Idős szülő ápolása: hogyan ne menjen tönkre a család anyagilag?

Az idős beteg szülő ápolása megfizethetetlen anyagi költségeket jelent egy átlagos család számára. Ha egyáltalán sikerül helyet szerezni egy megfelelő gondozást nyújtó intézményben vagy otthoni gondozói, ápolói segítséget szerezni. A kutatások alapján nemcsak az ellátás megfizetése, hanem egyáltalán maga az ellátáshoz jutás is óriási nehézséget jelent az érintett családok számára. Idős gondozási körkép az áraktól kezdve a lehetőségeken át az igényelhető támogatásokig.
Mi a baj jelenleg Magyarországon az idősellátással?
Katona Noémi, a Corvinus adjunktusa, és Gábriel Dóra, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézet kutatója egy nemzetközi kötetben elemezte az otthoni idősápolás jelenlegi magyarországi helyzetét, amelynek eredményeit az énpénzem.hu ismertette.
Aki érintett, annak nyilván nem újdonság, hogy több éves várólisták vannak az állami bentlakásos otthonokba. Egyúttal azonban képzett gondozót is egyre nehezebb találni a szektorban, ami szintén nem nagy meglepetés a béreket és munkakörülményeket tekintve.
A kutatók egyik fő megállapítása, hogy mind a gondozók, mind pedig a gondozottak szempontjából óriási társadalmi egyenlőtlenségek uralják a szektort. A piac minden szegmensét átszövik az informális kapcsolatok és a személyes ajánlások. Ez globális trend az idősellátásban, Magyarországra azonban hatványozottan igaz, hogy zömében informális alapon találnak egymásra az érintett felek, a gondozók nagy részét pedig a szürke zónában foglalkoztatják.
És, hogy ez milyen hatással van arra a családra, aki idős beteg szülő ápolása miatt szeretne gondozót fogadni?
A gondozó és az ápoló nem ugyanaz
Először is fontos elkülöníteni, hogy a gondozó és ápoló nem ugyanaz a munkakör, a gondozó például nem láthat el ápolási feladatokat- hacsak nincs szakápolói képesítése.
Ez azért nagyon fontos, mert nem mindegy, hogy fekvőbeteg hozzátartozó melé keresünk segítséget, úgy, hogy pl. katétert is kell cserélni vagy gyógyszer kiváltásra és kísérésre van szüksége a nagymamának.
Ugyanis ez nemcsak az otthoni ellátás esetében okoz nehézséget, de bentlakásos intézmény esetén is sokkal nehezebb olyan helyet találni, ahol ápolásra szoruló időseket fogadnak.

