Miért utasítják el a hitelkérelmet? 10 dolog, ami negatívan hat az elbíráláskor

A hiteligénylés során – legyen az személyi kölcsön vagy lakáshitel – a bankok számos szempontot vizsgálnak, és bizonyos tényezők miatt elutasíthatják a kérelmet. Ugyan a hitel típusától függően, valamint bankonként változnak a hiteligénylés feltételei, de néhány szempont tekinthető általános érvényűnek.Cikkünkben mutatjuk, általában miért utasítják el a hitelkérelmet a pénzintézetek, és mi a tíz leggyakoribb ok.

1. Hiányos dokumentáció

A hiteligényléshez előírt papírok – személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya, bankszámlakivonatok, jövedelemigazolás és a hitelkérelem adatlap – benyújtása nélkül a bankok általában automatikusan elutasítják a hitelkérelmet. Ezért fontos, hogy minden előírt dokumentumot időben és hiánytalanul benyújtsunk.

2. Nem elegendő jövedelem

A bankok előírják, hogy az igazolt jövedelemnek meg kell felelnie egy meghatározott minimum összegnek, ami bankonként változó lehet. A hitelcél, a jövedelem típusa és a háztartás tagjainak száma is befolyásolhatja ezt az összeget.

3. Nem kielégítő munkaviszony

Mire költ az ember.

A jövedelem mellett a munkaviszony stabilitása is kulcsfontosságú. Általában minimum 3 hónapos, de esetenként akár 6 hónapos vagy hosszabb munkaviszonyra van szükség, és a próbaidőn túli foglalkoztatottság az elvárás.

4. Magas törlesztőrészlet-követelmény

A bank a rendelkezésre álló jövedelem alapján számítja ki, milyen havi törlesztőrészletet engedélyezhet. Ez a JTM-szabályozás, ami a hitelösszeget és a futamidőt határozza meg úgy, hogy kiszab egy maximális havi törlesztőrészletet. Amennyiben a megadott törlesztőrészlet arányosan túl magas, ez az elbírálás során problémát jelenthet, mivel például 500 ezer forintos nettó jövedelem esetén 10 éves kamatperiódusú, fix kamatozású jelzálogkölcsön esetén a jövedelme 50%-áig terhelhető csak az adós. Rövidebb kamatperiódusú hitelek esetén ez az arány pedig tovább csökken.

5. Korábbi hiteltörlesztési elmaradások

A hiteltörténetünk vizsgálatánál a bankok jellemzően az elmúlt 3-6 hónapos fizetési múltunkra is odafigyelnek. Ha van más típusú hitelünk is, akkor az általában nem jelent gondot. Emellett a már fennálló tartozásaink esetén bekövetkező kisebb mulasztások sem feltétlenül akadályozzák meg a hitelbírálatot, azonban súlyosabb elmaradások vagy a szerződés felmondása azonnal kizárhatják a lehetőséget.

6. KHR-listán szereplés

Amennyiben a kérelmező a KHR-listán található, a bank automatikusan elutasítja a hitelkérelmet. Csak kivételes esetekben – például a Provident banknál kisebb összegű hitelek esetén – kaphatunk finanszírozást, ha a korábbi tartozásainkat már rendeztük.

7. Bankszámlakivonatban megjelenő negatív jelek

A bank alaposan átnézi bankszámlakivonatunkat. Ha nem teljesülnek a rendszeres csoportos beszedések vagy állandó átutalások, illetve rendszeresen nagy összegeket utalunk át – például albérlet, gyerektartás, vagy tandíj – az negatívan hathat az elbírálásra, de mindenképpen beszámítják általános kiadásnak. Emellett, ha a számlánk egy adott hónap végén mínuszos, akkor azt szinte biztosra vehetjük, hogy negatív hatással van az elbírálásra.

8. Magánkölcsön-tranzakciók és szerencsejáték tételek

Sikeres hiteligénylés.

A bankszámlakivonaton látható magánkölcsön visszafizetések például egy rokonnak vagy barátnak, illetve a rendszeres szerencsejátékhoz kapcsolódó költések rontják a hitelképességünket. Ezeket a tételeket a bank beszámítja a törlesztési képesség meghatározásánál.

Ha bármilyen kérdése adódna még azzal kapcsolatban, hogy miért utasítják el a hitelkérelmet a pénzintézetek, akkor forduljon bizalommal ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkhoz!

9. Nem megfelelő ingatlanjellemzők

Ingatlan vásárlása esetén az elbírálás során a bank arra is figyel, hogy a tulajdoni lap megfelelő besorolást mutasson. Ha az ingatlan nem lakóingatlanként van feltüntetve, vagy nem rendeltetésszerűen használják, akkor az a hitelkérelem elutasítását eredményezheti.

10. Miért utasítják el a hitelkérelmet: Elintézetlen ingatlanszéljegyek és végrehajtási problémák

Az ingatlan tulajdoni lapján fennálló elintézetlen széljegyek vagy akár a törölt végrehajtások is problémát okozhatnak. A bankok ezeket a jeleket általában akként értelmezik, hogy korábban anyagi nehézségekkel küzdöttünk, így a jövőbeni törlesztések tekintetében is bizonytalan lehet a helyzetünk.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.

Kipróbáltam a “kényelmetlen” módszert, és tényleg segít kézben tartani a mosást

A kényelmetlen módszer lényege, hogy nem rakod el a tiszta ruhákat kényelmes helyre, hanem olyan helyre teszed, ahol zavaróak. Így nem tudsz halogatni, mert mindig szem előtt lesznek.

Szülők, figyelem! Már csak 5 napig kérhető támogatás a lepusztult tornaterem felújításához

Idén is 9 milliót nyerhetnek az iskolák Decathlon pályázat keretében a mindennapos testnevelés...

Elvesztheted a családi pótlékot, ha erre a 9 dologra nem figyelsz: így jelentsd be, ha változás történik

Az ellátást igényelni kell, és ha valamilyen okból már nem él a jogosultság, azt jelezni kell.

Lándzsás útifű szirup házilag: a bolti ár töredékéből kijön egy nagy adag, pofonegyszerű elkészíteni

Ez a jelentéktelen növény az út szélén olyan, mint egy halk figyelmeztetés: nem minden gyógyír van polcra téve.

Mennyit ér a régi fém 200 forintos? Akár több százezret is kaphatsz érte, ezt nézd meg rajta

A lejárt bankjegyek beváltása még sok esetben lehetséges az MNB-nél, de ha van otthon régi 200 forintos érméd vagy papírpénzed, akkor akár egy kisebb vagyont is kereshetsz velük a gyűjtőpiacon.