Hogyan készüljünk a tanévkezdésre? SZÉP-kártyától az albérletig

A tanszerek, íróeszközök önmagukban rengeteget drágultak, de ezen kívül is van mit megvenni. Új cipő, egy-két ruhadarab, sportfelszerelés, egyéb iskolán kívüli tevékenységhez szükséges dolog – mindez súlyos tízezreket jelent. És ehhez még nem is számoltunk hozzá olyasmit, mint egy tisztességes íróasztal, szék vagy okoseszköz. Hogyan készüljünk a tanévkezdésre? Összeszedtük, mi segíthet a szülőknek: kinek jár iskolakezdési támogatás, mit lehet megvenni a gyereknek SZÉP-kártyával, és mit fizethetünk egészségpénztári pénzből?
Duplán jön a családi pótlék augusztusban
Épp a tanévkezdés miatt ebben a hónapban kétszer is utalnak családi pótlékot. Az ellátást utólag szokták fizetni, vagyis augusztus elején (várhatóan 3-án) megérkezik a bakszámlákra a júliusi családi pótlék, aztán hónap végén (augusztus 25. környékén) átutaljak az augusztusit is.
Kapcsolódó cikkünk: Ekkor jön a családi pótlék 2023. augusztusban
Kinek jár iskolakezdési támogatás?
Önkormányzati iskolakezdési támogatás: Sok településen az önkormányzatok is adnak iskolakezdési támogatást pénzben vagy utalványban, valahol pedig írószercsomagokkal segítik a diákokat és a szülőket. Az önkormányzati támogatás 5-20 ezer forint közötti összeget jelent, szeptember 30-ig kérhető. Általában kérelem útján lehet igényelni, de ez településenként eltérhet. A legbiztosabb, ha felkeressük az önkormányzat hivatalos oldalát, de ha ott nem találunk tájékoztatást iskolakezdési támogatásról, akkor érdeklődjünk telefonon vagy e-mailben.
A munkáltató is adhat iskolakezdési támogatást: Ez egy évenként egyszer adható juttatás utalvány vagy pénz formájában. Adható, de nem kötelező, azaz a munkáltatón múlik, hogy ad-e, és ha ad, akkor mekkora összegben.
Kapcsolódó írásunk: Kinek jár iskolakezdési támogatás?
Mivel segít az állam? Leginkább az ingyenes tankönyvekkel, illetve bizonyos feltételek esetén (pl. nagycsaládosok és nehéz anyagi körülmények között élő) gyerekek ingyen vagy féláron étkezhetnek a menzán.
Hogyan készüljünk a tanévkezdésre?
Dolgok, amiket SZÉP-kártyával is megvehetünk
Étel: Augusztus 1-jétől már nemcsak meleg ételre, hanem hideg élelmiszer vásárlására is fordítható a SZÉP-kártyán lévő pénz. Az intézkedés nem végleges, egyelőre 2023. december 31-ig lesz érvényben, viszont bármelyik boltban kihasználhatjuk.
Iskolakezdés: A legtöbb szülő arra kíváncsi, hogy lehet-e SZÉP-kártyával iskolatáskát venni, illetve, hogy elfogadják-e a nagyobb elektronikai üzletek. A jó hír, hogy táskát gond nélkül vehetünk, ahogy füzeteket, írószereket és sok mást is, ha az adott üzlet vagy webáruház elfogadóhelyként működik. (OTP-sek itt, K&H-sok itt, MHB-sok pedig itt ellenőrizhetik.) A rossz, hogy lapotopot, tabletet, kütyüt nem vásárolhatunk SZÉP-kártyával a nagyoknál (Media Markt és társai), de egy elektronikai cikkeket árusító webshopban igen. Ebben a cikkünkben hoztunk példát is:
Mutatjuk, hol és milyen termékeket vehetünk SZÉP-kártyával az iskolához.
Az egészségpénztári pénzből akár tandíjat vagy albérletet is lehet fizetni
Az egészségpénztárak zöme önsegélyező pénztár is, melynek köszönhetően az oda befizetett pénzt nemcsak az egészséggel kapcsolatos kiadásokra lehet felhasználni, hanem számos más célra is – de mire?
- Óvodáskorú gyereknél ruházkodásra, taneszközökre, tankönyvekre és feladatgyűjteményekre.
- Az általános és középiskolás gyermek után ez a lista kiegészül a kötelező olvasmányokkal is, de költhetünk sporteszközökre vagy hangszerekre is, ha sport- vagy zenetagozatos osztályba jár a gyermek.
- Főiskolai és egyetemi hallgató gyerek után pedig akár tandíj, kollégium és albérlet is fizethető az összegyűjtött pénzből.
A részletekről és a felhasználási feltételekről itt írtunk: