5 meglepő eset, amikor nem kell közös költséget fizetni – ezt sokan nem tudják!

Sokan nem is hinnék, de vannak esetek, amikor nem kell közös költséget fizetni – íme az 5 legfontosabb kivétel:

Sokan nincsenek tisztában azzal, mikor nem kell közös költséget fizetni egy társasházban. Pedig léteznek olyan esetek, amikor tényleg mentesülhetsz ez alól a havi kiadás alól.

Fontos tudni, hogy ezek kivételes helyzetek, és nem automatikusan járnak – de ha jogosult vagy rá, rengeteget spórolhatsz.

Mutatjuk az öt leggyakoribb esetet, mikor nem kell közös költséget fizetni

Ezekről a lehetőségekről sok tulajdonos még csak nem is hallott.

  1. Közgyűlési döntés alapján nem vetnek ki közös költséget
    Ha egy helyiséget semmilyen formában nem használnak, a társasház közgyűlése dönthet úgy, hogy nem vet ki rá közös költséget. Ehhez viszont kétharmados többségi szavazat kell. Ritka eset, de előfordul – például üresen álló üzlethelyiségek vagy pincék esetén.
  2. Használhatatlanná vált lakás esetén kérhető mentesség
    Ha egy lakás olyan mértékben sérült, hogy nem lehet benne lakni – például tűz vagy beázás miatt –, akkor szakértői véleménnyel igazolva el lehet tekinteni a közös költség fizetésétől. A kulcs itt a dokumentáció: mindenképp kell hozzá hivatalos műszaki szakvélemény.
  3. Szociális alapon kérhető haladék vagy mentesség
    Idősek, kisnyugdíjasok vagy nehéz anyagi helyzetben lévők kérhetnek szociális alapon részletfizetést vagy akár átmeneti mentességet. Ez nem jár automatikusan, a közös képviselővel kell egyeztetni, és egyedi elbírálás alapján döntik el, mikor nem kell közös költséget fizetni.
  4. Jogellenesen megállapított közös költség esetén
    Ha a közgyűlés nem volt határozatképes, vagy nem jogszerűen hozott döntést a közös költségekről, az érvénytelen lehet. Ilyenkor megtámadható a határozat, és peres úton lehet kérni, hogy ideiglenesen ne kelljen fizetni. Ez bírósági döntést igényel.
  5. Tulajdonjogi vagy hagyatéki vita miatt nem egyértelmű, ki a tulajdonos
    Ha egy lakás tulajdoni helyzete vitatott – például folyamatban van egy hagyatéki eljárás –, akkor nem mindig világos, kinek kell fizetnie. Ilyen esetekben előfordul, hogy a közös költséget átmenetileg nem szedik be. Fontos tudni: ha a vita lezárul, az új tulajdonosnak visszamenőleg is be kell fizetnie a díjat.

Van még kérdésed? További spórolási tippekre lenne szükséged? Ügyfélszolgálatunkhoz bátran fordulhatsz, 48 órán belül segítünk!

Meglepően sok esetben előfordulhat, hogy nem kell közös költséget fizetni. Az azonban biztos: minden ilyen helyzet egyedi elbírálást igényel, és dokumentumokkal kell igazolni. Ha nem vagy biztos a dolgodban, érdemes jogi tanácsot kérni, vagy beszélni a közös képviselővel.

További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!

Kapcsolódó

Fordulat a devizahitelek ügyében: most minden adós jól járhat!

14 év után végre remény a devizahiteleseknek! Fontos döntést hozott 2025 májusában az Európai Unió Bírósága.

Mikor jön már a fegyverpénz? Jön egyáltalán? Mutatjuk!

A fegyverpénz a jogszabály szerint csak bizonyos dolgozóknak jár a plusz juttatás. Mutatjuk, ki számíthat rá, ki maradhat le róla, és egyáltalán: mikor kapják...

Csodát tesz a pénztárcáddal: ez az egyszerű spórolási trükk rengeteget segít

Spórolási módszer, amit te sem ismersz, pedig kéne!
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél

ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
Ügyfélszolgálat