Nyitólap Élet
HIRDETÉS

Mire figyeljünk albérlet keresésekor? A 7 legfontosabb szempont 

mire figyeljünk albérlet kereséskor
mire figyeljünk albérlet kereséskor

Már tavaly is 30%-kal több diákot vettek fel felsőoktatási intézményekbe az azt megelőző évhez képest, és valószínűleg sokuk az otthonuktól távol vágtak neki a tanulásnak. Egyre nagyobb az igény a lakáspiacon, az elszálló albérletárak miatt a fiatal felnőttek csak nehezen engedhetik meg maguknak a saját lakás vagy szoba bérlését. Más kiút viszont sok esetben nincs, hiszen a kollégiumi férőhelyeket nem bővítik olyan ütemben, amely lefedné a keresletet. Mire figyeljünk albérletkereséskor? Most megmutatjuk a legfontosabb szempontokat.

HIRDETÉS

Megfelelő ár-érték arány és az ingatlan elhelyezkedése

Az ingatlan árát nagy mértékben befolyásolja az, hogy épp milyen állapotban van. Ha egy újonnan épített vagy felújított háztömbben található, már az is jelentőset dobhat az árán. Ha maga a lakás is teljesen új, vagy a költözés előtt felújított, biztosan az árán is meglátszik majd. Mint ahogy a bútorozottság-bútorozatlanság kérdése is. Jelenleg egy 30 négyzetméteres felújított lakás kb. 140-150 ezer forintnál kezdődik Budapesten, és pár tízezerrel olcsóbban vidéken.

Ez az ár természetesen Budapest külkerületeire vonatkozik, hiszen az ingatlan elhelyezkedése is nagymértékben befolyásolja az árat. A város belseje felé haladva egyre nagyobb árakkal fogunk találkozni. Természetesen egy olyan lakás esetében, ahol a szigetelés már régi, továbbá a hűtő-, illetve fűtőrendszer is hiányos vagy nem hatékony, magasabb rezsiköltségekre számíthatunk. Ennek oka, hogy a hideg és a meleg is kiszökik a lakásból. Amit tehát megspórolnánk egy felújítatlan lakás bérlésével, könnyen lehetséges, hogy elveszítjük az ablakokon keresztül. Össze kell tehát venni a rezsin megspórolt összeg mértékét az árak különbözőségével újszerű és régi ingatlan esetén. Ehhez lehet nem árt felkeresni egy régi típusú albérletben lakó ismerőst vagy egy szakembert. Természetesen nagy befolyásoló tényezője lesz az is az árnak, hogy mennyit vagyunk hajlandóak ingázni egy nap a munkahelyünkre, illetve az egyetemekre. Ekkor is érdemes mérlegelni, hogy az éri-e meg jobban, hogy naponta 3 órát utazásra szánunk, vagy hogy pár tízezerrel többet fizetünk egy központibb lakásért.

Albérlőtársak: szükséges rossz?

Nem kell mondani, hogy sok pályakezdő vagy tanuló reálisan csupán egy szobát tud finanszírozni, nem egy teljes albérletet. Ilyenkor kénytelen maga mellé albérlőtársakat keresni. Ezt ha nem tudja az ismeretségi körén belül megoldani, akkor irány az internet. Nagy stressz és kockázatos ez a folyamat. Sok ember kénytelen teljesen ismeretlenekkel összeköltözni. Az ügyintézés megkönnyítése érdekében a főbérlő és a társbérlők között szokott lenni egy kapcsolattartó, aki a bérlők közül kerül ki. Neki adják a társbérlők a bérleti díjat, a rezsit stb. Figyeljünk oda, hogy mindig eljusson a tulajdonoshoz az összeg, kérjünk pl. egy visszaigazoló e-mailt. Fordult már elő az ellenkezője, és sokan maradtak már hirtelen lakás nélkül emiatt.

Kaució

Jellemzően 2 havi kauciót kérnek a főbérlők/tulajdonosok. Egyre elterjedtebb azonban a 3 havi kaució is modernebb lakások esetében. Fontos a szerződésben tisztázni, hogy mikor nem jár vissza a kaució, mi számít rendeltetésszerű használatból adódó kárnak, lelakható-e (általában NEM) stb.

