A GKI kimutatta, hogy az átlagkereset valójában 58 ezer forinttal alacsonyabb, mint amit a KSH számolt. Az ország közel felében 160 ezer forint alatt volt a nettó átlagfizetés 2020-ban. Elkeserítő adatok:

Ha nem csak azoknak a bérével számolunk, akiknek a fizetését a KSH beveszi a kereseti adatokba, akkor bizony az átlagkereset 58 ezer forinttal alacsonyabb, mint azt a Központi Statisztikai Hivatal állítja – jelezte a GKI Gazdaságkutató Zrt.

A KSH csak a legalább 5 főt foglalkoztató cégek, valamint az állami, önkormányzati vállalatok teljes állásra bejelentett dolgozóinak fizetéséből számol. Így szebb kép rajzolódik ki. A valóság azonban sokkal szomorúbb. A GKI elvégezte a munkát, a NAV adatait felhasználva kiszámolta, hogy az összes dolgozó magyarnak mekkora volt az átlagkeresete:

2020-ban az egy főre jutó havi nettó átlagkereset hazánkban 210 585 forint volt.  Ez 21 százalékkal alacsonyabb, mint a KSH által közölt, szűkebb körre vonatkozó 268 405 forintos adat.

Ami még ennél is szomorúbb, hogy a települések 87 százalékában kevesebb volt a helyi átlag még a 210 ezer forintnál is. A települések közel felénél, 43 százalékán 160 ezer forint alatt volt a nettó átlagfizetés 2020-ban, ezek közül 12 százalékban még a 120 ezer forintot sem érte el. Több településen tehát a felét sem keresik meg annak, amit a fővárosban keresnek.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

8 kérdéses retró kvíz: a Trabi melyik népautónak volt a beceneve a szocializmusban?

A retró autók világa rengeteg izgalmas és nosztalgikus emléket idéz fel. Az akkori autók nem csupán közlekedési eszközök voltak, hanem szimbólumai is egy korszaknak,...

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...