Megtérítik a palackos víz árát, ha nem iható a csapvíz? Kihez fordulhatunk?

Magyarországon sok településen gond van a vezetékes víz minőségével, pedig alapvető közszolgáltatás lenne, hogy tiszta ivóvízhez jussunk. Több mint ezer falu érintett, de néhány főváros környéki településen is van baj. A víz sok helyen fura szagú, zavaros, és mintegy 140 településen olyan rossz a minősége, hogy inni és fürdeni sem ajánlott. Mit tehetünk, ha rossz ivóvíz folyik a csapból, ki tartozik érte felelőséggel?

Négy napig tilos volt használni az ivóvizet a Pest vármegyei Pilisen, mert nematódákat, magyarul fonalférgeket találtak az vízhálózatban. Január 17-én vette észre az egyik helyi lakos, hogy a csapjára szerelt szűrőn több milliméteres férgek, lárvák akadtak fenn – számolt be a Telex. A lap több pilisivel is beszélt, és mint kiderült, az elmúlt években sokan panaszkodtak a víz minőségére. Ha valaki nem emlékszik pontosan, hogyan követték egymást az események, és az itt olvashatja a cikket.

kék kerti kút

Márciusban a G7 már arról írt, hogy több mint ezer magyar településen undorító, vagy egyenesen ihatatlan a víz. Számításaik alapján 1126 faluban és községben kifogásolt minőségű a víz, ami azt jelenti, hogy olyan anyagok tartalmaz, amelyek bár nem feltétlenül veszélyesek az egészségre, de az ízét és szagát kellemetlenné teszik. Az igazán problémás települések száma körülbelül 140-re tehető országosan: 110 településen eseti bakteriológiai kifogásról beszélhetünk, míg további 27 településen kémiai szempontból nem elfogadható az ivóvíz minősége – itt még tisztálkodáshoz sem javasolt a csapvíz.

Mitől lehet, hogy rossz ivóvíz jön a csapból?

Pilisen a gondok fő oka az elavult, felújítatlan csőhálózat, amelyben szennyeződések és baktériumok szaporodnak el. A nagyobb városok agglomerációjában a gyorsan növekvő lakosság terheli túl a régi rendszereket. Más települések a kevesebb fogyasztás miatt a víz pang a vezetékekben, ami tovább rontja a helyzetet, különösen nyáron. A rossz körülmények elvándorlást okoznak, ami tovább csökkenti az önkormányzatok bevételét, így a vízhálózat korszerűsítésére sincs pénz.

Több helyen a természetes arzén, bór vagy a mezőgazdasági vegyszerek szennyezik a vizet, így a lajtoskocsikra szorulnak vagy kénytelenek palackosat venni. Utóbbi nem olcsó, tízezrekkel dobhatja meg egy család havi kiadását. Jár ezért valami kárpótlás?

Megtérítik a palackos víz árát?

Ha a csapvíz átmenetileg nem iható vagy szennyezett, az szolgáltatónak biztosítania kell az ivóvízellátást (pl. lajtoskocsival, palackozott vízzel). Ha mi magunk veszünk ilyenkor egy pakk ásványvizet, azért nem jár semmi. Viszont ha a probléma tartósan fennáll, akkor kérhető kártérítés, a következő esetekben:

  • Ha hivatalos hatósági vizsgálat (pl. NNK vagy a helyi közegészségügy) kimondja, hogy a víz fogyasztásra alkalmatlan volt.
  • Ha az ivóvíz-szolgáltató nem biztosított megfelelő helyettesítő vízellátást, és emiatt kénytelenek voltunk palackos vizet venni.
  • Ha az eset igazolhatóan a szolgáltató hibájából történt, és erről határozat született.

Maradt még kérdése? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül válaszolnak!

Kihez fordulhatunk?

  • Helyi vízszolgáltató (pl. Vízművek ügyfélszolgálata) – elsőként mindig náluk kell bejelenteni a problémát és panaszt tenni.
  • Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vagy a járási népegészségügyi osztály – ha a víz minőségével van gond.
  • Fogyasztóvédelmi hatóság – ha a szolgáltató elutasítja a jogos kártérítést.
  • Békéltető testület vagy polgári per – ha nagyobb kárigényünk van, és nem jutunk megegyezésre.

Érdemes minden vásárláskor eltenni a blokkot és írásban jelezni a szolgáltatónak, hogy milyen költségünk keletkezett a rossz ivóvíz miatt.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ezen az apróságon múlik a tökéletes lecsó – recept

Ezeken az apróságokon múlik a tökéletes lecsó! A magyar konyha alap nyári ételéről, a...

Mit vezethetek C jogosítvánnyal? Akár még trolibuszt is?

A C jogosítvány teherautót és könnyű utánfutót enged vezetni, de buszhoz vagy trolibuszhoz külön D kategória kell.

Horvátországban ekkor lesznek zárva a boltok és a gyógyszertárak: mutatjuk a tudnivalókat 

Ha te is Horvátországba utazol, akkor jó, ha előre tudod mi mikor lesz nyitva.

Kik hajthatnak be autóval a temetőbe? Mikor és hogyan engedélyezett?

Nem mindenhol és nem mindenkinek megengedett.

Garázst vagy sufnit építenél? Hiába a te telked, csak úgy nem teheted meg – ezt mondja a jogszabály

Nem szeretne több százezer forintot kidobni az ablakon? Mutatjuk, mi az, amit feltétlenül ellenőriznie kell.