Szövetkabát tisztítása otthon: tízezreket spórolhatsz, ha vegytisztító helyett kipróbálod ezt a trükköt

Tény, hogy egy szövetkabát egész máshogy mutat, mint a pufidzseki, viszont sokkal nagyobb odafigyelést is igényel. Könnyebben koszolódik és, ha már megtörtént a baj, a tisztítása sem sétagalopp. Mosógéppel jobb, ha nem próbálkozunk, a tisztítóban meg akár annyit is fizethetünk, mintha új kabátot vennénk. Mi hát a legjobb megoldás, milyen otthoni módszerekkel lesz profi a szövetkabát tisztítása?

Ennyibe kerül a tisztítókban a szövetkabát tisztítása

Egy kis körkép. A rendszeresen hordott szövetkabát legalább két tisztítást igényel évente. Ha nem is lesz foltos, a szagokat nagyon könnyen beszívja, így a rendszeres tisztítást nem lehet megúszni. 

A hosszú szövetkabát tisztítása 4.000-8.500 forint körül mozog. Van, ahol külön árazzák a rövid és hosszú kabátokat, de ott is legalább 4.000 forint a rövid kabát tisztítása. Találtunk helyet, ahol 2.500 forint a tisztítás kezdő ára, de több tényezőtől is függ, hogy mennyi lesz a végösszeg.

Folteltávolítás pofon egyszerűen

Ha otthon állunk neki a tisztításnak, akkor a szennyeződések típusa szerint válasszunk tisztítási módszert. Más és más technika válik be attól függően, hogy milyen folt van a kabáton.

Zsíros szennyeződés esetén jó trükk, ha szénsavas ásványvizet spriccelünk a zsírfoltra, majd egy száraz ronggyal letöröljük azt. Többször kell a műveletet elvégezni, így fokozatosan fellazul a folt.

Más a helyzet a sár okozta szennyeződésekkel. Nem érdemes a friss, még vizes sárfoltnak nekifogni, várjuk meg, amíg megszárad. Vizesen csak beledörzsöljük a koszt az anyagba, de, ha szárazon lekeféljük, sokkal könnyebben kijön. 

Mi legyen a kellemetlen szagokkal?

Olajszag vagy cigifüst? Nem probléma, ezekkel sem kell egyből a tisztítóba rohanni. Fogjunk egy ecetes vízzel átitatott rongyot és finoman töröljük át a kabátot. Miután megszáradt, töröljük át öblítős vízbe mártott ruhával. Olyan helyen szárítsuk, ahol jár a levegő.

Ha nem segít semmi csak a mosás, erre figyelj!

Mondjuk, ha nem csak foltos a kabát, hanem szürke és elszíneződött, és nem lehet megúszni a mosást, akkor a kézi mosás ajánlott. A legkímélőbb módja, ha langyos vizet eresztünk a kádba/lavórba, stb. és kímélő mosószert keverünk a vízhez. Tegyük a vízbe  a kabátot és hagyjuk ázni 30 percig. Fontos, hogy ne dörzsöljük a kabátot, csak hagyjuk jól kiázni, majd langyos vízzel öblítsük át alaposan.

A szárításon múlik (majdnem) minden

Igazából itt lehet a legnagyobbat hibázni. A szövetkabátot nem szabad szárítógépbe tenni, de, ha vállfán, felakasztva terveznénk a szárítást, az is tilos. A száradó kabátot lehúzza a víz súlya és így deformálódik. Mi tehát a legjobb módja a szárításnak?

Mosás után egy törölközőre kell fektetni a kabátot és a törölköző segítségével feltekerni. Ezzel a módszerrel a víz nagy részét fel lehet itatni a kabátból.

Száradáshoz pedig a ruhaszárító állványra érdemes fektetni a kabátot (semmiképpen sem akasztva), nagyjából 1-2 nap a teljes száradási idő. 

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...