18 év felett is jár családi pótlék ebben a 3 esetben – Ismerje meg a szabályokat!

A családi pótlék az egyik legalapvetőbb családtámogatás Magyarországon, amely minden gyermeket nevelő háztartásnak jár. A juttatás a tankötelezettség végéig folyósítható, de ha gyerek ezt követően is folytatja tanulmányait, akkor 18 éves koráig. Bizonyos feltételek mellett a támogatás továbbra is igénybe vehető, azaz családi pótlék 18 év felett is járhat. Mutatjuk, milyen esetekben folyósítható tovább.

Röviden a családi pótlékról: ez egy, az állam által nyújtott családtámogatás, ami azoknak a Magyarországon élő családoknak jár, akik saját háztartásukban nevelik gyermeküket. Az ellátást vagy az egyik, vagy a másik szülő veheti igénybe. A gyerek életkora szerint előbb nevelési ellátás, majd iskoláztatási támogatás címén kapják a jogosultak, ezek együtt jelentik a családi pótlékot.

Meddig jár a családi pótlék?

A tankötelezettség végéig, ami általában a 16. életév betöltése, de sajátos nevelési igényű tanulók esetében (SNI) akár 23 éves korig is meghosszabbítható. A támogatás a tankötelezettség után is igényelhető, ha a gyermek köznevelési vagy szakképző intézményben tanul tovább. Ebben az esetben a családi pótlék nem jár automatikusan, a szülőnek kell igényelnie. A folyósítás legfeljebb annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a gyermek betölti a 20. életévét, sajátos nevelési igény esetén pedig a 23. életévét. Sajátos nevelési igényű gyereknek minősül, aki különleges bánásmódot igényel, pl. mozgásszervi, érzékszervi (látási, hallási), értelmi vagy beszédfogyatékosok, halmozottan fogyatékosok, autizmus spektrum zavarral vagy pszichés fejlődési zavarral küzdenek.

apa és fia tanul

Ekkora kapható családi pótlék 18 év felett

Nappali tagozatos tanulmányok esetén:

  • Ha a gyerek közoktatási intézményben tanul tovább (pl. gimnázium, szakiskola, technikum)
  • A jogosultság legfeljebb annak a tanévnek a végéig tart, amelyben betölti a 20. életévét (sajátos nevelési igényű gyermek esetén 23 év).

Sajátos nevelési igényű gyermek esetén

  • Ha a gyermek SNI státuszú, vagyis sajátos nevelési igényű (pl. fogyatékosság, tartós betegség miatt), akkor 23 éves korig járhat a családi pótlék.

Egyéb, speciális esetek

  • Pl. ha a gyerek külföldön tanul, de magyarországi közoktatási intézménybe bejegyzett tanuló.
  • Ha a tanulmányait betegség vagy más alapos ok miatt megszakította, és még visszatérhet az oktatásba.

Ha a gyermek már felsőoktatási intézményben tanul, akkor családi pótlék nem jár, de más támogatások (pl. családi adókedvezmény, ösztöndíjak) elérhetők lehetnek. Pl. egy kétgyermekes családban a nagyobbik gyerek egyetemi hallgató, a kisebbik után pedig még jár családi pótlék. A felsőoktatásban tanuló továbbra is eltartottnak minősül, ezért kérvényezheti a szülő, hogy magasabb összegű juttatásban részesüljenek a fiatalabb gyermek után.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.

Kipróbáltam a “kényelmetlen” módszert, és tényleg segít kézben tartani a mosást

A kényelmetlen módszer lényege, hogy nem rakod el a tiszta ruhákat kényelmes helyre, hanem olyan helyre teszed, ahol zavaróak. Így nem tudsz halogatni, mert mindig szem előtt lesznek.

Szülők, figyelem! Már csak 5 napig kérhető támogatás a lepusztult tornaterem felújításához

Idén is 9 milliót nyerhetnek az iskolák Decathlon pályázat keretében a mindennapos testnevelés...

Elvesztheted a családi pótlékot, ha erre a 9 dologra nem figyelsz: így jelentsd be, ha változás történik

Az ellátást igényelni kell, és ha valamilyen okból már nem él a jogosultság, azt jelezni kell.

Lándzsás útifű szirup házilag: a bolti ár töredékéből kijön egy nagy adag, pofonegyszerű elkészíteni

Ez a jelentéktelen növény az út szélén olyan, mint egy halk figyelmeztetés: nem minden gyógyír van polcra téve.

Mennyit ér a régi fém 200 forintos? Akár több százezret is kaphatsz érte, ezt nézd meg rajta

A lejárt bankjegyek beváltása még sok esetben lehetséges az MNB-nél, de ha van otthon régi 200 forintos érméd vagy papírpénzed, akkor akár egy kisebb vagyont is kereshetsz velük a gyűjtőpiacon.