelmét a devizahitelek kockázataira, és sok esetben tisztességtelen szerződési feltételeket is alkalmaztak. Nem is hitelként, inkább pénzügyi csapdaként lehet ezekre a szerződésekre tekinteni, amelynek 1,4 millió ember – és családjaik – estek áldozatul.
Korábbi cikkeinkben igyekeztünk felhívni a figyelmet az online tér veszélyeire: csalások, hamis ajánlatok, telefonos zaklatás, adatlopás – még hosszan lehetne sorolni. Sokan csodálkoznak, hogyan dőlhet be ennyi ember az átlátszó trükköknek, miért adják ki önként adataikat vagy utalnak át pénzt. A kulcs az idő: a csalók mindent megtesznek, hogy a lehető leggyorsabban rászedjék az áldozatot és esélye se legyen átgondolni, mit tesz.
Hasonló volt a helyzet a devizahiteleseknél: a szerződések megkötésére gyakran „nyomás alatt” alatt került sor. Nyilván senki fejéhez nem tartottak pisztolyt, viszont jelen volt a sürgetés, a „valamiből kimarad, ha nem lép azonnal” érzés. E mellé jött a kockázatok elbagatellizálása: az árfolyamok nem ingadoznak, legrosszabb esetben néhány száz forinttal kell többet fizetni – ezzel kábították a devizahiteleseket. Látjuk, nem ez történt.
El(nem)számoltatás
A devizahiteleket sokan az alacsonyabb kamat és kedvezőbb törlesztőrészletek miatt választották, a forinthitel akkoriban ehhez képest sokkal kedvezőtlenebb volt. Az érintettek anélkül kötöttek szerződést, hogy tisztában lettek volna az árfolyamkockázattal. A krach 2008–2009-ben érkezett, amikor a forint jelentősen gyengült a svájci frankhoz és az euróhoz képest, emiatt a havi törlesztések megugrottak, és rengeteg család fizetésképtelenné vált.

Az állam 2014-ben ugyan forintosította a hiteleket, de ezt egy előre meghatározott árfolyamon tette meg, ami végül nem nyújtott valós védelmet az adósoknak. A károsultak a felvett hitel többszörösét fizették vissza, és továbbra is iszonyatos tartozást kellett cipelniük. A kormány a bankok elszámoltatását ígérte, azonban ebből végül semmi sem lett.
2025 májusában az Európai Unió Bírósága döntő jelentőségű ítéletet hozott: kimondta, hogy a közösségi jog alapján nem lehet utólagos forintosítással és egyoldalúan meghatározott árfolyammal érvényessé tenni egyébként érvénytelen szerződéseket. Ez az ítélet jogi fordulatot jelenthet a magyar károsultak számára.
Devizahitel-károsult vagy? Fordulj kérdéseiddel ügyfélszolgálatunkhoz, ingyen válaszolunk!
Banki Károsultak Fogyasztóvédelmi Szövetsége
A devizahiteles per uniós, majd magyar bírósági ítélete és a miniszterelnök szavai után végre tényleg van remény arra, hogy igazságot szolgáltathatnak a magyar hitelkárosultnak. Jogegységi eljárások és határozat-felülvizsgálatok is indultak a Kúrián – írtuk korábbi cikkünkben. Azóta több dolog is történt: a közelmúltban Lázár János is megszólalt az ügyben, „atombombának” nevezve a kialakult helyzetet. Elárulta, szóba került egy esetleges mentőcsomag, amit a kormány készítene elő, bár a részletek még nem ismertek.
A devizahitelesek küzdelmében frissen alakult szereplő a Banki Károsultak Fogyasztóvédelmi Szövetsége, amely a közelmúltban jött létre kifejezetten azzal a céllal, hogy a károsultak jogi érdekeit egységesen képviselje. Céljuk, hogy végre valódi elszámoltatás történjen, és a bankok felelősséget vállaljanak. Szerintük elengedhetetlen, hogy a károsultak visszakapják az eredetileg felvett összeget meghaladó, jogtalanul beszedett pénzüket.
A szövetség újonnan létrehozott Facebook-csoportjába már több mint 30 ezren léptek be. Minden érintettet arra biztatnak, hogy csatlakozzon a közösséghez, mert csak széleskörű összefogással lehet változást elérni. A szövetség szerint a parlamentnek kell olyan törvényeket hoznia, hogy a tömeges egyéni perlési kényszer ne álljon elő, tehát anélkül jöjjön el a devizás igazságtételt, hogy mindenkinek évekig kelljen még a saját erőforrásaiból pereskedni.