Ezért hatékony a japán takarítási technika: kiyomeru, a tisztaság művészete

A japán kultúra sokakat lenyűgöz, gondoljunk csak a minimalizmusra, vagy a Marie Kondo-féle rendrakásra. Létezik azonban egy mélyebb fogalom is, ez pedig a kiyomeru. E japán takarítás több, mint porszívózás és portörlés. Egyfajta lelki gyakorlat is. Ámbár nagytakarításról és hasonló praktikákról már írtunk korábban, a kiyomeru mindezek koktél cseresznyéje.
Mi az a kiyomeru?
A kiyomeru (清める) szó szerint azt jelenti: megtisztítani, megszentelni. A sintó vallásban gyökerezik. Ott a tisztaság alapvető fontosságú, a szentélyekbe lépés előtt például rituális tisztálkodást végeznek. Ez a gondolkodásmód átszivárgott a mindennapi életbe is. A kiyomeru szerint a takarítás nem csupán a fizikai koszt távolítja el. Megtisztítja a teret a negatív energiáktól is. És segít rendet tenni a saját elménkben.

A takarítás mint lelki gyakorlat
Miért hatékony ez a megközelítés? Mert összekapcsolja a külső rendet a belső békével. A kiyomeru arra ösztönöz, hogy figyeljünk a takarítás folyamatára. Ne csak gyorsan végezzünk vele. Érezzük a mozdulatokat. Vegyük észre a változást.
Ez a tudatosság segít a jelenben maradni és csökkenti a stresszt. Központi elem a tárgyaink és az otthonunk tisztelete is. Ha megbecsüljük a környezetünket, az visszahat ránk. Jobban érezzük magunkat a rendezett, tiszta térben. A takarítás része a felesleges dolgoktól való megszabadulás, az elengedés is. Ez nemcsak helyet szabadít fel fizikailag. Hanem mentálisan is segít elengedni a terheket. Ami már nem szolgál minket, attól búcsút kell vennünk. Fontos a rendszeresség is. A kiyomeru nem nagytakarítási rohamokat jelent. Inkább a folyamatos, napi szintű rend fenntartását támogatja. Kis lépésekben haladva elkerülhető a káosz. Így a tisztaság állapota természetessé válik.
Hogyan alkalmazzuk a kiyomeru elveit?
Nem kell sintó papnak lennünk ehhez. Néhány egyszerű alapelvet beépíthetünk a saját takarítási rutinunkba. Érdemes kicsiben kezdeni. Válasszunk ki egy kis területet, például egy fiókot vagy egy polcot, és tisztítsuk meg tudatosan. Takarítás közben legyünk jelen, koncentráljunk a feladatra. Ne a gondolatainkon kalandozzunk. Fontos, hogy rendszeresen selejtezzünk. Időről időre nézzük át a dolgainkat. Amire nincs szükségünk, adjuk tovább vagy dobjuk ki. Tiszteljük az eszközeinket is. A takarítóeszközöket is tartsuk tisztán és rendben. Miután végeztünk, szánjunk pár percet arra, hogy élvezzük az eredményt. Érezzük a tiszta, rendezett környezet adta béke és nyugalom érzését.
Ha további kérdéseid vannak a takarítással kapcsolatban, akkor fordulj a Hóvége ügyfélszolgálatához, ahol két napon belül, ingyenesen válaszolunk.
Jó példa erre a reggeli ágyazás. Ez egy apró, de tudatos döntés a rendezettebb élet mellett. Ha minden napot azzal kezdünk, hogy rendet teszünk magunk körül – még ha csak az ágyunkról van is szó –, azzal megalapozzuk a lelki kiegyensúlyozottságunkat is. Mégis hogy várhatnánk el ezeket az eredményeket, ha még az ágyunkat is csak úgy, gyűrötten hagyjuk hátra reggelente? Többet számít, mint gondolnánk.

Tévedsz, ha azt várod, hogy három konkrét lépésben letudható legyen, mert ez egy szemléletmód inkább. Azt tanítja, hogy a japán takarítás révén nemcsak otthonunkat, hanem lelkünket is rendben tarthatjuk. A fizikai tisztaság hozzájárul a mentális tisztasághoz és a belső harmóniához. Ha tudatosabban állunk a takarításhoz, az pozitív hatással lehet az egész életünkre. Próbáljuk ki! De ha még mindig nehezen vesszük rá magunkat, érdemes szerethető tevékenységé avanzsálni a takarítást.