Jár-e családi pótlék egyetemista után? Így kapható magasabb összeg

A szabályok szerint az értettségi után nem jár az ellátás, de a család ettől még jogosult lehet magasabb összegre. Két hónapra visszamenőleg is igényelhető, a szükséges nyomtatvány pedig már szeptemberben beszerezhető. Aki hónap végéig lép, az júliusig visszamenőleg megkaphatja a pénzt.

A jogszabály szerint a családi pótlék a tankötelezettség teljes időtartamára jár, illetve amíg a gyermek közoktatási intézményben tanul, de legfeljebb annak a tanévnek végéig, amikor betölti a 20. életévét. (Sajátos nevelési igényű gyermek esetén a 23. évét.) Ha a gyerek leérettségizett, akkor az ellátás utolsó folyósítása június.

Jár-e családi pótlék egyetemista gyermek után?

Bár családi pótlék nem jár egyetemista után, de a felsőoktatási intézményben továbbtanuló fiatal beleszámít az eltartottak számába. Ez azt jelenti, hogy ha van kisebb testvér, aki után még jár családi pótlék, kérvényezheti a szülő, hogy vegyék figyelembe a számításkor az egyetemista vagy főiskolás diákot is.

Hogyan kapható meg az emelt összeg?

A kiszámítás nem automatikus, a szülőnek kell kérelmeznie a megállapítását. Ezt a tanév megkezdése után, az érvényes hallgatói jogviszony igazolásával lehet kérni. Az ellátás két hónapra visszamenőleg is jár, ezért érdemes még most, szeptemberben nekilátni az ügyintézésnek. Ha valaki még most benyújtja a kérvényt az igazolással, és azt jelöli be, hogy júliustól kéri a beszámítást, akkor visszamenőleg meg is kapja. Ha azonban csak októberben kérelmezi, akkor csak augusztustól jár a testvérek után a magasabb összeg.

Vegyünk egy kétgyermekes családot. Ha a nagyobbik már leérettségizett és egyetemen vagy főiskolán tanul tovább, akkor nem az egy gyerek után járó után járó 12200 forint családi pótlékot, hanem a kétgyermekesek után gyerekenként járó 13300 forintot kaphatja meg a szülő.

Családi adókedvezmény is járhat?

A családi adókedvezményt addig vehető igénybe a gyerek után, amíg jár utána családi pótlék. Ha OKJ-s képzésen vesz részt, és még kaphat a szülő családi pótlékot, akkor a családi adókedvezménybe is ugyanúgy veszik számba, mint korábban. Ha viszont elmúlt 20 éves az OKJ-s képzésen résztvevő, vagy egyetemre, főiskolára megy tovább, akkor júliustól már nem jár utána a családi adókedvezmény sem. Az eltartottak számába viszont ugyanúgy beleszámít, így a magasabb összegű kedvezményt lehet a fiatalabb testvérre igénybe venni.

A szülőnek kell szólnia

A munkáltatónak is jelezni kell, ha megváltozik a családi adókedvezmény igénybevétele. A dolgozóknak az év elején kell nyilatkozniuk a családi adókedvezményről. Arról is szólni kell, ha a továbbtanulás miatt az eltartottak számába mégis beleszámít a gyerek. Ezt a beiratkozás után tehetjük meg. Ha nem jelezzük, és jogosulatlanul vesszük igénybe az adókedvezményt, akkor utólag vissza kell majd fizetnünk. Ha pedig kevesebbet veszünk igénybe, azt csak az adóbevallásnál korrigálhatjuk – írja az énpenzem.hu.

Az egyetemista vagy 20 évesnél idősebb OKJ-s képzésen résztvevő gyereket egyébként akkor is figyelembe lehet venni eltartottként a családi adókedvezmény számításakor, ha valaki a családi pótlék beszámításánál nem kérte, hogy számításba vegyék a gyermeket. Itt is szükséges viszont a tanulói vagy a hallgatói jogviszony igazolása.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hogy hívták Mátyás király fiát? Te hány kérdésre tudod a választ?

Teszteld a tudásod! Hány kérdésre tudod a helyes választ?

Azt hiszed, a bankod hív? Könnyen ellophatják így a pénzedet!

A célpont gyakran az idősebb korosztály. Mutatjuk, hogyan működik a telefonos csalás, és hogyan védekezz ellene!

Behívhatnak-e közmunkára, ha kérem az álláskeresési járadékot? Milyen kötelezettségekkel jár?

A munkanélküli segély meghatározott feltételek között jár és sokakban felmerül az a kérdés is, hogy mikor jöhet szóba a közfoglalkoztatás álláskeresési járadék igénylését követően.

Az özvegyi nyugdíj kizáró okai, amikről sokan nem tudnak

Ez egy olyan hozzátartozói ellátás, amit csakis akkor folyósítanak, ha mind az elhunyt, mind az özvegy megfelel bizonyos feltételeknek.

Munkavégzés megváltozott munkaképességgel – Mennyit lehet dolgozni, és milyen feltételekkel?

Már nem kell kényszerű döntést hoznia a megváltozott munkaképességű személyeknek az ellátás vagy a munkavégzés között. Elmondjuk hány órát dolgozhat a megváltozott munkaképességű személy.

Nem csak házastársnak jár! Sokan nem tudják, de így is kérhető az özvegyi nyugdíj

Élettárs is jogosult lehet rá, ha bizonyos feltételek teljesülnek.