Ha nem kértél adókedvezményt év közben, most pótolhatod – ekkor utal majd a NAV

Május 20-ig nézhetjük át és adhatjuk be a NAV által készített adóbevallási tervezetet. Időnk még bőven van, de két okból sem érdemes a legutolsó pillanatra hagyni: ha valami technikai hiba miatt kicsúszunk a határidőből, az késedelmi pótlék fizetését vonhatja maga után. Másik nyomós ok, hogy minél hamarabb nyújtjuk be a tervezetet, annál hamarabb juthatunk a pénzünkhöz, ha jogosultak vagyunk valamilyen kedvezményre. A NAV adó-visszatérítés utalás 2025-ben is ugyanúgy működik, mint az előző években – jóval május 20-a előtt megérkezhet, ha már ma bevallunk.
Március 15-től érhetők el az szja-bevallási tervezetek az adózók személyes tárhelyén, ha már váltottunk az ügyfélkapu+-ra vagy regisztráltunk a DÁP-ba.
Akik papír alapú bevallást igényeltek, legkésőbb április 30-ig kapják meg a dokumentumot a Magyar Postán keresztül. Május 20-a a végleges szja bevallási és befizetési határidő, illetve eddig rendelkezhetünk adónk 1+1%-ával. A NAV egységes ütemezés szerint dolgozza fel az 1%-os felajánlásokat, függetlenül attól, hogy ki mikor nyújtotta be az adóbevallását. Több hónap is lehet, mire a civil szervezetek ezt megkapják. Az adó-visszatérítésre azonban nem kell ennyit várni, részben rajtunk múlik, mikor kaphatjuk meg a pénzt.
Adónyilatkozat megvan?
Ha valaki elfelejtett időben nyilatkozni munkáltatónak, hogy a neki járó kedvezmény összegét az adóelőlegéből vonja le, még most egészítse ki a bevallását. A bevallási tervezetben nemcsak a jövedelmek, hanem az adókedvezmények is szerepelnek – de csak azok, amelyekről a NAV-nak van tudomása. Ha jogosultak vagyunk pl. az első házasok kedvezményére, a személyi kedvezményre vagy a családi kedvezményre, de év közben ezt nem érvényesítettük a munkáltatónál vagy a kifizetőnél, akkor az adóbevallásban most még visszaigényelhetjük.
NAV: adó-visszatérítés utalás 30 napon belül várható
Minél hamarabb átnézzük és beküldjük a tervezetet, annál előbb kaphatjuk meg a pénzt – emlékeztet az adóhivatal. A NAV a bevallás beérkezése után – legfeljebb 30 napon belül – elutalja a visszajáró összeget. Ehhez azonban meg kell adnunk a bankszámlaszámunkat vagy a postacímünket a tervezetben, attól függően, hogy hová szeretnénk kérni a kiutalást.
Adózással kapcsolatos kérdése van? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül, díjmentesen válaszolnak!
Kinek milyen kedvezmények járnak?
A kedvezményeket a következő sorrendben lehet igénybe venni:
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye: azok az anyák (örökbefogadó is) vehetik igénybe, akik legalább 4 gyermeket nevelnek és volt szja-képes jövedelmük.
- 25 év alatti fiatalok kedvezménye: 25 év alatti fiataloknak bizonyos jövedelem után (munkabér, vállalkozói jövedelem) a kedvezmény havi összegéig nem kell szja-t fizetni. Erről nem kell külön nyilatkozni, a munkáltató automatikusan figyelembe veszi.
- 30 év alatti anyák kedvezménye: Azok az anyák, akik a 25. életévüket már betöltötték, de a 30-at még nem, havonta maximum 95.500 forint, évente legfeljebb 1.146.000 forint szja-kedvezményben részesülhetnek.
- Személyi kedvezmény: Azoknak jár, akik súlyos fogyatékosságnak minősülő betegséggel élnek vagy rokkantsági járadékban, vagy fogyatékossági támogatásban részesülnek. Súlyos fogyatékosságnak számítanak az olyan gyakori betegségek is, mint a laktózintolerancia, a gluténérzékenység, az I. és II. típusú cukorbetegség vagy az endometriózis, illetve még több száz betegség.
- Első házasok kedvezménye: A kedvezmény igénybevétele során a házastársaknak együtt összesen havi 33.335 forinttal csökken az adóalapja, ez havi 5000 forint pluszt jelent. A kedvezmény a házasságkötést követő hónaptól kezdve 24 hónapon át vehető igénybe.
- Családi kedvezmény: A családi kedvezmény igényléséről évente kell nyilatkozni. Hogy kik és hogyan, illetve mekkora összegben vehetik igénybe, arról itt írtunk részletesen.
- Családi járulékkedvezmény: Aki a családi kedvezményt nem tudja teljes mértékben érvényesíteni, az az adóalapot meghaladó rész 15 százalékát családi járulékkedvezményként veheti igénybe a tb-járulék vagy a nyugdíjjárulék terhére.

Ne felejtsd el az 1+1%-ot!
Az adó 1 százalékát civil szervezeteknek, alapítványoknak, illetve regisztrált egyházaknak lehet felajánlani. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy mi, adófizető állampolgárok dönthetünk arról, hogy az állam a személyi jövedelemadónk 1%-át milyen célra használja fel. Amennyiben nem döntünk, a felajánlható 1% az állam zsebében marad. A regisztrált szervezetek listáját a NAV oldalán megtalálhatjuk.