HIRDETÉS

Mire figyeljünk albérletkereséskor? Tényleg a tulajdonos adja ki az ingatlant?

Mindenhol egyre több a csaló, így itt se dőljünk be annak, ha még nem is láttuk a lakást, de már pénzt kérnek tőlünk. Sokak elveszítettek így már 2-3 havi kauciónak megfelelő összeget. A Földhivatal online felületén keresztül könnyedén ellenőrizhetjük az adott cím tulajdonosának adatait. Évente két tulajdoni lap kérhető le ingyenesen. Ezt mindenképp tegyük meg mielőtt bárkinek vaktában fizetnénk, de lehetőleg ezt az eshetőséget kerüljük el.

Egy közvetítő igénybevétele nagyobb biztonságot jelenthet

Egy jó ügynökség mindkét félt – főleg a tulajdonosokat – lehetőségeihez mérten tüzetesen ellenőrzi. A tulajdoni viszonyok így szinte biztosan tisztázottak. Gyakoribbak velük közreműködve a közjegyző által hitelesített szerződések is. Ez inkább a tulajdonosnak kedvez, hiszen nem fizetés esetén azonnal végrehajtási eljárást kezdhet az ingatlan kiürítése céljából. Általában a bérlőhöz először érkezik egy közjegyzői okiratba foglalt fizetési felszólítás, amelynek rendezésére nyolc nap áll a rendelkezésre. Ezután mondhatja fel a tulajdonos a szerződést.

Határozott vagy határozatlan idejű szerződés?

Mindkettőnek megvan az előnye és a hátránya is. A határozott idejű szerződés nagyobb biztonságot nyújthat abban az esetben, ha a bérleményt a tulajdonos egyidejűleg eladásra is hirdeti. Ilyenkor nem kell másfél hónap alatt elhagyni a lakást, és újat találni, amelynek anyagi terheit nagyon sokan nem tudják vállalni. Továbbá meg lehet állapodni a hosszabbítás esedékességéről is pl. ha nem jelzi a lejárat előtt két hónappal egyik fél sem írásban, hogy meg szeretné szüntetni a szerződést, akkor az automatikusan meghosszabbodik. Természetesen ha nem sikerül ilyen kedvező megállapodásokat kötni, akkor teher is lehet az, hogy évről évre nem tudjuk, vagy csak pár nappal előtte tudjuk meg, hogy maradhatunk-e még abban a lakásban.

A határozatlan idejű szerződést bármelyik fél rendes felmondással megszüntetheti az adott hónap 15. napjáig, így a következő hónap végével kell elhagyni a lakást. Ez a megoldás eléggé rugalmas. Lehet, hogy évekig maradhatunk, de az is lehet, hogy nem. A bérleti díj emelésével kapcsolatban ez esetben érdemes tisztázni a kilátásokat. Kellemetlen lehet azzal szembesülni, hogy a tulajdonos 3 havonta emelni akar, és azzal is, ha épp a bérlő nem látja be az infláció mértékét, és nem hajlandó az emelést elfogadni.

Javítások, felújítások

Nagyon ajánlatos előre tisztázni azt, hogy az esetleges károk helyrehozatalának az esetében melyik felet terheli a felelősség. Pl. beázásnál, ami valljuk be, hogy elég gyakori probléma a társasházakban és bérházakban. Lehet, hogy a bérlőnek kell a javítási folyamatot menedzselni, de utólag megkapja a rászánt összeget, de az is lehet, hogy a tulajdonos mindent maga intéz, és a bérlőnek a kisujját sem kell mozdítania. Szélsőséges esetben a bérlőt terhelik ezek a költségek. Ezeket mindenképp tisztázzuk mielőtt aláírjuk a szerződést.

Maradt még kérdésed? Valami nem világos? Kérdezd az Ügyfélszolgálatunkat, segítünk!
Napi Spúrtipp
HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version