Szabad-e az avar és a kerti hulladék égetése tavasszal? Ezt mondja az önkormányzati rendelet

Tavasszal, amikor a kert ismét életre kel, és előkerül a gereblye meg a metszőolló, akkor újra aktuálissá válik a kérdés: hogyan szabaduljunk meg a növényi maradványoktól? Rakjunk tüzet az udvaron és égessük el a kerti hulladékot? A válasz nem annyira egyszerű, mert az avar és kerti hulladék égetése önkormányzati rendelet szerint alakul, nem pedig szokásjog alapján.
Országosan tilos, de van egy kiskapu
Jogilag 2021. január 1-je óta országosan tilos az avar és kerti hulladék égetése. Ez alól azonban egy covid idején bevezetett kormányrendelet kivételt tett: lehetőséget adott az önkormányzatoknak, hogy maguk szabályozzák a kérdést. Ez a kiskapu azóta is él. Vagyis az avar és kerti hulladék égetése önkormányzati rendelet alapján dől el, tehát van, ahol engedik bizonyos feltételekkel, máshol viszont teljes tiltás van érvényben.
Az avar és kerti hulladék égetése önkormányzati rendelet szerint szabályozott
Nem lehet csak úgy, kedv szerint, tűzre dobni a gallyakat vagy a leveleket. Még ott sem, ahol az égetés elvileg megengedett, mert az adott település önkormányzati rendelete pontosan meghatározza, mely napokon, milyen idősávokban, és milyen feltételekkel lehet azt megtenni. Például lehet, hogy csak szerda délutánonként szabad, szélcsendes időben, és kizárólag száraz növényi hulladékot, azaz semmi szemetet. A legtöbb önkormányzat az avarégetés időpontjait tavaszi és őszi napokra korlátozza, hiszen forró, száraz nyári napokon könnyen baj lehet a tűzrakásból.
Az esti égetés sem működhet?
Sokan még mindig azt hiszik, hogy egy kis esti füstölés nem árt senkinek, hiszen akkor már senki sem tereget. Pedig a valóság ennek pont az ellenkezője. A szélcsendes estéken a füst sokáig megül az utcákon, a házak között, és könnyen bejut a lakásokba is. Ráadásul az égetés során keletkező anyagok komoly levegőszennyezést okoznak: például 100 kiló avar elégetése annyi káros anyagot bocsát ki, ami egy közepes méretű település egész légterét beszennyezi határérték felett.

Ha a helyi, önkormányzati rendelet nem fogalmaz meg kivételt, akkor automatikusan érvénybe lép az országos tilalom, és az avar és kerti hulladék égetése sehol sem engedélyezett. Ilyen esetben a szabályszegő akár 100 ezer forint bírságra is számíthat.
Ha van még kérdése a szabályozással kapcsolatosan nyugodtan keresse kollégánkat az ingyenes elérhető Ügyfélszolgálatunkon!
Mit tegyünk ha a szomszéd mégis éget?
Ha tudjuk, hogy tilos az égetés a településünkön, de valaki mégis rendszeresen füstöl, kezdjük egy barátságos figyelmeztetéssel. Ha ez nem használ, akkor panaszt tehetünk a kormányhivatalok környezetvédelmi és természetvédelmi osztályán közérdekű panaszbejelentés formájában. Komolyabb esetekben akár a tűzoltóság vagy a rendőrség is intézkedhet.

Permetezés tavasszal
A kerti permetezés tavasszal időszerű teendő, de nem mindegy, hogyan végezzük. Ha motoros permetezőgépet használunk, fontos tudnunk, hogy jogszabály írja elő: a szomszédokat előzetesen értesíteni kell. Emellett a jogszabály például a megfelelő szélcsendes idő kiválasztására és a permetezési napló vezetésére is kötelez. A legjobb, ha nem csak a jogszabályokat tartjuk szem előtt, hanem figyelünk a jó szomszédi viszonyra is. Ha csak manuális peremetezőgépet használunk, akkor is illendő előre tájékoztatni a kertszomszédokat, ugyanis a vegyszerek többek között allergiás reakciókat is előidézhetnek.