Nem fizetnél szállásért? Ezek a legfontosabb szabályok az autóban alvással kapcsolatban

Illegális vagy legális autóban aludni? Megbüntethet a rendőr? Biztonságos vagy veszélyes? És mi a helyzet külfölddel? Megannyi kérdés az autóban alvás jogszabályaival kapcsolatban, amikre most válaszolunk:
Megannyi oka lehet annak, ha valaki a kocsijában alszik. Sok esetben kifejezetten tanácsos és szükséges. Például, ha érzed, hogy a sok vezetésben már elálmosodtál. Ilyenkor nagyon fontos, hogy pihenj kicsit. Inkább aludj egy-két órát, így kicsit később az úti célhoz érve, minthogy nagyobb baj legyen. Ha műszaki gondod adódik a kocsival útközben, akkor is jóleshet egy szundi, amíg várjuk a segítséget. Olyan is előfordulhat, hogy korábban érkezel a hotelhez, ahol szobát foglaltál, ezért még nem tudod átvenni a szobakulcsot, de már pihennél.
De akkor is jó választás lehet a kocsiban alvás, ha nem akarsz, nem tudsz szállásra költeni, de távolabbra utaznál. (A sátornál meg melegebb, biztonságosabb alvóhelyet szeretnél) Sokan nem csak anyagi okokból választják a kocsijukat szálláshelyüknek, hanem mert jó szórakozás is. Csakhogy erre is vonatkoznak szabályok!
Szabad az autóban aludni!
Néhány szabályra azonban nagyon oda kell figyelni. Ilyen például a KRESZ. Elsősorban arra figyelj, hogy ne veszélyeztess senkit a több órás szundizással. Ha a közúti közlekedési szabályoknak megfelelően parkolsz, és nem tilosban, vagy magánterületen állsz, az nem tilos. Persze autópályán a legcélszerűbb, ha olyan parkolóban állsz meg, ahol mások is, például kamionosok is alszanak. Nem csak azért, mert ez növeli a biztonságérzetet, de azért is, mert az ilyen helyeken általában van tisztálkodási lehetőség is.
A közúti közlekedés szabályai szerint az sem tiltott, hogy egymás után több éjszakát tölts az autódban. A Blikk erről szóló cikkében ugyanakkor felhívja a figyelmet: előfordulhat, hogy ha valaki egy helyen parkol több napig, a szomszédságnak gyanússá válik a helyzet. Akár feljelentést is tehet valaki. Jobb ne ilyen zsúfoltan lakott helyen letáborozni.
A biztonságod érdekében mindig zárd be éjjelre az ajtókat, és hideg esetén se járasd a kocsit a fűtés kedvéért (előfűtéssel, hálózsákkal és meleg ruhával védekezz inkább). Az alvóhelyet lehetőleg csak alvásra használd – az esti fogmosást, vagy a reggelizést valahol máshol végezd el, főleg, ha többször is szeretnéd használni a kiszemelt alvóhelyet.
Autóban alvás = Vadkemping?
A kempingezés minden olyan formája vadkempingezésnek minősül, amikor táborhelyünk, éjszakázó helyünk olyan területen van, ami hivatalosan nem minősül kempingnek vagy táborhelynek. Távol esik a lakott területektől. Ezzel korábban külön cikkben foglalkoztunk. Ez alapján egy lakott területen kívüli autóban alvás is vadkempingezésnek minősül. Ennek a szabályait tartsuk tehát be.
Sok európai országban vadkempingezésnek minősül az autóban alvás. Ez pedig sok helyen tilos
Néhány európai országban az itthoninál szigorúbb szabályok vannak. Hollandiában és Dániában a kempingeken kívül leparkolt autóban, lakókocsiban vagy lakóautóban való éjszakázás vadkempingezésnek minősül. Ez pedig tilos. Aki mégis vadkempingezik, súlyos pénzbírságot kockáztat.
Horvátországban, Görögországban és Portugáliában is tilos az autóban alvás. Olaszországban, Franciaországban, Ausztriában és Svájcban a törvény szerint engedélyt kell kérni a helyi hatóságtól, hogy a járműben éjszakázhass.
Svédországban és Norvégiában nagyon lazák a szabályok. Ott bárki eltöltheti az éjszakát az autójában, lakókocsijában, vagy akár sátorában is bármilyen nyilvános helyen.