Kétszer olyan gyorsan nő a gazdagok jövedelme, mint a szegényeké, a gazdaság pedig romokban

A magyar gazdaság helyzete a 2024-es időszakhoz képest kevésszer volt ennyire bizonytalan. Természetesen azért jobban állunk, mint a covid alatt, de az utóbbi hónapokban mégiscsak folyamatosan érkeztek a lesújtó hírek. Ilyen volt például, hogy a cégek egyre óvatosabban költenek, a lakosság inkább megtakarít, és a nyári aszály még azt a kevés gazdasági reményt is elvette, ami maradt még az évre. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss jelentése szerint annyival romlott a helyzet, hogy az év elején még pesszimistának számító előrejelzések mostanra már optimistának tűnnek. A cégek alig költenek, a fogyasztás stagnál, és a leggazdagabbak sokkal gyorsabban gazdagodnak, mint a szegények. Cikkünkben bemutatjuk részletesen, hogy mi is most a helyzet gazdaságilag idehaza.
A magyar gazdaság helyzete 2024: visszafogott növekedés és magas infláció
A legfrissebb adatok szerint a magyar gazdaság helyzete 2024-ben messze elmarad a kormány várakozásaitól. Míg korábban 4%-os GDP-növekedést tűztek ki célul, most már az is szép eredmény lenne, ha a 2%-ot sikerülne elérni. Az MNB legjobb esetben 1,8%-os növekedést jelez előre, de egyes forgatókönyvek szerint csak 1%-os bővülés várható. Az infláció ugyan valamelyest csökken, de így is 3,5-3,9% között alakulhat az év végére.
Jövőre valamivel jobb számokat várnak, de még így is elmaradunk a korábbi várakozásoktól. A GDP 2,7-3,7%-kal nőhet, míg az infláció 2,7-3,6% között mozoghat. A magyar háztartások fogyasztása azonban továbbra is visszafogott. Az emberek egyre óvatosabban költik a pénzüket, inkább félretesznek. Ezt a kormány többször is kritizálta, mivel ez lassítja a gazdasági növekedést.
A leggazdagabbak és a legszegényebbek közötti szakadék nő

Az MNB jelentése alapján a leggazdagabbak és a legszegényebbek közötti jövedelmi különbségek egyre nagyobbak. A leggazdagabbak ötödének jövedelme az elmúlt három és fél évben csaknem kétszer gyorsabban nőtt, mint a legszegényebb rétegé. Míg a leggazdagabbak reáljövedelme 21,4%-kal emelkedett 2021 eleje és 2024 közepe között, addig a legszegényebb réteg mindössze 11,4%-os növekedést tapasztalt.
Ennek köszönhetően szükségszerűen a szegényebb rétegek fogyasztása jobban visszaesett. Ők kevesebbet költenek a nem tartós termékekre, hiszen a jövedelmük nagy része élelmiszerre megy el. Míg a gazdagabbak „megszorításként” megtakarításokat halmoznak fel.
A vállalatok óvatossága és a beruházások csökkenése
Az MNB szerint a 2024-es magyar gazdasági helyzet egyik legnagyobb kihívása a cégek visszafogott üzleti tevékenysége és beruházásai. A vállalatok egyre inkább tartózkodnak a nagyobb kiadásoktól, mivel a külső kereslet gyenge, az infláció pedig magas. A vevők hiánya, a beszállítói áremelések és a növekvő munkaerőköltségek mind-mind akadályozzák a vállalatokat abban, hogy új beruházásokba kezdjenek. Az energiaárak szintén jelentős terhet rónak a vállalatokra, és a kilátások a következő évekre sem túl biztatóak.
Bár a foglalkoztatottság enyhe növekedést mutat idén, a jövőben még csökkenhet is, ha a helyzet nem javul. A munkanélküliség azonban nem jelent komoly fenyegetést az idősödő társadalom miatt. Az MNB előrejelzései szerint a következő években több tízezer ember vonul nyugdíjba évente, és nem érkezik majd elegendő fiatal a munkaerőpiacra, hogy pótolja őket.
A nyári aszály hatása a magyar gazdaság helyzetére 2024-ben

2024-ben a nyári aszály tovább rontotta a magyar gazdaság helyzetét. A rendkívüli hőség és szárazság súlyos károkat okozott a mezőgazdaságban, ami tovább rontotta az amúgy is gyenge gazdasági növekedést. Az MNB becslései szerint az aszály miatt 0,4-0,9 százalékponttal eshet vissza a GDP növekedése. Bár még vannak bizonytalanságok a pontos hatásokat illetően.