Így kell mentőt hívni, hogy gyorsan kiérjen: az 5 legfontosabb dolog

Sokan nem tudjuk biztosan, hogyan hívjunk mentőt, amikor tényleg nagy a baj. Egy váratlan vészhelyzetben nehéz megőrizni a nyugalmunkat, főleg, ha akár emberélet is múlhat azon, hogy mit mondunk a telefonban. Épp ezért érdemes tisztában lennünk azzal, hogy hogyan hívjunk mentőt gyorsan, érthetően és hatékonyan.
1. Győződjünk meg arról, hogy biztonságos-e a helyszín!
Mielőtt bárkit megközelítenénk például egy baleseti helyszínen, nézzünk körül: van-e valami, ami ránk vagy a sérültre még veszélyt jelenthet. Ha a sérült egy lángoló autó mellett fekszik, vagy éppen az autópályán, úgy hogy a forgalom még nem állt le teljesen, akkor ilyen helyzetekben ne tegyük ki magunkat fölösleges kockázatnak. Ha tudjuk, akkor jelezzük ezeket a mentésirányítónak is, hogy a megfelelő segítség érkezzen, és a mentősök is körültekintőek lehessenek.
2. Mérjük fel, mi történt!
Nézzünk körül, próbáljuk megérteni, hogy mi az alaphelyzet. Baleset, rosszullét, eszméletvesztés, szülés? Hányan érintettek? Kérdezzük meg a sérültet, ha tud beszélni. Ha nem reagál, az is nagyon fontos információ. Ezek segítenek abban, hogy amikor felmerül a kérdés: hogyan hívjunk mentőt, akkor mi már tudjunk válaszolni a mentésirányítónak, mégpedig világosan és lényegre törően.
3. Hívjuk a 112-t vagy a 104-et – és mondjuk el a következőket:
A mentők bármikor, bárhonnan elérhetők, akár SIM-kártya nélkül is. A legfontosabb, amit el kell mondanunk a híváskor:
- Hol vagyunk pontosan? Város, utca, házszám, vagy ha ez nem egyértelmű, akkor valamilyen jól felismerhető pont (pl. bolt, híd, autópálya-km, buszmegálló).
- Mi történt? Röviden, tömören: például „elütötték”, „összeesett”, „nem lélegzik”.
- Hány sérült van, milyen az állapotuk? Eszméletlen? Véreznek? Nehezen lélegeznek?
- Kik vagyunk, és milyen telefonszámon lehet visszahívni minket? Ha megszakad a vonal, így újra tudnak keresni.
Ha valami fontos kimarad, ne aggódjunk, hiszen a mentésirányító úgy is kérdezni fog. Csak maradjunk nyugodtak, és válaszoljunk, amennyire tudunk.
Életmentő készség lehet még, ha tudjuk a helyes újraélesztés technikáját, ennek elsajátításához mellékeljük az OMSZA (Országos Mentőszolgálat Alapítvány) oktatóvideóját:
4. Maradjunk vonalban, kövessük az utasításokat!
Ne tegyük le a telefont addig, amíg nem kaptunk egyértelmű visszajelzést arról, hogy érkezik-e a segítség, és egyáltalán letehetjük-e. Ha a mentésirányító a vonalban marad, érdemes kihangosítani a telefont, hogy szabadon használhassuk mindkét kezünket. Ő lépésről lépésre végigvezet majd minket azon, mit tegyünk a mentők megérkezéséig.
Ha maradt még kérdése arról, hogyan cselekedjen vészhelyzetben, akkor keresse bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!
5. Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt
Ha nem vagyunk képzett elsősegélynyújtók, az sem baj. A mentésirányító azért van, hogy segítsen. Nyugtassuk meg a sérültet, maradjunk mellette, és hallgassuk, hogy mit mondanak nekünk. Ha szükséges, kezdjük el az újraélesztést vagy más életmentő beavatkozást, ahogy irányítanak.