Ezzel a trükkel a legolcsóbb a kötelező: tízezreket spórolhatsz, teljesen legális

Mik az autónál az üzembentartó jogai tulajdonossal szemben? Mik a kötelezettségei? Miben különbözik a kettő, és hogyan van ez a kötelező biztosítások díjával összefüggésben? Ezekre ad választ ez a cikk.
Éppen e cikk írása előtt egy nappal kaptam meg a biztosítómtól, hogy a következő évben mennyi kötelező biztosítást kell fizetnem. Elborzadtam: majdnem 195 ezer forintot! Tavaly 25 ezerrel kevesebbet kellett, az előző évben még ennyivel kevesebbet. Pedig közben semmilyen káresemény nem volt, balesetet életemben nem okoztam, 17 éves az autóm, 23 éve van jogosítványom. Bizonyára sokan elgondolkodnak, hogyan lehetne csökkenteni ezt az összeget. Én is utánanéztem. Mindenkinek javaslom, aki sokallja a biztosítási díját, hogy kalkuláltasson magának újat, mert nekem is rögtön (10 perc alatt végeztettem el online ITT) 8 jobb ajánlatot mutatott, mint a jelenlegi.
A trükk egyébként nem nagy trükk
Mivel kisebb településen élők esetében alacsonyabb a kgfb díja, női szerződő esetén alacsonyabb a kgfb díja, nyugdíjas esetében alacsonyabb a kgfb díja, ezért könnyen ki is található a megfejtés. Ha nekem budapesti 41 éves férfiként magas a díj, de lenne esetleg egy 85 éves falusi nagymamám (sajnos nincs már), akkor őt érdemes lenne esetleg megbíznom üzembentartónak, és rajta keresztül szerződni.
További kérdései vannak a gépjárművekkel kapcsolatosan? Keresse ügyfélszolgálatunkat, ahol a Hóvége munkatársai gyorsan és díjtalanul válaszolnak!
Ebben az esetben egészen biztos, hogy legalábbis negyedáron köthetném meg a kötelezőt, de lehet, hogy hatodáron inkább reális. Ezt a jogszabályok értelmében csak akkor tehetem meg, ha ez a helyzet (mármint hogy a nagymama tartja üzemben a kocsimat) valós lenne. Hogy ezt ki és hogyan tudná ellenőrizni, nos ezt bízzuk rá mindenkinek a fantáziájára.
Mik az üzembentartó jogai tulajdonossal szemben?
A járművek esetében a tulajdonos és az üzembentartó nem feltétlenül ugyanaz, ez teljesen logikus, gondoljunk csak például egy tartós bérletbe vett kocsira, ahol a tulajdonos egy cég, az üzembentartó pedig a jármű bérlője. Ez utóbbi szintén lehet egy cég, de lehet magánszemély is, ahogy a tulajdonos esetében is előfordulhat mindkét eset.
Magyarországon az a szabály, hogy ha a kocsi tulajdonosa és üzembentartója nem ugyanaz a személy, akkor az üzembentartót a járműnyilvántartásba (és a forgalmi engedélybe is) be kell jegyezni.
Mik a kötelezettségei az üzembentartónak?
Fontos tudni, hogy az autó üzembentartója felelős minden a járműre vonatkozó kötelezettségért (például neki kell fizetni a kötelező biztosítást és a gépjárműadót is, valamint a parkolási díjért vagy útdíjért is ő felel), és ő gyakorolja a kocsi használatának jogát is. Mégpedig teljeskörűen.
Kellene egy gépjármű üzembentartói szerződés minta? Na, itt csatolok egyet!
Ha a tulajdonos úgy dönt, hogy megvonja az üzembentartást, azt bármikor megteheti. Ehhez nem kell az üzembentartó beleegyezése: a hatósághoz intézett egyoldalú nyilatkozatával visszavonja az üzemben tartás jogát. És kész. Ebből adódóan a tulajdonos bármikor el is adhatja a járművet, az üzembentartó hozzájárulása ehhez sem szükséges.
Ha Ön a kocsiját valakinek használatra odaadja, jegyeztesse be őt üzembentartóként! Ezzel elkerülhető, hogy a használó által elkövetett szabálysértésért önt vonják felelősségre.
