Furcsa hangokat ad a mosógép? A szöszszűrő tisztítása lépésről lépésre (és lehet, hogy megúszod a szerelőt)

Szövetkabát tisztításáról, makacs foltok eltávolításáról is írtunk már, azonban ma egy jelentősen nehezebbnek tűnő, gyakori problémát teszünk boncasztalra. Zúg, morog, kerreg, vagy valami más, eddig ismeretlen zajjal szórakoztat a mosógép? Ismerős a helyzet. Sokan ilyenkor rögtön a legrosszabbra gondolnak és már tárcsázzák is a szerelőt. Pedig van egy apró alkatrész, amiről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, pedig elképesztően sok bosszúságot – és igen, furcsa hangot – tud okozni, ha elhanyagoljuk: ez a szöszszűrő.

Miért fontos a szöszszűrő, és mik a jelei, ha baj van vele?

Ez kütyü azért felel, hogy a ruhákból kimosott szöszök, hajszálak, zsebből kiesett apróságok (papírzsepi-darabkák, érmék, gombok) ne jussanak el a szivattyúig és ne tegyék azt tönkre, illetve ne kerüljenek vissza a tiszta ruhára. Ha megtelik, vagy valami elakad benne, a gép bizony jelezni fog. Nem feltétlenül egy villogó hibaüzenettel, inkább alattomosabb módon:

  • Mosógép furcsa hang: Ez az egyik leggyakoribb tünet. A szivattyú erőlködik, mert nem tudja rendesen átnyomni a vizet a dugulás miatt. Zúghat, búghat, kerreghet a vízleeresztésnél.
  • Szöszös, „koszosabb” ruhák: Hiába mostál, a ruhák tele maradnak szösszel, hajszállal. A szűrő nem fogja fel őket, visszakerülnek a dobba.
  • Gyenge vagy kimaradó centrifuga: Ha a víz nem tud rendesen távozni, a gép biztonsági okokból nem pörgeti fel magát rendesen, vagy kihagyja a centrit. A ruha csuromvizes marad.
  • Hosszabb mosási idő: A gép szenzorai érzékelik, hogy valami nincs rendben a vízáramlással, ezért hosszabb ideig próbálkozik a feladatokkal (pl. vízleeresztés).
  • Víz marad a dobban: A ciklus végén láthatóan víz marad a dob alján.
  • Kellemetlen szag: A szűrőben megülő nedves szöszök, mosószermaradékok idővel bomlásnak indulnak, és bizony bebüdösítik a gépet.
  • Hibaüzenet: Okosabb gépek kiírhatnak szivattyúhibára utaló kódot.

Ha kérdése merülne fel még esetleg a témával kapcsolatban, keresse ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink ingyen és gyorsan válaszolnak, két napon belül!

Ha ezek közül bármelyiket tapasztalod, az első dolgod a szöszszűrő ellenőrzése legyen!

elöltöltős mosógép tisztítása

Hol van a szöszszűrő és hogyan tisztítsd ki?

Nyugalom, nem kell hozzá diploma, általában pofonegyszerű a művelet.

  1. Áramtalaníts! A legfontosabb lépés. Húzd ki a mosógépet a konnektorból. Biztonság mindenekelőtt.
  2. Keresd meg a szűrőt! Általában a mosógép elején, alul található egy kis ajtó vagy lepattintható műanyag lap mögött. Néha kerek, néha szögletes.
  3. Készülj a vízre! Mielőtt kitekered a szűrőt, tegyél alá egy lapos tálat vagy egy vastag törölközőt, mert valamennyi (néha meglepően sok) víz ki fog folyni a rendszerből. Sok gépen van egy kis leeresztő cső is a szűrő mellett, amin előbb leengedheted a vizet.
  4. Tekerd ki a szűrőt! Általában egyszerűen el kell tekerni (általában balra, az óramutató járásával ellentétesen), majd kihúzni. Lehet, hogy kicsit szorul, ha rég volt tisztítva.
  5. Tisztítsd meg alaposan! Szedd ki belőle a szöszmöszöket, hajszálakat, pénzérmét, bármit, amit találsz. Ezután folyó víz alatt egy régi fogkefével vagy körömkefével alaposan sikáld át. Nézz bele a szűrő helyére, a „házába” is a gépben, hátha ott is van valami szennyeződés, azt is töröld ki.
  6. Tedd vissza! Ha tiszta, csavard vissza a helyére (jobbra, ütközésig), győződj meg róla, hogy rendesen zár. Ha volt külön leeresztő cső, annak a kupakját is tedd vissza.
  7. Zárd vissza a kis ajtót/panelt.
  8. Mehet a próba! Dugd vissza a gépet, és indíts el egy rövid öblítő vagy csak centrifugáló programot, hogy lásd, minden rendben működik-e, és nem szivárog-e a szűrőnél.,

Milyen gyakran kell tisztítani?

A gyártók általában havi vagy kéthavi rendszerességet javasolnak. De ez erősen függ a használattól. Ha sokat mosol, különösen bolyhos dolgokat (törölközők, plédek, polár pulcsik), vagy ha háziállatod van (hello, kutyaszőr!), akkor lehet, hogy gyakrabban, akár 2-3 hetente is rá kell nézni. Most, például húsvét után, amikor talán több terítő, törölköző került a gépbe a nagytakarítás vagy a vendégség miatt, érdemes lehet ellenőrizni.

Ha a tisztítás sem segít?

Ha a szűrő tiszta, de a mosógép furcsa hang továbbra is fennáll, vagy a többi probléma nem szűnik meg, akkor sajnos valószínűleg komolyabb a gond (pl. a szivattyúval vagy mással). Ebben az esetben tényleg érdemes szakembert hívni. De egy próbát mindenképp megér a szűrőtisztítás – sokszor tényleg csak ennyi a megoldás a mosógép furcsa hang problémájára, és megspórolsz egy szerelési díjat.

Ne várd meg, amíg a gép könyörögni kezd! Egy pár perces rendszeres karbantartással megelőzheted a bosszúságot s a mosógép furcsa hang okozta fejtörést, ráadásul a géped élettartamát is meghosszabbítod.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...

Azonnal fogadnak a szakrendelésen, nem kell időpont: ezt a papírt vidd magaddal

Nem mindenki kérhet vagy kaphat ilyet: a soron kívüli vizsgálat lehetőségéről kizárólag az orvos dönthet.

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket. Egy biztos: nem éri meg a gyorshajtás.

Kinek jár a havi 1890 forintos országbérlet? Mutatjuk a részleteket

A rendszer nem tökéletes, de jelenleg ez a legkedvezőbb lehetőség.

A húsvéti locsolás nem arról szól, hogy mehet minden, ami belefér

Az aligha lehet lazítás, ha valaki nem emlékszik az este számos jelenetére.

Ezt tedd az elvirágzott cserepes tulipánnal, hogy jövőre is virágba boruljon

Elvirágzott cserepes tulipán? Semmi probléma, mutatjuk mit kell tenni, hogy jövőre is virágozzon!