Nyitólap Ügyes-bajos Ügyek Középiskolai felvételi 2024: hogyan számítják a pontokat?
HIRDETÉS

Középiskolai felvételi 2024: hogyan számítják a pontokat?

nem jár több családi pótlék
nem jár több családi pótlék

2024. január 20-án tartják a központi írásbeli vizsgát a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokba, a kilencedik osztályba és az Arany János Programba jelentkezők számára. Akik valamilyen oknál fogva lemaradnak, azoknak január 30-ára szervezik a pótló központi írásbeli vizsgát. A felvételi vizsga eredményeiről február 9-én értesíti a jelentkezőket az Oktatási Hivatal. Összegyűjtöttük a középiskolai felvételi pontszámítás legfontosabb tudnivalóit.

HIRDETÉS

Hogyan határozzák meg az iskolák a felvételi pontokat?

A középfokú iskolák a felvételi kérelmek elbírálását háromféleképpen is megtehetik.

  • Csak a tanulmányi eredményt veszik figyelembe.
  • A tanulmányi eredményt és a központi írásbeli vizsga eredményét is figyelembe veszik a számításnál.
  • A tanulmányi eredmény mellett a központi írásbeli vizsga és a szóbeli vizsga eredményeit is alapul veszik a bírálásnál.

A központi írásbeli vizsgán szerezhető maximális pontszámnak az iskolai felvételi eljárás egészében megszerezhető összpontszám legalább 50%-át kell kitennie. Amennyiben az iskola előír szóbeli felvételi vizsgát, annak az eredménye a felvételi eljárás egészében megszerezhető összpontszám 25%-ánál nem lehet több. 

A hozott pontok, tehát a tanulmányi eredmények esetében az iskolák maguk dönthetik el, hogy mely tantárgyak osztályzatait veszik figyelembe. Viszont itt érdemes szem előtt tartani, hogy ebben az esetben évről-évre, illetve tanulmányi területenként változhatnak a követelmények. Mindig tájékozódjunk előre, az iskolák kötelesek az erre vonatkozó adatokat nyilvánosságra hozni a felvételi tájékoztatóban.

Magatartás és szorgalom a középiskolai felvételi pontszámítás esetében

A tanulmányi eredményekbe a magatartás és szorgalom jegyek hivatalosan nem számíthatók bele. Az iskolák azonban figyelembe vehetik a magatartást és szorgalmat a rangsorolásnál, viszont ebben az esetben ennek a kritériumnak is szerepelnie kell a felvételi feltételek között. 

HIRDETÉS

Érdemes arra figyelni, hogy amely intézményben a szóbeli vizsgán kérnek e-KRÉTA kivonatot, valószínűsíthetően a gyermek teljesítménye mellett a magatartására, szorgalmára is kíváncsiak és ezt is beleszámítják a végső szóbeli pontszámba.

Plusz segítség a pontszámításhoz

Mit érdemes még átgondolni vagy számításba venni a felvételi ponthatárok számítása kapcsán? Mennyire nyújthat segítséget az előző évek felvételi ponthatárainak összevetése, ha gyermekünk esélyeit reálisan szeretnénk latolgatni? 

Gyermekünk középiskolai felvételijéhez jó alap lehet az elmúlt évek ponthatárainak átnézése, viszont néhány dologgal nem árt tisztában lenni.

Az Oktatási Hivatal nem gyűjt be adatot arról, hogy egy adott középiskola adott tanulmányi területén mennyi az elérhető felvételi összpontszám, vagy hogy a felvételt nyert tanulók hány pontot értek el az adott tanulmányi területen lefolytatott felvételi eljárás során. Viszont a Sulinavigátor oldal önkéntesei gyűjtik az idevágó adatokat, amelyeket ezen az oldalon érdemes követni.

Az Oktatási Hivatal elérhetővé teszi – jelenleg a 2013/14-es tanévtől kezdve a 2021/22-es tanévig bezárólag – az egyes intézményekbe adott tanulmányi területekre felvételizők számát, valamint az utolsóként bejutó helyezését az adott évi intézményi végleges felvételi rangsorban.

A legutolsó év adatai ugyan önmagukban nem elégségesek a reális esélylatolgatáshoz, de ha több év statisztikáját nézzük visszamenőleg, azzal teljesebb képet kaphatunk. Átfogóbb rálátásunk lehet arra, hogy milyen határok közöttt mozog ez az utolsó hely, illetve a hozzá tartozó pontszám.

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version