Kinek jár fogyatékossági támogatás 2023-ban? Rokkantsági ellátás mellett is kapható?

A fogyatékossági támogatás egy havi rendszerességgel járó pénzbeli juttatás, ami a súlyosan fogyatékos személyek részére adható. Célja az esélyegyenlőség elősegítése. A támogatás nincs jövedelemhez kötve és nyugdíj mellett, például valamilyen mozgásszervi problémára is járhat. Cikkünkből kiderül, kiknek jár pontosan fogyatékossági támogatás 2023-ban, hogyan igényelhető, és milyen egyéb segítségre számíthatnak az érintettek.

Kinek jár fogyatékossági támogatás 2023-ban?

Fogyatékossági támogatásra az a 18. életévét betöltött súlyosan fogyatékos személy jogosult, aki Magyarországon élő magyar állampolgár vagy bevándorolt jogállású, illetve menekültként vagy hontalanként elismert.

Emellett a fogyatékos állapot tartós vagy végleges, továbbá a fogyatékos személy önálló életvitelre nem képes, vagy mások állandó segítségére szorul.
A súlyosan fogyatékos állapot megállapítását rehabilitációs orvosszakértői szerv végzi. Súlyosan fogyatékos személynek minősül, aki:

  • súlyos látási fogyatékos
  • súlyos hallási fogyatékos
  • középsúlyos vagy annál nagyobb mértékben értelmi fogyatékos, és a fogyatékosság vele született vagy 14 éves kor előtt alakult ki
  • súlyos vagy középsúlyosnak minősített autista
  • mozgásszervi fogyatékos és segédeszköz állandó segítségére szorul 
  • állapota kromoszóma-rendellenesség miatt súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető

Halmozottan fogyatékos, aki a felsorolt súlyos fogyatékosságok közül legalább kettővel rendelkezik. A részletes meghatározásokat a fogyatékos személyek jogairól szóló törvény tartalmazza.

Hogyan kérelmezhető a támogatás?

A postán feladott kérelmeket a lakóhely szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal nevére címezzük, a Budapest 1919 címre. Személyesen a bejelentett lakóhely szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei hivatalok ügyfélszolgálatán vagy a kormányablakokban van lehetőség benyújtani a kérelmet. Elektronikusan pedig az ügyfélkapunkon keresztül nyújthatjuk be a támogatást. 

Mit tartalmazzon a kérelem?

A támogatás iránti kérelmet a “kérelem fogyatékossági támogatás megállapítására” elnevezésű nyomtatványon nyújtsuk be. Ehhez csatoljuk személyes okmányaink másolatát, a háziorvos vagy bentlakás esetén az intézményi orvos beutalóját, illetve a  fogyatékosságot igazoló orvosi papírokat.

A kormányhivatal a kapott dokumentumokat elküldi orvosszakértői véleményezésre a Rehabilitációs Ellátási és Szakértői Osztályhoz. Amennyiben úgy ítélik meg, hogy a kérelmező súlyosan fogyatékos, a támogatásra attól a hónaptól jogosult, amelyben a kérelmet benyújtották.

Mekkora a támogatás összege?

A fogyatékossági támogatás havi összege 2023. január 1-jétől 32.222 Ft. Halmozottan fennálló fogyatékosság esetében, vagy ha a súlyosan fogyatékos személynek az önkiszolgálási képessége teljesen hiányzik, akkor a támogatás havi összege 39.660 Ft.

Kapcsolódó cikkünk: Hol kaphatnak segítséget a fogyatékossággal élők?

Fogyatékossági támogatás rokkantsági ellátás mellett is járhat?

Gyakori kérdés, a válasz: igen. A rokkantsági járadék, a rokkantsági ellátás, valamint az 1993. évi III. törvény alapján megállapítható szociális ellátások (időskorúak járadéka, aktív korúak ellátása, gyermekek otthongondozási díja, ápolási díj, tartós ápolást végzők időskori támogatása) a fogyatékossági támogatás mellett is igénybe vehetők.

Segítség az ügyintézésben

Az ún. Támogató Szolgálatokat azzal a céllal hozták létre, hogy szakmai segítséggel hozzájáruljanak a fogyatékos személyek önálló életvitelének megtartásához, illetve lakókörnyezetükben megfelelő ellátást kapjanak. Ebbe beletartozik a súlyos fogyatékossággal élők ügyintézésben való segítése is. Léteznek államilag működtetett Támogató Szolgálatok, de fordulhatunk a Református Szeretetszolgálat országosan működő segítő szolgálatához is. Ha úgy érezzük, segítségre van szükségünk, bátran kereshetjük budapesti székhelyű Bice-Bóca Alapítványt is.

A fogyatékossági támogatásban részesülő személy utazási kedvezményre jogosult, melynek mértéke a helyközi közlekedésben 90%, helyi közlekedésben 100%. A 90%-os utazási kedvezményről itt írtunk részletesen:

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Sajtos tallér házilag: így lesz igazán ropogós, omlós, hibátlan minden egyes darab

A sajtos tallér házilag nem véletlenül finomabb a boltinál. Ebben a receptben benne van minden: arány, idő, figyelem – és egy adag tapasztalat.

Te is így reagálsz, mikor meglátod, hogy utaltak fizetésnapon? És mi van, ha nem utalnak?

Tudjuk, hogyan reagálnak az emberek, amikor meglátják, hogy megjött az utalás. De mit tehetek, ha nem kaptam fizetést?

Kkv-k, figyelem! Több mint 2,5 millió forintba kerül, ha ezt a szabályt nem tartja be a vállalkozás

A hozzájárulás célja, hogy az állam motiválja a kis- és középvállalkozásokat, hogy megváltozott munkaképességű dolgozókat is foglalkoztassanak..

Az özvegyi nyugdíj változása nők esetében: ezt a 3 dolgot tartják fontosnak

Az özvegyi nyugdíj csak meghatározott ideig jár, és később csak akkor éledhet újra, ha valaki teljesíti a szigorú feltételeket, méghozzá 10 éven belül.

Heti akciók: Sajtos snack rúd 59 forintért, 71%-os kedvezménnyel, a babgulyás féláron

Használd akcióvadász felületünket, hogy semmiről ne maradj le!