Amit a homlokzati hőszigetelő anyagokról tudni akartál: polisztiroltól a kőzetgyapotig

Megjöttek a mínuszok, most fontos csak igazán, hogy ne az utcát fűtsük. Korábban már foglalkoztunk azzal, milyen pénztárcakímélő megoldásokkal élhetünk, ha házilagos szigetélésről van szó, legutóbb pedig a homlokzati hőszigetelés legfontosabb szabályait ismertettük. Ebben a cikkünkben azt fogjuk körbejárni, milyen hőszigetelő rendszerek közül választhatunk és milyen előnyeik, hátrányaik vannak. Következzék a homlokzati hőszigetelő anyagok összehasonlítása.

Mindmáig él a köztudatban az a tévhit, hogy a legtöbb meleg az ablakokon keresztül szökik. Ez nem így van, ugyanis a szigeteletlen falak a hőveszteség akár 30-40 százalékáért is felelősek lehetnek, míg az ablakok csak 10 százalékáért. Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy a nyílászárókat cseréltessük-e modernebbre, vagy a falak szigetelésére áldozzunk, akkor a válasz egyértelmű: költsünk  homlokzati hőszigetelésre! Ezzel legalább kétszer annyi energiát tudunk megtakarítani, mintha csak az ablakokat cseréltük volna le. Na de milyen rendszert válasszunk?

A kabáthoz a gombot, és ne fordítva!

Minden háznak másféle energetikai igénye van, ez alapján kell megtalálnunk a megfelelő rendszert – persze nem nekünk, hanem a szakembernek. A pontos paraméterek felméréséhez és kiszámításhoz kell a szaki, arról nem is beszélve, hogy kiépítendő rendszernek a mindenkori hőtechnikai előírásoknak is meg kell felelnie.

Lássuk, mi mit tud:

Homlokzati hőszigetelő anyagok összehasonlítása

Polisztirol hőszigetelés

A legkedvezőbb árú szigetelő anyag, emiatt nyilván a legelterjedtebb. Aki szeretné a beruházást olcsón megúszni, annak megfelelhet, de nem árt tudni, hogy a továbbfejlesztett verziók vagy a teljesen más alapanyagok már jobb megoldást jelentenek manapság. Aki hosszú távra tervez, annak megéri nagyobbra nyitni a pénztárcát, és polisztirol helyett mást választani.

EPS hőszigetelő

Az az ún. expandált polisztirol szigetelés (EPS). A különböző típusok számozva vannak, ami többek között az ellenálló képességüket is megtmutatja. Pl. az EPS80 csak homlokzaton alkalmazható, szemben az EPS100-zal, ami lépésálló, vagyis padlószigetelésre is használható.

Grafitos hőszigetelő

Ha a sima expandált polisztirolhoz grafitport adnak, akkor javul a szigetelőképesség. A grafitos homlokzati hőszigetelő kb. 20-25%-kal jobb eredményt produkál, mint az EPS szigetelés ugyanolyan vastagságban. Ár-érték arányban ez a legjobb megoldás.

Kőzetgyapot hőszigetelő rendszer

A kőzetgyapot kőzetek olvasztásával jön létre. A megolvasztott kőzetet üveges állapotúvá alakítják, amit különböző lap méretekben, vastagságban és sűrűségben kőzetgyapotként vehetünk meg a boltban. A kapott termékek – a pontos típustól és paraméterektől függően – remek hőszigetelést és hangszigetelést adnak lakásunknak, nem mellesleg ellenállnak a különböző fizikai hatásoknak. A kőzetgyapot nem éghető, emellett víztaszító, és az épület lélegzését is biztosítani tudja, hiszen páraáteresztő képessége is van. Hátránya az ára, ez már magasabb kategória. (Természetesen itt is számos variáció létezik.)

Üveggyapot hőszigetelő

A hőszigetelő anyagok fajtái között az ásványgyapot egy olyan termékcsoport, ahova tartozik a kőzetgyapot és az üveggyapot is. Hasonló előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek, de az üveggyapot hőszigetelő jóval olcsóbb, illetve az üveg feldolgozása miatt fenntarthatóbb is, mint a kőzetek olvasztásával készülő kőzetgyapot.

Hőszigetelő rendszerek: kőzetgyapot vagy hungarocell?

Ugyanolyan vastagság mellett – pl. 10 cm-es hungarocell és szintén 10 cm-es kőzetgyapotos szigetelés – a hungarocell gyengébb hőszigetelést tud csak biztosítani. Fontos ugyanakkor azt is tudni, hogy árban jobban kijön a hungarocell, még ha vastagabb szigetelést is kell alkalmazni. Ráadásul a kőzetgyapot ragasztóigénye nagyjából dupla annyi, mint a hungarocellé – ez is egy érv a hungarocell mellett.

A kőzetgyapot nagy előnye a páraáteresztő és hangszigetelő képessége. Ha az utóbbi fontos szempont, ne válasszunk kőzetgyapot helyett hungarocellt, hiszen az vezeti a hangot.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Útvonalengedély kérése lejárt műszakival: Így igényelhető, 4 725 ezer forintba kerül

Az útvonalengedély lejárt műszaki esetén átmeneti forgalomba helyezést kérhetünk gyorsan és egyszerűen, mindössze 4 725 Ft-ért.

Ellenőriznéd, hogy a vállalkozó nem csaló? Mutatjuk, hogy csináld a legegyszerűbben

A vállalkozó ellenőrzése három, hivatalos, ingyenes adatbázis – EVNY, NAV KOMA – használatával napok alatt elvégezhető, hogy biztos lehess a partner valódiságában és pénzügyi tisztaságában.

Extra juttatások, kedvezmények, támogatások nyugdíjasoknak: mutatjuk a lehetőségeket

Ősztől érkezik a beígért utalvány, novemberben pedig a visszamenőleges nyugdíjemelés. Utóbbi ugyan nem...

Muslicaszerű rovarok a lefolyó körül? A csatornalégy eltüntetése egyszerűen, de hatásosan

Nyáron különösen sok otthonban tűnnek fel a muslicaszerű csatornalégyek, mert a meleg, párás környezet és a lerakódott biofilm ideális a peték kikeléséhez.

Meddig érvényes a diákigazolvány? Mit használhatsz helyette, ha még nem kaptad meg?

Mikor kell matricát ragasztani? Mit használhatsz helyette, ha még nem érkezett meg?

Akár féláron vehetsz most menő bőröndöket az Auchanban, csak gyűjtsd a vásárlások után járó matricákat

Mi már tudjuk, mibe pakolsz idén nyáron! Pakolj stílusosan, spórolj OkAuchan! Akár féláron vehetsz...