Jönnek az ünnepek. Összeül a család. A vendéglátók ilyenkor előszeretettel kínálgatják alkoholos italokkal vendégeiket. De mi van akkor, ha nem akarunk alkoholt inni? Hogyan mondjunk hatásosan nemet a tukmálásra?
Ügyfélszolgálatos kollégánkat az ünnepek alatti alkoholivással kapcsolatos problémáival hívta fel egy srác:
„- Nem akarok alkoholt inni.
– Értem.
– De jönnek az ünnepek, és folyamatosan tukmálni fogják.
– Ilyeneket kell kitalálnom, hogy kocsival jöttem, de nem jó, mert mindenki tudja, hogy biciklivel közlekedem. Aztán megpróbáltam azt mondani, hogy antibiotikumot szedek, de akkor meg attól félnek, hogy beteg vagyok, és nem akarnak a közelemben lenni.
– Komolyan mondom, azon gondolkozom, hogy bemondom, hogy terhes vagyok, hátha akkor.
– Uram, van erre egy kevesek által ismert, de annál hatékonyabb varázsige!
– Igen?
– „Köszönöm, nem kérek.” „
Nem akarok alkoholt inni, de tukmálják. Mit tegyek?
Nálunk magyaroknál már-már hagyomány, hogy ha összeül a család, akkor fogynak a pálinkák, Unicumok, sörök, borok. Így a beszélgetések gyorsan oldottabbá válnak. Egy ponton túl pedig sajnos ittas veszekedésekbe is torkollhat a dolog. De mi van, akkor, ha valaki nem akar alkoholt inni? Le lehet könnyedén rendezni a dolgot, hogy ne kínálgassák tovább az italokat?
Miért olyan nehéz nemet mondani?
Sokan a kínálásra adott nemet elutasításként vagy sértésként élhetik meg, hiszen a közös ivás szinte rituálé. Mások úgy érzik, az italozás egyfajta összetartozást szimbolizál. Ezért gyakran előfordul, hogy a visszautasítást nem fogadják könnyen, folytatják a kínálgatást.
Intézd el egyszerűen, őszintén: Nem akarok alkoholt inni!
A leghatékonyabb válasz az egyenes beszéd. Ha nyugodtan és kedvesen azt mondjuk: „Köszönöm, nem kérek.”, sok esetben ez elég. Az őszinteség általában meggyőzőbb, mint bármilyen kifogás.
Ha mégsem működik, próbáljunk ki egy könnyed magyarázatot, például:
- „Köszönöm, de ma inkább alkohol nélkül maradok.”
- „Ma már nem szeretnék többet inni.”
Tereld a témát valami más, alkoholmentes italra, kínálj fel alternatívát
Egy másik jó stratégia, ha áttereljük a figyelmet valami másra, amivel megkínálhatnak minket. Például mondhatjuk:
- „Ez a gyümölcslé remekül passzol a vacsorához.”
- „Inkább egy pohár vizet kérek, szomjas vagyok.”
Tartsd magad a döntésedhez!
Ha tisztában vagyunk azzal, miért nem akarunk alkoholt inni, az önbizalmat ad. Legyen ez egészségügyi ok, személyes döntés, vagy egyszerűen az, hogy másnap jól akarjuk érezni magunkat – álljunk ki mellette.
Az ünnepek az együttlétről szólnak, nem az italokról. Tartsuk szem előtt, hogy senkinek nincs joga rákényszeríteni minket olyanra, amit nem akarunk. Az udvarias, de határozott válasz mindig jó megoldás. Ha pedig vitahelyzet alakulna ebből, kövesd a karácsonyi viták kezeléséről szóló cikkünkben leírtakat.
Maradt még kérdésed? Más témával kapcsolatban szeretnél segítséget kérni? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát! További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!