Miért nehéz gondozót találni?
Vegyük az egyszerűbb helyzetet, amikor csak gondozásra van szüksége idős szüleinknek, mert már nem tudják az otthoni teendőket ellátni és nem hagyhatók magukra egészségi állapotuk és mentális bizonytalanságuk miatt.
A kutatók egyik fő megállapítása, hogy mind a gondozók, mind pedig a gondozottak szempontjából óriási társadalmi egyenlőtlenségek uralják a szektort. A piac minden szegmensét átszövik az informális kapcsolatok és a személyes ajánlások. Ez globális trend az idősellátásban, Magyarországra azonban hatványozottan igaz, hogy zömében informális alapon találnak egymásra az érintett felek, a gondozók nagy részét pedig a szürke zónában foglalkoztatják.
A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a közvetítés módja nagyban meghatározza a gondozóval szemben támasztott elvárásokat, későbbi munkakörülményeit, illetve azt is, hogy a gondozott családja milyen garanciát kap a gondozó munkájának minőségére.
Vannak cégek, amelyek kifejezetten gondozók közvetítésével foglalkoznak, ez biztonságot nyújt a gondozottnak és a gondozónak is, ennek azonban megvan az ára, ilyen szolgáltatást jellemzően csak a tehetős családok tudnak kifizetni.
A piramis legalján lévő, informális hálózatokon keresztül való közvetítés útján sokkal kiszolgáltatottabb munkakörülmények várnak egy gondozóra. És a gondozottat sem védi hivatalosan semmi, nincs panasztételi lehetőség.
A gondozókat a családokkal összekapcsoló vállalkozások bejegyzett cégként működnek, de nagyrészt mindössze közvetítő funkciót töltenek be, garanciát nem vállalnak a kiközvetített gondozókra. Több ilyen cégnek az elsődleges bevétele azokból a képzésekből származik, amiket az oldalukon regisztrált gondozóknak nyújtanak. A közvetítő ügynökségek gyakran nemcsak a gondozottak családjaitól, de a gondozóktól is regisztrációs díjat szednek be.
A helyzetet nehezíti még az erőteljes gondozói migráció a régióban. Mivel ebben a szektorban a legalacsonyabbak a bérek jelenleg itthon, az elmúlt években rengeteg, idegen nyelvet beszélő gondozó hagyta el az országot, akik már többségében német nyelvterületen dolgoznak. A helyükre pedig sok magyar nemzetiségű, jellemzően szakképesítés nélküli, ám otthoni idősápolásban már tapasztalatot szerzett gondozónő érkezik Erdélyből és Kárpátaljáról.
Kérdésed van az idősellátással vagy idősotthoni elhelyezéssel kapcsolatban? Kérdezd Ügyfélszolgálatunkat és két munkanapon belül válaszolunk!
Mennyibe kerül az idős beteg szülő ápolása?
Ha a legdrágább bentlakásos otthont vesszük, akkor egy 25 négyzetméteres apartman több, mint 36 millió forintos egyszeri díjért és havi 308 ezer forint térítésért vehető igénybe.
Magán otthont havi 250-350 ezer forintért lehet találni, például a balatonföldvári Iris 1-4 ágyas szobákat kínál szakápolással együtt és itt belépési díj sincs.
Az önkormányzati otthonokról általánosságban elmondható, hogy 1-3 millió forint bekerülési díjat kell fizetni, utána pedig havi 130.000-160.000 forint az átlagos havi díj.

Az otthoni (nem informális csatornákon keresztül elérhető) gondozói segítség munkanapokon Budapesten vállalva, napi 6 órára 312 ezer forintba kerül.
Ha hétvégére is kell a szolgáltatás, akkor a 28 napra szóló díj már majdnem 400 ezer forint. Ugyanez 10 órában közel 600 ezer forint. A teljes napi gondozás havi 880 ezer. A 24 órás bentlakásos ápolást az Orchidea két hétre 356 ezer forintért vállalja. A napi több órás gondozásért alkalmanként 21-48 ezer forintot kérnek.
Mit csináljon, aki nem tudja megfizetni a gondozási díjakat?
Házi segítségnyújtást a települési önkormányzat kötelező biztosítani. A házi segítségnyújtás az igénybe vevő személy lakásán, lakókörnyezetében biztosítja a szociális segítést és gondozást. Ennek keretében elősegíti, hogy a gondozott fizikai, mentális, szociális szükséglete életkorának, élethelyzetének, egészségi állapotának megfelelően biztosított legyen.
A mindennapokban ez segítséget jelent kíséréshez, gyógyszerszedéshez, bevásárláshoz, főzéshez, takarításhoz és rendrakáshoz. És talán a legfontosabb a gondozó személyes jelenléte, hogy akár csak napi egy órában, de van kivel beszélgetni.
A házi segítségnyújtást a kerületi/települési önkormányzatnál lehet igényelni, igénybevétele önkéntes. A szolgáltatás megkezdését megelőzi egy állapotfelmérés, amelyen a szakemberek megnézik, hogy milyen típusú és mennyiségű ellátásra van szüksége a kérelmezőnek. A házi segítségnyújtás után térítési díjat kell fizetni, amely nem lehet több a jövedelem 25%-ánál. A házi segítségnyújtás mellett szociális étkezés is igényelhető, ennek a díja a jövedelem 30%-áig terjedhet.