Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Sokan tapasztaljuk, hogy az egészségügyi ellátáshoz vezető út nem túl gyors, de legalább még göröngyös is. Hiába tudjuk, hogy milyen panaszunk van, gyakran először a háziorvoshoz kell mennünk beutalóért. Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk. Jó hír, hogy nem minden esetben kötelező ez a lépés: vannak olyan szakrendelések, ahol közvetlenül is kérhetünk időpontot. Mutatjuk a beutaló nélküli szakrendelések listáját.
Aki biztosított – például munkaviszonyban áll vagy vállalkozóként fizeti a járulékokat –, jogosult társadalombiztosítási alapon finanszírozott egészségügyi ellátásra. Ez (elméletben) magában foglalja a megfelelő színvonalú, folyamatosan elérhető orvosi ellátást. A szakrendelésre háziorvosi beutalóval vagy időpontot foglalva juthatunk be. A járóbeteg-ellátás keretében díjmentes a vizsgálat, a kezelés, a felhasznált gyógyszer és kötszer, az orvosi vélemény, valamint a keresőképtelenség elbírálása is – feltéve, ha biztosítottak vagyunk.
Beutaló nélküli szakrendelések
Egyes szakorvosi rendeléseket közvetlenül is felkereshetünk, az alábbi területeken:
- bőrgyógyászat
- nőgyógyászat és gyermeknőgyógyászat
- urológia
- pszichiátria és addiktológia
- fül-orr-gégészet (felnőtt és gyermek)
- szemészet (felnőtt és gyermek)
- általános és baleseti sebészet
- onkológia
Az első alkalommal még beutalás alapján igénybe vett bőr- és nemibeteggondozó, tüdőgondozó és onkológiai gondozó folyamatos ellátásai már nem igényelnek újabb beutalót. Szintén anélkül vehetők igénybe azok az ellátások, amelyeket a társadalombiztosítási vagy szociális jogosultság megállapításához írnak elő. És ha valaki sürgős, azonnali ellátásra szorul, akkor sem kérhetnek tőle beutalót. Persze, a szakorvos mérlegelheti, valóban indokolt-e a beavatkozás.

Maradt még kérdése? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül válaszolnak!
Kik jogosultak térítésmentes ellátásra?
Nemcsak a biztosítottak kapnak ingyenes ellátást. Tb-alapon térítésmentes egészségügyi szolgáltatásokra jogosultak:
- gyermeküket otthon nevelők (gyes, csed, gyed, gyod, gyet)
- baleseti táppénzesek
- aktív korúak ellátásában részesülők
- megváltozott munkaképességűek
- rokkantsági vagy fogyatékossági járadékban részesülők
- nyugdíjasok
- bentlakásos intézmények lakói
- tanulók (közoktatásban, felsőoktatásban)
- szociálisan rászorulók
- hajléktalanok
- kiskorú gyermekek
Nem minden esetben spórolhatjuk meg a háziorvosi vizitet
Beutaló köteles szakrendelések: belgyógyászat, diabetológia, allergológia, gyermekpszichiátria, reumatológia, neurológia, kardiológia, labor, ortopédia, RTG/Uh/mammográfia, tüdőgyógyászat. Ilyenkor azzal spórolhatunk időt, ha rögtön a házidokihoz megyünk, aki átadja a „mindenható papírt”.
Akik jogosultak térítésmentes ellátásra, fontos, hogy éljenek a lehetőséggel. Ez nem luxus, hiszen ezért fizetjük a járulékokat – legalábbis nem kellene, hogy az legyen.