Köszöntöttük az új évet, elkezdődtek a dolgos hétköznapok, időszerű elbúcsúzni a karácsonyfától. Van, aki rögtön az ünnep után megszabadul a fenyőtől, míg máshol a család egészen februárig kerülgeti az egyre csupaszabb fát. Van erre szabály? Hagyományosan vízkereszt napján, január 6-án szedjük le a díszeket, hogy kezdetét vehesse a farsangi időszak. Természetesen akkor sem történik semmi, ha megvárjuk a most hétvégét, hiszen éppen csak elkezdődött 2025. Minek rohanni, a karácsonyfa nem viszi ki saját magát – de hová tegyük?
A karácsonyfa elszállítása: idén a MOHU intézi
Budapesten a karácsonyi ünnepek után a MOHU gondoskodik a fenyőfák összegyűjtéséről és elszállításáról. Ez nem kis feladat, hiszen évente körülbelül 500-600 ezer fenyő kerül ki az utcákra, és ennek a hatalmas mennyiségnek a kezelését és hasznosítását kell megoldania. Általában vízkereszt, vagyis január 6-a után indul be igazán a fenyőfa-kitétel, és ez az időszak nagyjából 1-1,5 hónapig tart. Ilyenkor speciális „fenyőfa-járatokkal” szállítja el a fákat, de előtte és utána a normál hulladékszállítók is begyűjtik azokat.
Ha a fenyőfa túl nagy ahhoz, hogy hulladékszállító gépeivel összeaprítsa, egy másik típusú járművel szállítja el a helyszínről. A lakosság többféleképpen is leadhatja a fákat: kitehetik őket a kukák mellé, vagy elhelyezhetik a kijelölt gyűjtőpontokon. Fontos, hogy a fákat úgy rakják ki, hogy azok ne akadályozzák sem a gyalogosokat, sem a parkolást, sem az autóforgalmat.
A begyűjtött fenyőfákat először felaprítják, majd a darálék a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerül. A magas gyantatartalom miatt a fenyőfák kiváló tüzelőanyagnak számítanak, és az elégetésükből több tízezer budapesti otthon számára biztosít fűtési hőt és villamos energiát.
Túl a karácsonyfa elszállításán – mi legyen a dekorral?
Időszerű a karácsonyi díszkivilágításokat is leszedni és elcsomagolni, hogy jövőre is jól szolgáljanak majd az ünnepen. Érdemes a világítások dobozát megőrizni vagy üres cipősdobozban eltenni, hogy ne sérüljenek pakolás és tárolás közben. A kültéri díszkivilágításokat tisztítsuk le és nézzük át, hogy nem sérültek-e meg az izzók. A beltéri világításokat is érdemes lehet átnézni.