Mikor nem kell fizetni a parkolásért? Melyek a méltányolandó esetek?

Ma már nagyon sok helyen fizetni kell a parkolásért az utcákon. A legtöbb magyar kis- és nagyvárosban, a megyeszékhelyeken, valamint a főváros legtöbb kerületében általánosan érvényes, hogy fizetni kell. De kinek és mikor nem kell fizetni a parkolásért, mik azok az esetek, amikor méltányosságra lehet számítani, ha fizetés nélkül várakoztunk? Hogyan érvényes és kinek jár a rokkantkártya?

Mindennek utánanéztünk, és ebben a cikkben összefoglaltuk.

Általánosan elmondható, mikor nem kell fizetni a parkolásért:

  • Díjmentes időszakban: A legtöbb városban este 18:00 óra és reggel 8 óra közöt, valamint hétvégén és ünnepnapokon ingyenes a parkolás. Pontos időzítés mindig az adott település parkolási rendeletében található, és nem egységes. Vannak olyan helyek is, amelyek esetében nincs díjmentes időszak, ilyen például a Budai Vár.
  • Mozgáskorlátozott igazolvánnyal: érvényes mozgáskorlátozott parkolási (köznyelvi nevén rokkantkártya) igazolvánnyal díjmentesen lehet parkolni a megfelelő helyeken. Vannak olyan helyek, ahol még ilyen kártyával sem lehet magállni.
  • Elektromos autók bizonyos helyeken: néhány város (pl. Budapest) helyi önkormányzati szabály alapján ingyenes parkolást biztosít elektromos autóknak (hibridek is, zöld rendszám esetén). Fontos, hogy ez sem országosan egységes szabály, városonként más lehet.
  • Várakozási övezeten kívül. Ha nem fizetős zónában állsz meg, akkor nyilván nincs díja a parkolásnak. Falvakban például jellemzően nem kell fizetni, de előfordulhatnak kivételek.

Vannak olyan esetek is, amikor elnézik, ha nem fizetsz. Ezt hívják méltányolható esetnek:

  • Vészhelyzet: például gyermekszülés, közlekedési baleset miatti kényszerű várakozás, sürgős kórházi ellátást igénylő esetben. Ilyenkor lehet, hogy pótdíjaz a parkolóőr, de utólag kérheted a bírság elengedését vagy méltányossági alapon törlését. Ez nem automatikus, hanem írásos kérvényt kell beadni az adott parkolási társaságnak, és bizonyítani a vészhelyzetet (pl. kórházi igazolással vagy rendőri jegyzőkönyvvel). A hivatal mérlegeli az esetet, de nem köteles azt elfogadni.
  • Műszaki hiba vagy rendszerhiba esetén: ha a parkolóautomata nem működik, és nem volt lehetőséged máshol fizetni, esetleg elengedik a pótdíjat. Azonban ilyenkor is elvárják, hogy valamilyen módon (másik automatánál, telefonon sms-ben) próbálj meg fizetni, ha lehetséges. Nem szokták elengedni a pótdíjat a parkolási mobilalkalmazás rendszerhibája esetén.

Ez nem kifogás?

Jellemzően kénytelen leszel pótdíjat fizetni, ha elfelejtetted elindítani a parkolást. Szintén nem mentesülsz, ha csak rövid időre álltál meg, és pont akkor jött a parkolóőr. Nem mentesít, hogy elfelejtetted meghosszabbítani, vagy lemerült a mobilod.

Azt azonban érdemes tudni, hogy amennyiben éppen látod, hogy megbüntetnek, és azonnal elküldöd az sms-t. Ilyenkor valószínűleg élhetsz az 5 perces türelmi idővel. Ezt mindig érdemes megpróbálni.

Tipp! Ha pótdíjfizetési felszólítást találsz a szélvédőn, még aznap fizesd be az azon szereplő összeget, vagy azonnal kezdj hozzá a reklamációhoz. Ez azért fontos, mert jellemzően 15 napig sokkal kevesebbet kell fizetni, mint utána.

Rokkantkártyával mikor nem kell fizetni a parkolásért?

Főszabály szerint semmikor. A hivatalos nevén mozgáskorlátozott parkolási igazolvány speciális parkolási kedvezményt biztosít (ingyenes parkolást, mozgássérült helyek használatát), de nem jár automatikusan minden fogyatékkal élő személynek.

További kérdéseid vannak a parkolásról? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát: 2 nap alatt, ingyenesen válaszolunk!

A kérelem a kormányablaknál vagy az okmányirodában lehetséges. Szükséges dokumentumok: személyi igazolvány, lakcímkártya, orvosi szakvélemény vagy hatósági határozat (pl. fogyatékossági minősítés). Ha más jár el az érintett helyett, akkor meghatalmazás is szükséges, valamint egy darab szabványos igazolványképet is vinni kell magunkkal.

Az igazolvány 5 évig érvényes, utána újra kell igényelni. A használat során a kártyát jól látható helyen el kell helyezni az autó szélvédője mögött. Ha ezt elmulasztjuk, pótdíjazni fog az ellenőr, és nem hivatkozhatunk arra, hogy elfelejtettük kirakni.

Fontos: a rokkantkártya csakis akkor használható, ha a jármű jogosultat szállítja! Nem használható például olyan esetben, amikor a jogosult hozzátartozója a rokkant személy nélkül megy el valahová.

A mozgáskorlátozott parkolási igazolvány igazolvány nem a járműhöz, hanem a személyhez tartozik, és az Európai Unió teljes területén érvényes.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Így vihetsz sokkal több cuccot a fapados gépre – a trükk, amit minden utazó imádni fog!

A fapados csomagolás nem rakétatudomány, csak egy kis kreativitás. Pár forintos megoldásokkal elkerülheted a bőrönddíjat, és nyugodtan indulhatsz nyaralni. Kipróbálod?

3 gyerekes kedvezmények 2025-ben: utazás, támogatások és más extrák egy helyen

Legyen szó utazásról, bevásárlásról vagy egyszerűen arról, hogyan lehet kevesebbet költeni a hétköznapok során.

Lesz-e változás a rezsiárakban? Döntött a kormány, eddig védik meg a rezsicsökkentést

A Magyar Közlöny 79. számában jelent meg egy rendelet, ami rögzíti, hogy a...

Ezzel az egyszerű trükkel elkerülheted a nyár legfertőzőbb betegségeit

Nem nagy ügy, de nagy bajtól kímélheted meg magad.