Teljes eladósodásnál is távol tarthatod a végrehajtókat: ez az eljárás a megoldás

Egy hosszabb betegség vagy váratlan kiadás miatt előállhat olyan helyzet, amikor nem tudjuk a hitelünket törleszteni. Mit tehetünk ilyenkor? A struccpolitika még rövid távon is rosszt fényt vet az adósra, hiszen ebből a bank azt a következtetést vonhatja le, hogy az illető kibújik a felelősség alól – magyarán nem akar fizetni. Gondot okoz a törlesztés? Tegyünk magunknak egy szívességet, és keressük fel rögtön a hitelintézetet. Többféle megoldás is létezik, ezek közül egy a magáncsődeljárás.

A magáncsőd- vagy adósságrendezési eljárás célja, hogy az adós rendezhesse tartozásait, és megegyezzen a hitelezőkkel. Az eljárásról részletes tájékoztató található a Magyar Nemzeti Bank honlapján. Az MNB a következőket írja:

A magáncsőd eljárás célja, hogy a fizetési nehézségekkel küzdő természetes személyek adóssága szabályozott keretek között rendeződjön úgy, hogy közben fizetőképességük is folyamatosan biztosított legyen. Az adósságrendezési eljárás alatt az adós csődvédelemben részesül, a folyamatban lévő végrehajtási eljárásokat, például ingatlanárverést, letiltást leállítják, új végrehajtás pedig nem indítható.
számláit néző alak

Kik és milyen esetben élhetnek a lehetőséggel?

Az eljárás megoldást jelenthet eladósodott magánszemélyeknek, egyéni vállalkozóknak és őstermelőknek, ha

  • van valamennyi vagyonuk,
  • rendszeres jövedelemmel rendelkeznek,
  • képesek fizetni a minimális törlesztőrészletet a főhitelezőnek,
  • meg szeretnék tartani lakóingatlanukat és ehhez a jelzáloghitelező hozzájárul,
  • hajlandóak és képesek 5-7 évig megfelelően
    törleszteni a tartozásukat, és
  • eleget tesznek az adósságvédelemről szóló törvényben foglalt feltételeknek.
A minimális havi törlesztőrészlet a záloggal fedezett tartozás 7%-ának tizenketted része, de legfeljebb annyi, mint a záloggal terhelt ingatlan forgalmi értékének 7%-ának tizenketted része. 

Ha pl. a záloggal biztosított tartozás 12 millió forint, és az ingatlan forgalmi értéke 15 millió forint volt, akkor a minimális havi törlesztés 12 millió forint 7%-ának a tizenketted része, azaz 70.000 Ft havonta. Ha viszont a tartozás 17 millió forint, de az ingatlan értéke csak 15 millió forint, akkor az ingatlan értékéből kell számolni: 15 millió forint 7%-a 1.050.000 Ft, ennek a tizenketted része 87.500 Ft, így a havi törlesztés 87.500 Ft lesz.

A törvény lényege, hogy adósságrendezés csak akkor indítható, ha az adós tartozása 2–80 millió forint közötti, legalább 70%-ban meghaladja a vagyonát, minimum 80%-ban elismert vagy nem vitatott, ebből legalább egy 500.000 forintos és már 90 vagy több napja lejárt. Ha több adós is van, az eljárást csak közösen kérhetik. Kizáró ok lehet pl. korábbi sikertelen adósságrendezés, más folyamatban lévő eljárás vagy nagyobb köztartozás.

Hogyan indítható magáncsődeljárás?

Fizetési nehézségek esetén ne húzzuk az időt, minél hamarabb kérjünk segítséget a banktól. Igen, a banktól! Miért?

Mert a pénzintézetek (az MNB-től kezdve a UniCreditig) többféle, akár egymással kombinálható fizetéskönnyítő megoldást is ajánlhatnak: pl. meghosszabbíthatják hitelünk futamidejét, átmenetileg csökkenthetik vagy akár fel is függeszthetik a törlesztőrészletet, több problémás hitel esetén felvehetünk adósságrendező hitelt és legvégsőt esetben kérhetjük magáncsődeljárás indítását. Hogyan?

Az eljárás kizárólag az adós kezdeményezésére indulhat. A kérelmet írásban, a megfelelő formanyomtatványokat kitöltve kell előterjeszteni a Családi Csődvédelmi Szolgálat illetékes területi szervénél vagy a főhitelezőnél. A feltételeket fentebb már részleteztük. A kérelem elbírálását az illetékes területi Családi Csődvédelmi Szolgálat, illetve a bíróság végzi.

bíró ül az asztalnál

Jó tudni: magáncsőd eljárás esetén támogatás is járhat!

Az MNB összefoglalója alapján az adósságrendezési eljárás alatt évente akár
300.000 forint összegű állami törlesztési támogatást kaphat az adós jelzáloghitelének törlesztéséhez. Persze, ha az illető nem tartja, amit vállalt, akkor jön a feketeleves:

Ha nem sikerül teljesíteni a törvényben és a megállapodásban foglalt kötelezettségeket, az bíróság megszüntetheti az eljárást és elindulhat vagy folytatódhat a végrehajtás.

Kérdezne a végrehajtás folyamatáról? Más jogi ügyben kérne segítséget? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink díjmentesen és 48 órán belül válaszolnak.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Elfogyott a pénz, de ételt muszáj venni – Így él sok magyar hó végén

A hó végi pénzhiány sokakat érint, de az állatok ellátásáról így sem mondanak...

Ingatlanvásárlás pluszköltség nélkül: szerződéstől a birtokbaadásig, itt van minden tudnivaló

Az ingatlan adásvétel menete egyszerűen és pluszköltség nélkül végigvihető.

Csíkos, foltos szemüveg tisztítás után is? Ezt rontod el, amiért nem lesz patyolat

A szemüveg tisztítása házilag hatékonyan végezhető: így búcsút inthetsz a csíkoknak és foltoknak.

Heti akciók: az Auchan vitte a prímet, de mindenhol találhatsz 40% feletti kedvezményt

Az Auchan most a heti akciók éllovasa, de az ALDI sárga újburgonyája –41% 349 Ft-ért és a LIDL őszibaracknektár –65% 199 Ft-ért is erősek.