Nyakra-főre vásárolják a hőszigetelő festéket: csodafegyver kánikula idején vagy szimpla átverés?

Az utóbbi években egyre több reklám hirdeti, hogy a nanokerámiás festékek jelentős mértékben csökkenthetik az otthonok fűtési és hűtési energiaigényét. Az ígéretek szerint ez a különleges bevonat képes „visszaverni a hőt”, megszünteti a hőhidakat, és melegebbé teszi a fal belső felületét, ezáltal csökkenti a penészesedés kockázatát is. A hőszigetelő festék átverés vagy valóban működik?
Mi az a hőszigetelő festék?
A nanofesték vagy hőszigetelő festékről azt állítják, hogy külsőleg felhordva csökkenti a fűtési energiaigényt, mivel hőszigetelő, a belső falakon alkalmazva pedig visszaverik a hőt. Állítólag így kevesebb fűtés is elég lehet. A nanokerámiás festékek olyan bevonó anyagok, amelyek mikroszkopikus méretű, üreges kerámiagömböket tartalmaznak. Ezek a gömbök elvileg hőreflexiós képességgel rendelkeznek, így képesek visszaverni a hősugárzás egy részét. A gyártók azt állítják, hogy ezzel a bevonattal csökkenthető az épület hővesztesége télen, nyáron pedig visszaverik a napsugárzást, így hűvösebben tartható a belső tér.
Dr. Csomor Rita fizikus elemezte ki szakmai szemmel, hogy mit tudhatnak a hőszigetelő festékek.
A hőszigetelő festék átverés vagy tényleg működik?
A független mérések alapján a festék szigetelő tulajdonsága egy átlagos hőszigetelő anyag értékének felel meg. Csakhogy a festékréteg sokkal vékonyabb, mint a hőszigetelő táblák, így a teljes hőszigetelő képesség összehasonlíthatatlanul gyengébb. A festék vékony, ezért nem képes valódi hőszigetelő szerepet betölteni.
A gyártók állítása szerint a festék „melegebbé teszi a falat”, így csökkenti a penészesedés kockázatát. A valóságban azonban ez pont fordítva van.

Ha a festék valóban alacsony emissziós képességgel (low-e) rendelkezne, az csökkentené a fal belső felületének hősugárzását a helyiség felé. Ennek következménye: a fal belső felülete hidegebbé válik, mivel kisebb mértékben tudja leadni az energiát. Ez a komfortérzet romlását és a penészesedés fokozott kockázatát jelenti.
A részletes számítások szerint a fal belső hőmérséklete csökken a festék alkalmazása után, nem nő. Ahhoz, hogy a korábbi komfortszint visszaálljon, a szoba hőmérsékletét kellene megemelni, ami növeli az energiafogyasztást, azaz éppen ellentétes hatást vált ki, mint amit hirdetnek.
Nyári melegben hatásos lehet
A nyári hónapokban az erős napsütés melegíti fel az épület külső felületeit. Ilyenkor valóban lehet szerepe annak, hogy a felület mennyi napsugarat ver vissza.
A fehér festékek – függetlenül attól, hogy nanokerámiásak-e vagy sem – általában nagy reflexiós képességgel rendelkeznek, mivel fehér pigmenteket (például titán-dioxidot) tartalmaznak. Azaz már egy sima fehér festék is csökkenti a túlmelegedést, a nanokerámiás változat nem nyújt többet ezen a téren.
A hivatalos mérések alapján, amelyet részben szlovák és amerikai kutatók végeztek, a nanokerámiás festékek hőszigetelő hatása nem különbözik a hagyományos festékekétől.
A valóban alacsony emissziós képességű bevonatok (mint az ezüst bevonatú üvegek) hatása mérhető, de ilyenek nincsenek a nanokerámiás festékekben.
A magyar mérések is azt mutatják, hogy a gyártók által megadott paraméterek (pl. extrém alacsony hővezetési tényező) nem igazolhatók laboratóriumi körülmények között.
Hőszigeteléssel kapcsolatos kérdésekkel is keresheted Ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink két munkanapon belül válaszolnak!
Jó valamire a hőszigetelő festék?
Optikai hatásként, ha sötét felület helyett világos -de legjobb a fehér- festéket használunk, valóban csökkenhet a nyári túlmelegedés – de ez nem a nanotechnológia érdeme, hanem egyszerűen a világos színé. Hőszigetelő vagy penészedést csökkentő hatása azonban nincs a festéknek.

A jelenlegi tudományos eredmények alapján egy vékony nanofesték-réteg nem képes kiváltani a hagyományos hőszigetelést, sem télen, sem nyáron. A hőtechnika szigorú fizikai törvényeit pedig egyetlen festék sem tudja átírni. Amennyiben valaki komolyabb energiahatékonysági eredményt szeretne elérni, annak az utólagos hőszigetelés és a nyílászárók cseréje sokkal eredményesebb és gazdaságosabb megoldást jelent.