Mikor kell leszedni a karácsonyfát? Hová tegyük?

A karácsonyi időszak lezárult, köszöntöttük az új évet, lassan időszerű a kérdés, hogy mikor kell leszedni a karácsonyfát. Hagyományosan január hatodikán, vízkereszt napján bontjuk le a díszeket és köszönünk el a karácsonyfától, hogy kezdetét vehesse a farsangi időszak. Hová tegyük a fát, amit leszedtünk? Mikor szállítják el?

Mikor kell leszedni a karácsonyfát?

Január hatodika vízkereszt napja, ezzel zárul a karácsonyi ünnepkör és elkezdődik a farsangi időszak. A hagyományok szerint a karácsonyfát ezen a napok kell leszedni, ha ennél tovább várunk, az szerencsétlenséget hoz. Ha még hatodika éjjelén fent vannak a díszek a fán, akkor egész évben így is kell maradnia. 

Vízkereszt az egyik legősibb keresztény ünnep, amely három fontos momentumra emlékeztet bennünket: a napkeleti bölcsek látogatása a kis Jézusnál, Jézus megkeresztelkedése a Jordán vizében, és a Kánai menyegző, amelyen Jézus borrá változtatta a vizet. 

Mára leginkább az a népszokás maradt meg az ünneppel kapcsolatban, hogy ekkor szedjük le a karácsonyfát, szimbolizálva, hogy véget ért a karácsony és megkezdjük a farsangi időszakot.

Ha nem is a hagyományok miatt, de azért sem érdemes halogatni a karácsonyfa leszedését, mert a meleg lakásban kiszáradó fenyőfát a napok múlásával egyre nehezebb lesz megszabadítani a díszektől. Minél tovább tartjuk a karácsonyfát a lakásban, annál több tűlevél hullik le róla és annál nagyobb munkánk lesz vele.

Hová helyezzük ki a karácsonyfát és mikor szállítják el?

Az FKF Zrt. közleménye szerint vagy a rendes kukák mellé helyezzük, vagy pedig tegyük le a fákat a kijelölt gyűjtőpontokon. Amennyiben a házunkhoz tartozó kukák mellé tesszük ki a fákat, figyeljünk rá, hogy ne zárjuk el az utat vele, ne zavarjuk a gyalogosforgalmat és ne lógjon be az úttestre a fa, illetve ne akadályozzuk a parkolást sem.

Az FKF Zrt. úgynevezett fenyőfa járatai szállítják el a vízkeresztet követő időszakban a kihelyezett fenyőfákat, mert ilyenkor bontjuk le a legtöbben a karácsonyfákat. Becslések szerint 5-600.000 fenyőfát szednek össze az ünnepek utáni egy-másfél hónapban. Ezt az időszakot megelőzően, majd utána is normál hulladékszállító járművek viszik el a kirakott fákat, így mindenképpen elszállításra kerülnek. A kihelyezés időpontja nem befolyásolja a szállítást, az FKF Zrt. mindenképpen elviszi a kirakott fenyőfákat, csak arra figyeljünk, hogy szabályosan helyezzük a kukák mellé vagy a gyűjtőpontok valamelyikére.

“A kiszolgált tűlevelűeket először aprítjuk, majd ezt követően a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek. A fenyőfa a magas gyantatartalom miatt kitűnő tüzelőanyag, melyből az elégetéssel több tízezer budapesti háztartás számára biztosítunk fűtési hőt, és villamos áramot” – olvashatjuk az FKF Zrt. oldalán.

Mi legyen a karácsonyi díszkivilágítással?

Időszerű a karácsonyi díszkivilágításokat is leszedni és elcsomagolni, hogy jövőre is jól szolgáljanak majd az ünnepen. Érdemes a világítások dobozát megőrizni vagy üres cipősdobozban eltenni, hogy ne sérüljenek pakolás és tárolás közben. A kültéri díszkivilágításokat tisztítsuk le és nézzük át, hogy nem sérültek-e meg az izzók. A beltéri világításokat is érdemes lehet átnézni. 

Jövőre így eggyel kevesebb feladatunk lesz az ünnepek előtt.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

SZÉP-kártyára lakásfelújítás: itt a részletes lista, mennyi mindenre költheted

2025-től új lehetőség nyílik azok előtt, akik a SZÉP-kártyájukon lévő összeget nemcsak pihenésre,...

Így csökkenthető az időskori esések és izomvesztés kockázata: a leucin hatása

Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az izomzat állapotára, hiszen a...

Nyugdíjasként dolgozik? Sok pénzt veszíthet, ha ezt nem teszi meg – A betegszabadságtól a táppénzig 5 fontos tudnivaló

Jó tudni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a nyugdíjas munkavállalóra.

Eláztattam a szomszédot, most mi lesz?! Kifizeti a biztosító vagy én állom a cehet? A jogász válaszol

Kit terhel a felelősség, ha beázás történik egy társasházban? Jogászunk válaszol.

Így gazdagodj meg használt étolajból – Videó

A használt sütőolaj újrahasznosítható – de csak akkor, ha összegyűjtjük. Minden literje, tehát minden cseppje pénzt ér. A használt étolaj leadása egyre több helyen lehetséges.

Mennyibe kerül az állami horgászjegy 2025-ben: mutatjuk az árakat és hogy kinek ingyenes

Magyaroszágon több mint egymillió horgász van, ez igen nagy szám: minden tizedik magyar...