Hol a legolcsóbb most a bankszámlavezetés? Mutatjuk a lehetőségeket

Májusig tíz bank emelte meg a lakossági számlák díjait, ezáltal akár több ezer forinttal is nőhetnek a fogyasztók éves terhei. Az emelésre a tavalyi infláció miatt került sor. Érdemes átnézni a költségeket, összehasonlítani a bankok ajánlatait, mert elképzelhető, hogy számla- vagy bankváltással csökkenthetők a kiadások. Hol a legolcsóbb a bankszámlavezetés jelenleg? Attól függ.
Mikor emelhet a bank és mennyit?
A fogyasztók számára a díjakat csak akkor lehet egyoldalúan, számukra kedvezőtlenül módosítani, ha annak feltételeit az ügyféllel eredetileg megkötött keretszerződésben egyértelműen rögzítették. A feltételek listája jellemzően Általános szerződési feltételekben vagy Üzletszabályzatban található. A listák nem egységesek, de azt kivétel nélkül mindegyik tartalmazza, hogy a számladíj az infláció mértékével emelhető.
A tavalyi átlagos infláció mértéké 14,5 százalék volt, de a díjemelések egyes esetekben ennél magasabbak lehetnek. Előfordulhat például, hogy a számukra jogszabályváltozás miatti többletfizetési kötelezettséget (adóemelkedést) hárítják át jogszerűen. Ilyenkor összeadódhat a több elemből álló emelés mértéke.
Megeshet az is, hogy egy adott évben egy bank nem emeli az inflációnak megfelelően a díjait, csak a következő évben. Ekkor viszont már az előző két évnek megfelelő mértékkel is emelhet. Arra is van példa, hogy egy pénzintézet üzleti megfontolásból a lehetségesnél kisebb emelést hajt végre.
A bankváltás egyszerűbb, mint gondoljuk
Január 31-ig minden bankszámla-tulajdonosnak meg kellett kapni a költségkimutatást arról, hogy mennyit fizetett bankjának tavaly az igénybe vett szolgáltatásokért. Még most sem késő ezt tüzetesebben átnézni, hiszen a költségeken túl az ügyfelek a bankolási szokásaikat is jobban megismerhetik. A többség valamilyen emeléssel találkozni fog az évben, függetlenül attól, hogy hol van számlája. Ami nem mindegy, az a mérték. Érdemes összehasonlítani a különbözi ajánlatokat, mert elképzelhető, hogy a mostaninál sokkal kedvezőbb csomagot találunk egy másik banknál.
Hogyan válthatunk bankot?
Az első lépés, hogy megtaláljuk a megfelelő számlacsomagot, ha pedig ez megvan, akkor a választott banknál számlát kell nyitnunk. Ezt megtehetjük online, webkamerán keresztül, illetve személyesen a bankfiókban (utóbbi esetben célszerű időpontot foglalni). Az ügyintézés legfeljebb egy órát vesz igénybe.
Ma már élhetünk az egyszerűsített bankváltás lehetőségével, amit arra találtak ki, hogy a meglévő tranzakcióink beállításával ne nekünk kelljen vesződni. A lényege, hogy a bankszámlanyitással egyidőben felhatalmazzuk az új bankunkat arra, hogy az előző bankkal egymás között rendezzék le a tranzakciók áthozatalát. Így a csoportos beszedések és a rendszeres átutalások átkerülnek az új bankhoz. A bankszámlát sem kell felmondanunk a régi banknál, az egyszerűsített bankváltás ugyanis ezt is magában foglalja, ahogyan az előző számlán lévő összeg átmozgatását is az új számlára. A folyamat összesen legfeljebb 13 napot vesz így igénybe.
Dönthetünk úgy, hogy mi magunk szeretnénk beállítani az utalásokat és minden mást. Ebben az esetben személyesen kell bemennünk a régi bankba a számla lezárása miatt, online ezt nem intézhetjük el.
Hol a legolcsóbb a bankszámlavezetés jelenleg?
A legjobb számla kiválasztásánál a költség fontos szempont, de azt is tudnunk kell, hogy milyen felhasználók vagyunk. Inkább készpénzt használunk? Jobb szeretjük ügyeinket online intézni? Kell egy bankszámla, de nem szeretnénk, ha ez sok vizet zavarna? A bankszámla-kalkulátorok elsőként azt kérik tőlünk, hogy jelöljük meg azt a profilt, ami a legközelebb áll saját bankszámlahasználati szokásainkhoz. Az MNB kalkulátoránál 8 profil közül választhatunk, de pl. a bank360-énánal csak 4 közül. Mi ez utóbbi segítségével néztük meg, hogy jelenleg hol a legolcsóbb a bankszámlavezetés. Természetesen nemcsak bankszámlahasználati szokásaink számítanak, hanem a jövedelmünk, a megtakarításunk, az utalások száma stb.
A kalkulátoron a következőket állítottuk be:
Alapvetően kártyával fizetünk, a számlára havonta 380 ezer forint érkezik. 300 ezer forint megtakarítással rendelkezünk, 3 bankon kívüli utalásunk van (összesen 30 ezer forint), 5 db beszedés (összesen 100 ezer forint), 25 db bankkártyás vásárlás (összesen 130 ezer forint). Csak a két ingyenes készpénzfelvételi alkalommal élünk.
A bankonként legkedvezőbb ajánlatok:
- Raiffeisen Bank Díjnyertes számla
- CIB Bank CIB Eco Bankszámla
- Gránit Bank Bajnok Bankszámla
- UniCredit Bank Mobil Aktív Plusz számlacsomag
- OTP Bank Smart számlacsomag
- MagNetBank – Csillag
- Erste Bank Erste Privilégium „X” Díjcsomag
Az első két ajánlatnál csak a 2. évtől van éves díj. A 3., 4., 5. számlacsomagnál már az első évben számolnunk kell éves díjjal, de ez 3000 forint alatt van. A 6.-nál ez 4313 forint, a 7.-nél 6631 forint. Azt vegyük figyelembe, hogy más beállításokkal más lesz a sorrend. Ne a legolcsóbb ajánlatot keressük, hanem a leginkább megfelelőt!