Így nézheted meg, ki van bejelentve a lakásodba: ügyfélkapun és személyesen is lekérheted

Hogyan tudom megnézni, hogy ki van bejelentve a lakásba? Szerencsére gyorsan és egyszerűen, most már ügyfélkapun keresztül is lekérheti bárki az arra vonatkozó adatokat, hogy ki van bejelentkezve egy adott lakcímre. Mutatjuk hogyan.
Mivel jár, ha valaki be van hozzám jelentve?
Általános félelem, hogy például a bérlőknek azért nem engedik meg, hogy bejelentkezzenek a bérleménybe, mert akkor többletjogaik lesznek. Ez azonban nincs így a gyakorlatban, mert a lakcím létesítésével senki nem kap tulajdonosi jogokat. Azért kell bejelentett állandó lakcím vagy tartózkodási hely, mert csak így vehető igénybe a háziorvosi vagy gyermekorvosi ellátás, illetve szükséges az óvodai, iskolai beiratkozáshoz is. Tehát hétköznapi, praktikus okai vannak a lakcím létesítésnek.
Miután költözésre kerül sor, például az albérlő elköltözik a bérleményből, a tulajdonos kijelentheti a lakásából, amennyiben ezt nem teszi meg az albérlő.
Hogyan tudom megnézni, hogy ki van bejelentve a lakásba ügyfélkapus lekéréssel és személyesen?
A SZÜF (azaz Személyre Szabott Ügyintézési felület) felületen egy helyen lehet szinte valamennyi elektronikus ügyintézési szolgáltatást elérni. Ide Ügyfélkapus belépés szükséges.
A belépést követően e-papír szolgáltatással lehet írni egy adatszolgáltatási kérelmet arra vonatkozóan, hogy a megnevezett lakcímen kik vannak bejelentve. Az e-Papír szolgáltatás arra jó, hogy olyan ügyekben is lehet elektronikusan írni a hatóságoknak, amelyekhez egyébként nem található formanyomtatvány.
Így gyorsan és egyszerűen el lehet juttatni elektronikus úton a beadványt az elektronikus ügyintézésre kötelezett szervek részére. A kérelemhez csatolni kell egy 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapot.
Személyes lekérdezés esetén a legkönnyebben a lakóhelyünk szerint illetékes kormányablakban járhatunk utána, hogy ki van bejelentve a lakásunkba. Az illetékes kormányhivatalokat innen lehet kikeresni.

Mit lehet tenni, ha valaki úgy van bejelentkezve, hogy nem is lakik ott?
Ha ingatlan tulajdonosként arról szereztünk tudomást, hogy valaki jogosulatlanul van hozzánk bejelentve, akkor “kényszerkijelentéssel” élhetünk, vagyis a lakcím érvénytelenségének megállapítása iránti kérelmet kell benyújtani szintén a lakóhely szerint illetékes kormányablakban vagy e-papír szolgáltatással, az Ügyfélkapun keresztül. Az ügyintézéshez szükségesek a személyazonosító okmányok. Személyes ügyintézés esetén elképzelhető, hogy a tulajdoni lapot is kérik.
Ezt követően hivatalosan is érvénytelenné válik a lakcím, a nyilvántartásban szereplő lakcím adat pedig fiktív jelzést kap.
További kérdések esetén keresd Ügyfélszolgálatunkat, kollégáink ingyenesen válaszolnak!