Lakás hűtése klíma nélkül: 5 trükk, ami sokat segít kánikula idején

Másodfokú hőségriasztás van érvényben éjfélig, ma akár 35 fok is lehet. Klímával könnyebb elviselni a forróságot, nélküle viszont elég fullasztónak érezhetjük az egyébként komfortos otthonunkat. Ilyenkor jönnek jól a praktikák. A lakás hűtése klíma nélkül is megoldható, mutatjuk a lehetőségeket.

A tartós hőség még akkor is megterheli a szervezetet, ha nem megyünk közvetlenül napra. Légkondi nélkül simán szaunában érezhetjük magunkat a lakásban vagy a munkahelyen, emiatt lehetünk stresszesebbek és szétszórtabbak. A kánikula a teljesítőképességünkre is hatással van: ebben a forróságban finoman szólva sem állunk a helyzet magaslatán sem fizikailag, sem szellemileg. Akár otthonról dolgozunk, akár csak szeretnénk jobban érezni magunkat a bőrünkben, próbáljuk ki az alábbi trükköket.

Mit ne csináljunk?

Felejtsük el a sütés-főzést, legalábbis addig, amíg tart a hőség. A panellakások konyhája ilyenkor katlanná változik még egy tésztafőzéstől is, ráadásul a tűzhely mellett állni is elég utálatos. A legjobb előrelátónak lenni: néhány előre elkészített fogás a fagyasztóban bármikor jól jöhet, nem kell hozzá feltétlenül extrém meleg. Kipróbálhatjuk ezt a kevés előkészületet igénylő, befőttes üvegeben összedobható levest, de a házi krémek, szendvicsek, gyors egytálételek is megvannak komolyabb konyhai sürgés-forgás nélkül.

Mit ne csináljunk még? Napközben nem érdemes szellőztetni, mert csak a hőséget engedjük be. A teljes lakás lehűtése klíma nélkül nem egyszerű, ezért ne erőltessük, inkább csak arra a szobára koncentráljunk, amiben a legtöbbet tartózkodunk. És végül, ha tényleg elviselhetetlennek érezzük a lakást, akkor ne maradjunk otthon egész nap, keressünk fel valamilyen légkondicionált helyet. Ez bevásárlóközponttól a múzeumig bármi lehet. Most pedig jöjjön a ’mit csináljunk?’ rész:

Sötétítsünk be!

Le a redőnnyel, reluxával, húzzuk a be a sötétítő függönyt, így kívül tarthatjuk a napfényt és azzal együtt a hőt. Kaphatók ún. blackout és dimeout függönyök is: ezek speciális anyagból készültek, 100, illetve 70-80%-os fényzárást biztosítanak, enyhítik a forróság érzetét a lakásban. Nem a legolcsóbb megoldás, de a kényelmünk ennyit talán megér.

Ventilátor és jég

Pár fokkal hűvösebb lehet a lakás, ha bevetjük a következő trükköt: tegyünk egy fém vagy üveg tálba sós jeget és helyezzük a ventilátor elé. A készüléket úgy állítsuk be, hogy a levegőt az edényre fújja, ez a lényeg. Használhatunk műanyag flakont is: 10%-ban töltsük fel sóval, 70%-ban vízzel, aztán fagyasszuk le. (A maradék 20% a térfogatnövekedés miatt kell, a sónak a köszönhetően pedig a víz alacsonyabb hőmérsékleten fagy meg.) Ezzel a módszerrel egy nagyon fapados léghűtőt kapunk, ami képes elviselhetőbbé tenni kánikulát.

Hővédő ablakfólia

A hővédő ablakfólia azelőtt szabadít meg a napsugárzás hőjének bizonyos részétől (45-85%-ától, a terméktől függ), hogy az egyáltalán bejutna. Nem csupán a hő-, hanem az UV-sugarak visszaverésében is segítséget jelent, felhelyezésével a lakás hűtése klíma nélkül is hatékony lehet. Szakembert sem kell hívni, könnyedén feltehetjük mi magunk. A fóliás megoldást viszonylag kevesen alkalmazzák, mert költségesnek tartják, de valójában nem sokkal drágább, mint egy sima asztali ventilátor. Ha tehetjük, adjunk esélyt neki!

Vizes textilek

Hasonló a jeges módszerhez: töltsünk meg egy lavórt félig vízzel és tegyünk bele annyi textilneműt, hogy a jól átnedvesedett ruhafélék mintegy fele a víz szintje fölött legyen. A ventilátort kb. egy méter távolságból irányítsuk a nedves ruhákra és kapcsoljuk be a legkisebb fokozatán. Hatékonyabb a hűtés, ha az asztali ventilátort magasabban helyezzük el a lavór tetejénél. Az „öko-légkondicionálóval” egy kisebb lakásnál, 28-29 foknál 4 óra alatt 3 fokkal csökkenthetjük a belső hőmérsékletet.

Plusz tippek, amivel magunkat hűthetjük

A napi többszöri zuhanyzás jól esik, de nagyon megnövelheti a vízszámlát. Ha takarékosabban hűsölnénk, akkor készítsünk mentás illóolajjal lábfürdőt, sokat javít a hőérzeten. Jó megoldás még nedves törölközőt tenni a vállunkra, homlokunkra. Érdemes eltüntetni a lakásból a vastag szőnyegeket, takarókat, plüssös anyagokat, ezek csak úgy ontják magukból a meleget. Amire nem is gondolnánk: fogyasszunk el egy forró teát. Követlenül utána nem lesz kellemes, de a test természetes  hőháztartása gyorsan reagál, beindul a saját hűtésünk. Persze csak akkor, ha még nem folyik rólunk a víz.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...